چطور وام مسکن بیشتری بگیریم؟

۸
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سقف وام مسکن یکم در تهران برای زوج‌ها 160 میلیون تومان است و در شهرهای مختلف با توجه به این‎که کلان‎شهر باشند یا شهرهای کوچک؛ این عدد متغیر است، اما در همه این موارد می‌توان با اقداماتی سقف وام دریافتی را افزایش داد.
شرایط دریافت وام صندوق پس‌انداز یکم

وام مسکن یکم را چند سالی است که  بانک مسکن با تصویب شورای پول و اعتبار به زوج‎ها یا به صورت فردی پرداخت می‌کند. این تسهیلات هم‎اکنون  برای هرکدام از زوج ها ۸۰ میلیون و در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان است.

به گزارش مجله دلتا به نقل از شهروند، با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم در‌سال گذشته، دولت در تلاش است تا میزان وام صندوق پس‌انداز ‌یکم را همگام با گرانی در بازار افزایش دهد که این موضوع در ماه‌های اخیر در دست بررسی است و هنوز خبر قطعی درباره ‌مبلغ و میزان افزایش این وام ارائه نشده و تمامی خبر‌ها حاکی از افزایش دو برابری تا ۲۰‌میلیون تومانی وام هر یک از زوجین، در حد حدس و ‌گمان است.

۲۰۰ میلیون تومان برای خانه اولی‎ها

البته افرادی که واجد دریافت این وام هستند، باید حتماً خانه‎اولی باشند و تا به‎ حال سند هیچ واحد ملکی به نام خود و همسر نخورده ‌باشد و حداقل سن برای دریافت این وام ۱۸‌سال است. ولی به دلیل پایین بودن مبلغ، استقبال چندانی در چند ‌ماه اخیر از آن نشده است، زیرا زوجین در پایتخت باید برای مدت ۱۰ ماه نصف مبلغ وام، یعنی ۴۰‌میلیون را سپرده‌گذاری و سپس وام را از ‌صندوق پس‌انداز یکم دریافت کنند و اگر هر دو فرد بخواهند وام بگیرند، باید نفری ۴۰‌میلیون و در مجموع ۸۰‌میلیون را به مدت ۱۰ ‌ماه سپرده‌گذاری و در موعد مقرر ۱۶۰‌میلیون تومان وام دریافت کنند. همچنین، این افراد می‌توانند به درخواست خود نفری ۲۰‌میلیون ‌تومان نیز وام جعاله بگیرند که سود آن بسته به بافت فرسوده متغیر است و مجموع دریافت زوجین به ۲۰۰‌میلیون تومان ‌می‌رسد‎.

نکته قابل توجه این است که اگر صاحب خانه‌ای هستید، ولی برای خرید و بازسازی آن از وام و تسهیلات دولتی استفاده نکرده ‌باشید، باز هم می‌توانید برای دریافت وام مسکن خانه اولی‌ها درخواست بدهید.

دریافت وام صندوق پس‌انداز یکم

شرایط دریافت وام صندوق پس‌انداز یکم

شامل این موارد است:

  •  ارزش ملک خریداری شده باید ۲۰‌درصد (حداقل) از مبلغ خود ‌وام بیشتر باشد.
  • عمر ملک نباید بالای ١۵‌سال باشد.
  • میزان و سقف وام در شهر‌های کوچک ۴۰، شهر‌های بزرگ ‌‌۶۰ و در پایتخت ۸۰‌میلیون تومان است.
  • حداقل سن برای دریافت وام مسکن اولی‌ها ۱۸ سال و با درآمدی مستقل است.
  • فرد یا زوجین ‌درخواست دهنده وام باید دارای حساب پس‌اندازی با سپرده‌ای به میزان نصف مبلغ دریافتی مورد نظر در بانک داشته باشند.
  • ‌فرد متقاضی وام خانه اولی نباید پیش از این از تسهیلات دولتی برای تهیه و بازسازی خانه‌ای استفاده کرده باشد.
  • خانه مورد ‌نظر جهت خرید می‌بایست در محدوده شهر قرار داشته باشد.
  • معرفی یک ضامن معتبر با دارا بودن فیش حقوقی خاص و درآمد ‌ماهانه، به صورت سه برابر مبلغ قسط، از مهم‎ترین شرایط دریافت وام است‎.

همچنین برای دریافت وام باید اصل و تصویر پایان کار ساختمان، مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، ارائه و تکمیل فرم ‌درخواست، اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت، ارائه فیش حقوقی، برگه گردش حساب ضامن و چک ‌استخدامی را ارائه کرد‎.‎

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این خبر صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

این گیاهان در تاریک‌ترین گوشه‌ خانه رشد می‌کنند

گیاهان آپارتمانی نیز مانند انسان‌ها با تغییرات سازگار هستند. آیا می‌دانستید که بعضی گیاهان…