سبک زندگی خطرناک ؛ هفت کار ناشایست که در گذشته عادی بود

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. طبیعتاً این شیوه در مقاطع زمانی مختلف در هر جامعه‌ متفاوت بوده است. شاید برای‎تان جالب باشد که بدانید انسان مدرن، در صد سال گذشته کارهای زشتی را در قالب سبک زندگی اجتماعی انجام داده که هرکدام از آنها الان یک جرم مشخص و تعریف شده هستند.
سبک زندگی

بررسی تاریخ یک قرن اخیر نشان می‌دهد که جوامع بشری طی سال‌های متمادی، رفتارهایی را در قالب سبک زندگی در پیش گرفته‌ بودند که در عصر حاضر، نه تنها رفتارهایی خطرناک به حساب می‌آیند که حتی به شدت مورد نکوهش قرار می‌گیرند.  در ادامه هفت رفتار خطرناک یا همان رفتارهای زشت که در زمان خود امری عادی تلقی می‌شد را بخوانید.

۱. درمان با کوکائین

سبک زندگی خطرناک

بیش از ۱۰۰ سال پیش کوکائین به عنوان یک ماده مضر شناخته نمی‌شد، بلکه در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسید و برای درمان خارش و دندان درد به کار برده و توصیه می‌شد برای آرام کردن بچه‌ها از آن استفاده شود.

۲. پُست کردن بچه‌ها

سبک زندگی آمریکایی

در آغاز قرن بیستم ساکنان ایالات متحده آمریکا، می‌توانستند بچه هایشان را با پست به هر جا که می‌خواستند ارسال کنند و این کار کاملاً قانونی محسوب می شد. اگر وزن بچه‌ها معمولی و در حد استاندارد بود، پست کردن آن‌ها فقط ۱۵ سنت آب می‌خورد. والدین سعی می‌کردند برای کاهش هزینه‌های خانه، با همین روش بچه های‎شان را به خانه دوست و آشنا بفرستند.

۳. قفس کودک در هوای باز

سبک زندگی کودک

در دهه‌ی سی؛ برخی والدین بچه‌های خود را درون قفس آهنی با دیوار‌های توری قرار می‌دادند. این کار بین خانواده‌های بریتانیایی شایع و به این دلیل بود که وقتی مادر‌ها مشغول انجام کار‌های خانه هستند بچه های‎شان هوا بخورند.

۴. استخدام ژولیده در باغ

سبک زندگی ثروتمندان

ثروتمندان می‌توانستند کار‌های عجیب و غریبی انجام بدهند. در قرن هجدهم برخی از ثروتمندان مُد جدیدی راه انداختند و یک ژولیده را در باغ خود استخدام می‌کردند. ژولیده‎ی باغ یک فرد زنده بود که به او اجازه نمی‌دادند به حمام برود، ریش هایش را بزند و یا ناخن هایش را بگیرد. این انسان زنده؛ دکور باغ و مایه فخر و مباهات ثروتمندان به شمار می‌رفت و احساس با کلاس بودن به آن‌ها می‌داد.

۵. اسباب بازی‌های رادیو اکتیو

تعریف سبک زندگی

در دهه‌ی پنجاه؛ مواد رادیواکتیو بی خطر محسوب می‎شدند و در آزمایشگاه‌های کوچک به فروش می‌رسیدند. در این اسباب بازی‌ها از موادی همچون پلونیوم و اورانیوم استفاده شده بود.

۶. باغ وحش‌های انسانی

سبک زندگی خارجی

بین قرن‌های نوزده و بیست؛ قفس‌هایی برای نمایش انسان‌ها ساخته بودند. در این حرکت تأسف بار انسان‌ها را به جای حیوانات به نمایش می‌گذاشتند تا با یک تیر چند نشان بزنند: تأکید بر تفاوت بین اروپایی و غیر اروپایی، نشان دادن برتری نژاد سفید و تصدیق نظریه تکامل داروین. این باغ وحش‌ها به دلیل تحقیرآمیز بودن و نژادپرستی بی حد و حصر با انتقادات گسترده‌ای روبه رو شده بودند.

۷. تور گردشگری به مقصد بیمارستان‌های روانی

لایف استایل غربی

در زمان‌های گذشته با بیماران روانی و مراجعه کنندگان به تیمارستان‌ها به طرز وحشتناکی رفتار می‌شد. به آن‌ها آب و غذای کمی می‌دادند. با وجود اینکه نزدیکان بیمار برای نگهداری بیماران خود هزینه پرداخت می‌کردند، این هزینه کفاف نگهداری و مراقبت از بیماران را نمی داد؛ بنابراین مدیریت تیمارستان‌ها به فکر تجارت افتادند و تور‌های گردشگری پر سودی به مقصد تیمارستان‌ها به راه انداختند.

منبع: تابناک باتو

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گوناگون

همچنین بخوانید

تست تن ماهی با پنیر، شام سبک و خوشمزه

تست تن ماهی و پنیر یکی از غذاهایی است که با یک بار خوردن آن بدون شک تبدیل به یکی از طرفدار…