با روزی یک عدد موز، قلبتان را گارانتی کنید!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
با روزی یک عدد موز، قلبتان را گارانتی کنید!

موز میوه ای سرشار از پتاسیم است؛ یک ماده معدنی که در سلامت قلب نقشی مهم دارد. کمبود پتاسیم موجب می شود شریان ها عملکردی قابل قبول  نداشته باشند.

سوالی که مطرح می شود این است: آیا مصرف یک موز در روز می تواند از بیماری قلبی پیشگیری کند؟

قلب یک عضله است و پتاسیم به تحریک این عضله برای انقباض و پمپاژ خون به سراسر بدن کمک می کند.

پتاسیم به حفظ ریتم قلب و فشار خون دیاستولیک (فشاری که قلب برای پمپاژ خون از طریق شریان ها ایجاد می کند) سالم کمک می کند.

همچنین، پتاسیم به عنوان یک رگ گشا عمل می کند و با ایجاد آرامش در رگ های خونی در سراسر بدن، به جریان آزاد خون، با کاهش احتمال شکل گیری لخته های خون و انسدادهایی که به سکته مغزی منجر می شوند، کمک می کند.

به تازگی نیز نتایج برخی پژوهش ها نشان داده اند که بدون پتاسیم کافی، شریان های شما ممکن است تبدیل به استخوان شوند.

برای داشتن شریان های سالم موز مصرف کنید

شواهد نشان می دهند که پتاسیم در پیشگیری از سکته مغزی و حمله قلبی نقشی مهم ایفا می کند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ در دانشگاه آلاباما روی موش ها انجام شد، نشان داد، آنهایی که با یک رژیم غذایی کم پتاسیم تغذیه شده بودند، سختی و سفتی بیشتری در شریان ها را تجربه کرده اند، در شرایطی که موش های تغذیه شده با یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم کاهش در این شرایط را نشان دادند.

 کاهش خطر سکته مغزی و فشار خون بالا؛ تاثیر موز در زنان

نتایج یک پژوهش، فواید مهم این ماده معدنی را برای زنان نشان داده است. پژوهشگران به مدت ۱۱ سال ۹۰ هزار زن در میانگین سنی ۵۰ تا ۷۰ سال را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها میزان پتاسیم مصرفی در رژیم غذایی هر نفر و این که آیا طی دوره زمانی مطالعه سکته مغزی داشته اند یا خیر را مورد بررسی قرار داده اند.

زنانی که بیشترین میزان پتاسیم را مصرف کرده بودند، ۱۲ درصد احتمال کمتری داشت تا دچار سکته مغزی شوند و همچنین ۱۶ درصد احتمال کمتری داشت که سکته مغزی ایسکمیک، شایع‌ترین نوع سکته مغزی، را تجربه کنند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می دهد که یک شریان منتهی به مغز مسدود می شود.

پیوند بین یک رژیم غذایی سرشار از پتاسیم و کاهش خطر سکته مغزی در میان زنانی که فشار خون بالا نداشتند، قوی‌تر بود.

این نشان می دهد که پتاسیم ممکن است در پیشگیری از فشار خون بالا و سکته مغزی پیش از بروز آنها، موثرتر باشد.

دیگر فواید پتاسیم برای سلامتی

پتاسیم فواید بسیار دیگری در مورد حفظ و ارتقای سلامت و عملکرد بدن دارد، که از آن جمله می توان به مواردی از این قبیل اشاره کرد:

تثبیت قند خون

سطوح کافی پتاسیم از افت قند خون که موجب سردرد، لرز، و برای افراد مبتلا به دیابت افزایش و کاهش ناگهانی و ناسالم سطوح انسولین می شود، پیشگیری می کند.

پیشگیری از گرفتگی عضله

بیشتر گرفتگی های عضلانی در نتیجه سطوح پایین پتاسیم شکل می گیرند، که این شرایط به نام هیپوکالمی شناخته می‌شود. مصرف یک عدد موز در روز می تواند به پیشگیری از این گرفتگی های عضلانی دردناک کمک کند.

کاهش اضطراب و استرس

پتاسیم یک تنظیم کننده هورمون است، از این رو در تنظیم استرس و اضطراب و آثار آنها بر بدن نقش دارد.

بهترین راه برای دریافت پتاسیم از خوراکی ها

اگر موز دوست ندارید یا به دلایل دیگری نمی خواهید آن را مصرف کنید، خوشبختانه، دریافت پتاسیم به میزان کافی از رژیم غذایی کار ساده ای است. بسیاری از میوه ها، سبزیجات، و دیگر مواد غذایی منابع خوبی برای این ماده معدنی هستند.

فهرست خوراکی هایی که منبع پتاسیم هستند

  • آووکادو
  • سیب زمینی شیرین
  • هندوانه
  • اسفناج
  • لوبیا سیاه
  • ماهی سالمون
  • سس گوجه فرنگی
  • ماست
  • کدو گردویی

مکمل های دارویی حاوی پتاسیم

با توجه به تنوع منابع غذایی حاوی پتاسیم، بهترین گزینه دریافت این ماده معدنی از طریق رژیم غذایی است. اما برخی داروها، به ویژه داروهای قلب، می توانند سطوح پتاسیم بدن را به میزانی قابل توجه کاهش دهند.

اگر فکر می کنید ممکن است به مصرف مکمل نیاز داشته باشید با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

بیماری های مختلف، از جمله بیماری کلیه، می توانند موجب افزایش بیش از اندازه سطوح پتاسیم در بدن شوند که این شرایط به نام هایپرکالمی (hyperkalemia) شناخته می شود، که می تواند دشواری در تنفس و بی حسی را موجب شده و حتی به حمله قلبی منجر شود.

با موز قلب خود را سپاسگذار کنید

با گنجاندن میوه ها، سبزیجات و پروتئین های مختلف در رژیم غذایی خود می توانید به میزان کافی پتاسیم دریافت کنید و قلب شما نیز سپاسگزار این شرایط خواهد بود.

منبع : Easy Health Options

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…