طرز تهیه شیرینی نان برنجی

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شیرینی نان برنجی یکی از شیرینی‌های پر طرفدار و ساده است که برای عید نوروز هم کاملا مناسب به نظر می‌رسد.
طرز تهیه شیرینی نان برنجی

شیرینی نان برنجی یکی از انواع شیرینی‌های سنتی و قدیمی ایرانی است که در شهرهای مختلف با دستورها و مواد متنوعی درست می‌شود. با مجله دلتا همراه باشید تا طرز تهیه شیرینی نان برنجی را برای عید نوروز خود یاد بگیرید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی نان برنجی

  • شکر ۲۰۰ گرم
  • کره یا روغن جامد ۲۰۰ گرم
  • زرده تخم‌مرغ ۲ عدد
  • آرد برنج ۵۰۰ گرم
  • تخم خرفه ۱ قاشق غذاخوری
  • گلاب ۴ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
  • پودر هل ۱/۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی نان برنجی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نان برنجی خوشمزه ابتدا کره هم‌دمای محیط را به همراه پودر قند داخل یک کاسه مناسب بریزید، سپس با دور تند همزن مواد را به خوبی مخلوط کنید تا بافت‌شان یک‌دست و کرم‌رنگ شود.

مرحله دوم

در این مرحله زرده تخم‌مرغ هم‌دمای محیط را به کاسه بیفزایید و یک دقیقه دیگر مواد را مخلوط کنید تا بافت‌شان یک‌دست شود. در ادامه پودر هل را با آرد برنج ترکیب کنید، سپس دو مرتبه الک کنید.

nan berenji kermanshah3 848x477 1 طرز تهیه شیرینی نان برنجی

مرحله سوم

حالا ترکیب آرد برنج را مجددا درون الک بریزید و این بار روی مواد درون کاسه الک کنید و با دیگر مواد ترکیب کنید. در ادامه گلاب را کم‌کم اضافه کرده و با لیسک مواد را مخلوط کنید تا خمیری نرم جمع شود.

مرحله چهارم

پس از اینکه خمیری نرم و لطیف جمع شد که به دست نچسبید، اضافه کردن گلاب را متوقف کنید. در نهایت خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و زعفران دم‌کرده را به یک قسمت اضافه کرده و به خورد خمیر دهید.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید که این خمیر را فقط باید با لیسک ورز دهید، چون اگر با دست این کار را انجام دهید، خمیر روغن پس می‌دهد. در ادامه خمیر را درون کیسه فریزر قرار داده و به مدت یک ساعت درون یخچال قرار دهید.

مرحله ششم

پس از گذشت این زمان فر را با دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید، سپس سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش دهید. در ادامه از خمیر به اندازه یک گردو بردارید و آن را به‌صورت گرد شکل داده و درون سینی فر قرار دهید.

مرحله هفتم

به همین صورت تمام خمیر را آماده کنید و درون سینی فر بچینید. در ادامه مقداری تخم خرفه روی خمیرها بریزید. در صورت تمایل برای زیباتر شدن شیرینی‌ها می‌توانید روی خمیرها را با مهر دلخواه مهر کنید.

مرحله هشتم

پس از اینکه فر به‌طور کامل گرم شد، سینی را در طبقه بالای فر قرار داده و اجازه دهید شیرینی‌ها به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بپزند. پس از اینکه اطراف شیرینی‌ها طلایی شد، آن‌ها را از فر خارج کنید.

یکی دیگر از شیرینی‌های نوروزی شیرینی سوئدی است که دستور آن در مجله آمده است.

مرحله آخر از طرز تهیه شیرینی نان برنجی

در این مرحله سینی را از فر خارج کنید و اجازه دهید شیرینی‌ها به‌طور کامل خنک شوند. سپس آن‌ها را درون ظرف دلخواه بچینید و سرو کنید.

شیرینی نان برنجی

پیشنهاد مطالعه: اگر به دستورهای شیرینی نوروزی علاقه دارید شیرینی نخودچی  را در مجله بخوانید.

بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

شیرینی عسلی خانگی با کره، ساده و خوشمزه برای نوروز

شما می‌توانید به دلخواه روی شیرینی را کمی رومال زعفران و پودر پسته بزنید یا به صورت ساده س…