بررسی آثار بازگشت قیمت به آگهی‎های‎ ملکی

۹
11
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با این‌که کارشناسان سرکوب قیمتی را راهکاری مؤثر برای کنترل بازار مسکن در میان‌مدت و درازمدت نمی‌دانند، حفظ این بازار از عواقب آگهی‌های کاذب، دل‎بخواهی و بی‌هویت، ضروری است.
آگهی

بررسی آثار بازگشت قیمت به آگهی‎های خریدوفروش بازار مسکن نشان می‎دهد که بعد از ۱۲ اردیبهشت‎ماه که قیمت از آگهی‌ها برداشته شد، هرچند قیمت‌ها پایین نیامده اما بالا هم نرفته است. مشاوران املاک هم معتقدند شرایط فعلی نمی‌تواند پایدار باشد.

به گزارش مجله دلتا به نقل از  اقتصادآنلاین ، پس از این‎که روز ۱۲ اردیبهشت‎ماه، درج قیمت در آگهی‌های فروش ملک و خودرو در سایت‌های اینترنتی ممنوع شد، مجدداً روز ۲۱ اردیبهشت ماه مشروط به لحاظ شرایط چهارگانه، سایت‌ها مجاز شدند تا قیمت‌گذاری را از سر بگیرند.

شروط درج آگهی ملکی

اعلام آگهی‌‎هایی که با کد ملی و شماره موبایل در دو دسته‌بندی خودرو و املاک احراز هویت شده‌اند، اعمال سقف قیمت برای خودروها بر اساس قیمت اعلام شده اتحادیه خودرو، نمایش بازه و میانگین قیمت املاک بر اساس معاملات پایان‎پذیرفته‌ای که از سوی وزارت راه‎وشهرسازی اعلام می‌شود و سخت‎گیری بیشتر در اعمال هزینه ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند؛ از جمله این شروط عنوان شده است.

آگهی

با این‌که کارشناسان سرکوب قیمتی را راهکاری مؤثر برای کنترل بازار مسکن در میان‌مدت و درازمدت نمی‌دانند، حفظ این بازار از عواقب آگهی‌های کاذب، دل‎بخواهی و بی‌هویت، ضروری به نظر می‌رسید.

منحنی قیمت مسکن شهر تهران در هفته‌های اخیر به طور محسوسی رو به بالا حرکت می‌کرد که یکی از دلایل آن درج آگهی‌های کذایی عنوان می‌شد تا این‌که میانگین قیمت‌ها به ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در فروردین ماه رسید و باعث شد معاملات ۳۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش پیدا کند.

کارشناسان هم با بیان این‌که محرک اصلی در بازار مسکن به تقاضای واقعی مربوط می‌شود، می‌گویند: علت رکود بازار مسکن به رشد ۱۰۴ درصدی قیمت و پایین آمدن قدرت خرید متقاضیان مربوط می‌شود که از ماه‌های قبل وجود داشته و سرکوب قیمت نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در درازمدت ایفا کند.

 

پیشنهاد مجله دلتا برای شما:

هتل ، آن هم برای زرافه‎ها! ( + ویدئو )

شرایط درج قیمت مسکن در آگهی‎ها

 

با صفحات خبر و گزارش و اخبار مسکن مجله دلتا ، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، همراه شوید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تزیین گلدان در خانه با ایده‌های ساده و ارزان

گلدان‌های زیبا و منحصربه‌فرد جذابیت و زیبایی گیاهان خانه شما را دوچندان می‌کنند. برای تغیی…