شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

۷
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، مبالغی را به‌طور ماهیانه به بازنشستگان تحت پوشش خود پرداخت می‌کنند که این مبلغ، حقوق بازنشستگی نامیده می‌شود. البته با فوت فرد بازنشسته، حقوق وی قطع نشده و به برخی از افراد خانواده وی، انتقال می‌یابد.
شرایط انتقال حقوق بازنشستگی

یکی از مسائل مهمی که بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و خانواده‌های این اشخاص، با آن مواجه بوده، مساله شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزندانشان است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شرایط انتقال حقوق بازنشستگی می‌پردازیم.

سهم فرزند از حقوق بازنشستگی

سهم فرزند از حقوق بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی

مطابق بند ۲ ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی، سهم هر فرزند از حقوق بازنشستگی پدر یا مادر خود، ۲۵ درصد مستمری والد وی است. در شرایطی که فرزند، هر دو پدر و مادر خود را از دست داده باشد، این سهم به دو برابر افزایش می‌یابد.

همچنین چنانچه یکی از بازماندگان بازنشسته فوت شده، خود فوت گردد یا شرایط دریافت مستمری را از دست دهد، سهم وی، میان سایر مستمری بگیران، تقسیم می‌شود.

سهم فرزند از حقوق بازنشستگی در قانون استخدام کشوری

قانون استخدام کشوری، در مواد ۸۲ و ۸۳ خود، چنین مقرر کرده است. در صورت فوت کارمند دولت، نصف حقوق بازنشستگی او به وراث قانونی وی پرداخت می‌شود. مگر این‌که علت فوت، انجام وظیفه باشد که دراین‌صورت تمام متوسط حقوق کارمندبه عنوان حقوق وظیفه به ورثه وی پرداخت خواهد شد.

به موجب ماده ۸۷ همان قانون، بر خلاف قانون تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگی کارمندان دولت به‌طور مساوی، میان وراث آن‌ها تقسیم می‌شود. بنابراین سهم فرزند از حقوق بازنشستگی پدر یا مادر خود، به میزان سهم بقیه ورثه خواهد بود.

تفاوت دیگری که در رابطه با نحوه انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند، این مساله بوده که در مورد کارمندان دولت، اگر مستمری و سهم یکی از ورثه، به دلیلی قطع شود این سهم به بقیه ورثه داده نمی‌شود. به نفع‌ صندوق بازنشستگی ضبط می‌گردد.

انتقال حقوق بازنشستگی

شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

میزان حقوق بازنشستگی منتقل شده به فرزند، در مورد کارگران مشمول سازمان تامین اجتماعی و کارمندان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، دارای تفاوت‌ است. البته، از سال ۱۳۹۱ و با تصویب قانون حمایت خانوده، شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند تغییر یافته است.

مطابق ماده ۴۸ قانون حمایت خانواده جدید «فرزنـدان اناث، در صـورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور، تا سن بیست سالگی از این حقوق برخوردار می‌شوند. بعد از آن، منحصرا درصورتی‌که معلول از کار افتاده نیازمند باشند یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، از کمک هزینه اولاد، بیمه و مستمری بازماندگان برخوردار می‌گردند.»

با توجه به این ماده، شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند، به شرح زیر است:

انتقال حقوق بازنشستگی، به فرزند دختر دارای محدودیت سنی نیست. فرزند دختر مادامی که ازدواج نکرده و دارای شغل نیست، می‌تواند از حقوق بازنشستگی استفاده نماید.

سن برخورداری فرزند از حقوق بازنشستگی پدر یا مادر خود، برای فرزند پسر حداکثر تا ۲۰ سالگی وی است. فرزند پسر بعد از این سن صرفا در صورت معلولیت و از کارافتادگی یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی، حق استفاده از حقوق بازنشستگی والدین خود را خواهد داشت.

حقوق بازنشستگی

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، سهم بازماندگان از مستمری مادر بعد از فوت چقدر است؟ مطالعه کنید.

منبعheyvalaw

۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۰۷ ب٫ظ

 2. حج طیبه غیور

  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۱۷ ب٫ظ

  بسیار عالی ممنونم از اطلاع رسانی شما بزرگوار متشکرم

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۸:۵۹ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۵ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۲۷ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۴ ق٫ظ

  با سلام به نظر من اگر باز نشسته ای فرزند مجرد دختر داشته باشد باید حقوق پدر یا مادر یا هردو را بهش بدن یا اگر پسر مجرد که در حال تحصیل هست حقوق را دریافت کند اگر دختری طلاق بگیره مهریه داره خونه داره شغل داره یا اگر شوهرش مرده ارث داره دلیلی نداره که حقوق پدرش را بگیرد اگر حقوق ارث به حساب بیاید به هفت نسلش هم ارث میرسه جدیدا دخترها سوری طلاق میگیرن برای حقوق پدرشون طلاق هم زیاد میشه برای همینه که این صندوقهای باز نشستگی هر روز به جای پیشرفت پس رفت می کنن حقوق فقط باید به فرزند مجرد داده شود لطفا باز نگری کنید

  پاسخ

 6. ناشناس

  ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ در ۲:۳۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر به این نکات حقوقی توجه کنید، ازدواجی موفق دارید

شرایط عقد ازدواج هم بسیار مهم هستند، به این معنا که در صورت وجود این شرایط عقد ازدواج درست…