طرز تهیه ماهی کبابی، مخصوص جنوبی‌ها

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک هفته به نوروز مانده و یکی از دغدغه‌های مردم درست کردن ماهی شب عید است. در این مطلب طرز پخت یک ماهی خوشمزه مخصوص جنوب کشور را با هم می‌خوانیم.
ماهی صبور کبابی

ماهی صبور تنها گونه آنادرموس در بین ماهیان جنوب ایران است. جنوبی‌ها عاشق این ماهی هستند. این ماهی بسیار خوشمزه است. ماهی صبور را با سبزی پلو سرو می‌کنند همچنین داخل شکم ماهی را از سبزی پر می‌نمایند. به ترکیب سبزی که داخل شکم ماهی قرار می‌دهند حشو می‌گویند. با مجله دلتا همراه باشید تا ماهی صبور کبابی را یاد بگیرید.

مواد لازم برای ماهی صبور کبابی

  • ماهی صُبور دو عدد
  • سبزی پلویی۳۰۰ گرم
  • سبزی ماهی (گشنیز و شنبلیله) به مقدار لازم
  • پیاز متوسط دو عدد
  • سیر یک حبه
  • آب تمبر هندی نصف لیوان
  • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
  • رب گوجه‌ فرنگی یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه ماهی صبور کبابی

طرز تهیه ماهی صبور

مرحله اول

داخل شکم ماهی را تمیز کنید و آن را خوب بشویید. به دلیل اینکه این ماهی را روی آتش کباب می‌کنید بهتر است کمی شیره خرما روی پوست آن بمالید تا از سوختن آن جلوگیری شود. سوختن پوست ماهی باعث تلخ شدن آن می‌شود.

مرحله دوم

شکم ماهی را باز کرده و داخل آن را کاملا تمیز و صاف کنید. کمی از آب تمبر هندی روی شکم ماهی بریزید و اجازه دهید که به خورد ماهی برود. سبزی ماهی و سبزی پلویی را بشویید و آن را خرد کنید. سیر و پیاز را هم کاملا خرد کنید.

مرحله سوم

سیر و پیاز را بعد از خرد شدن داخل کمی روغن بریزید و سرخ کنید. سبزی ماهی، سبزی پلویی و مقداری تمبر هندی را به پیاز و سیر اضافه کنید. نمک، فلفل، آب تمبر هندی و رب گوجه فرنگی را به بقیه مواد اضافه کنید و هم بزنید. سپس مواد را روی شکم ماهی بمالید.

مرحله چهارم

ماده‌ای که روی شکم ماهی می‌گذارند در زبان محلی به حشو معروف است. هدف از این کار خوشمزه‌تر شدن ماهی و جلوگیری از سوختن گوشت ماهی است.

مرحله آخر از ماهی صبور کبابی

ماهی را داخل توری قرار دهید و آن را روی زغال کباب کنید. اگر نمی‌توانستید روی زغال کباب کنید می‌توانید آن را داخل فر قرار دهید. اگر به غذاهای محلی علاقه دارید، طرز تهیه کنگر پلو شیرازی با مرغ را در مجله بخوانید.

طرز تهیه ماهی صبور

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن دستورهای غذایی بیشتر غوره مسمای گیلان را بخوانید.

بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

شیرینی عسلی خانگی با کره، ساده و خوشمزه برای نوروز

شما می‌توانید به دلخواه روی شیرینی را کمی رومال زعفران و پودر پسته بزنید یا به صورت ساده س…