خانه سلامتی ۷ دلیل برای خوابیدن به پهلوی چپ

۷ دلیل برای خوابیدن به پهلوی چپ

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر بر روی پهلوی چپ بخوابید، به بهتر خوابیدن در شب و همچنین سلامت بدن کمک خواهید کرد.
چپ

 افراد هنگام خواب به شیوه‌های مختلفی می‌خوابند؛ مثلاً به پهلو، روی شکم، به پشت و یا به شکل جنین. اگر با درد از خواب بیدار نشوید، خوابیدن با هر یک از این حالت‌ها اشکالی ندارد. اما اگر روی پهلوی چپ بخوابید، به بهتر خوابیدن در شب و همچنین سلامت بدن کمک خواهید کرد.

  1. بهبود گوارش و هضم غذا

بدن ما در طول خواب فعالیت می‌کند و برای بهبود کارش به انرژی نیاز دارد. با اینکه هضم غذا در هر صورت انجام می‌گیرد، اما می‌توانید با خوابیدن به پهلوی چپ، به بدنتان کمک کنید تا با کمترین تلاش ممکن کار کند. زیرا معده سمت چپ شکم قرار دارد و هنگامی که به سمت چپ دراز می‌کشید، غذا راحت‌تر به سمت روده‌ی بزرگ حرکت می‌کند. نحوه‌ خوابیدن موجب می‌شود معده به لوزالمعده که موجب جریان آزادانه‌ آنزیم‌ها می‌شود، فشار وارد نکند.

  1. موجب استراحت قلب می‌شود

قلب باید بدون هیچ توقف بتپد تا فرد زنده بماند. این کار دشوار است و عواملی مانند رژیم غذایی و کیفیت هوای محیط بر آن تاثیرگذار هستند. وقتی به پهلوی چپ می‌خوابید، جاذبه‌ زمین به قلب کمک می‌کند خون به گردش درآید. شاهرگ ،خون را از قلب به قسمت‌های دیگر بدن منتقل می‌کند و در ابتدای مسیرش به سمت چپ انحنا دارد. وقتی طوری می‌خوابید که شاهرگ به سمت پایین قرار می‌گیرد، قلب برای به گردش در آوردن خون تلاش کمتری می‌کند.

کمردرد

  1. تسکین کمردرد

اگر اغلب اوقات با درد بیدار می‌شوید، خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند در رهایی از درد به شما کمک کند. این نحوه‌ خوابیدن فشار را از روی ستون فقرات برمی‌دارد. هر چه هنگام خواب فشار بیشتری به کمر وارد شود، عضلات باید تلاش بیشتری کنند تا تمام اعضای بدن را در جایشان نگه دارند. در حقیقت وقتی می‌خوابید، گردش خون بهبود می‌یابد و موجب کاهش التهاب عضلات کشیده‌شده می‌شود.

  1. تقویت دستگاه لنفاوی

دستگاه لنفاوی، شبکه‌ای از رگ‌هااست که مایع شفافی به نام لنف را حمل می‌کنند. این دستگاه در حرکت مایعات در سراسر بدن و سیستم ایمنی نقشی کلیدی ایفا می‌کند. لنف می‌تواند سموم و دیگر مواد اضافی را دفع کند؛ پس هر انسدادی در هر جای این دستگاه موجب به خطر افتادن سلامتی می‌شود. خوابیدن به پهلوی چپ به دستگاه لنفاوی کمک می‌کند مواد اضافی را تصفیه و دفع کند.

  1. کاهش سوزش معده

خوابیدن به پهلوی چپ سوزش معده را به حداقل می‌رساند؛ در حالیکه خوابیدن به پهلوی راست موجب حرکت اسید معده می‌شود. وقتی به پهلوی چپ دراز می‌کشیم، دریچه‌ میان معده و مری بالاتر از سطح اسید معده قرار می‌گیرد؛ در حالی‌که خوابیدن به پهلوی راست موجب می‌شود این دریچه شل شود و اسید به راحتی در مری جریان یابد.

باردار

  1. این نحوه‌ خوابیدن برای زنان باردار مهم است

قلب زنان باردار خون را برای دو بدن به گردش درمی‌آورد. این کار بسیار دشوار است و به حجم خون بالایی نیاز دارد. جنین در حال رشد در رحم نیز به ستون فقرات و اندام‌های دیگر فشار می‌آورد. خوابیدن به پهلوی چپ موجب جریان یافتن بهتر خون می‌شود و نمی‌گذارد به ستون فقرات مادر فشار بیاید. همچنین از فشرده شدن بیش از اندازه‌ کبد جلوگیری می‌کند. در مجموع خوابیدن به پهلوی چپ خون را برای هر دو بدن به گردش درمی‌آورد.

  1. پیشگیری از خروپف

خروپف ارتعاشی است که از حرکت هوا در این فضای تنگ به وجود می‌آید. خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند خروپف را از میان ببرد. این نحوه‌ خوابیدن همه علل خروپف را از بین نمی‌برد؛ اما زبان و نای را در حالت طبیعی نگه می‌دارد و راه تنفس را باز می‌کند. هنگام خواب، دهان، گلو و زبان، شل و آرام هستند. خوابیدن به پشت برای افرادی که خروپف می‌کنند، مناسب نیست؛ زیرا ممکن است کمی راه تنفس را مسدود کنند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…