تنگه لی‌لی، معنای واقعی بهشت در لرستان

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استان لرستان با داشتن جاذبه‌های طبیعی بی‌شمار، یکی از مقاصد مهم طبیعت‌گردی ایران است.
تنگه لی لی در دورود

شهر دورود این استان نیز با داشتن طبیعت بکر و چشم‌نواز لقب پایتخت طبیعت ایران را به خود گرفته است و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. تنگه لی لی یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های دیدنی دورود است. در این مطلب از مجله دلتا شما را با تنگه لی لی در دورود آشنا می‌کنیم.

تنگه لی لی در دورود

در گوشه گوشه از خاک کشورمان مکان‌های شگفت‌انگیزی وجود دارد که شبیه به صحنه‌هایی است که در فیلم‌ها دیده‌اید یا در قصه‌ها و داستان‌های شنیده‌اید. بسیاری با این مکان‌های آشنا نیستند و حتی نام آن را نشنیده‌اند. لی لی از جمله جاهایی است که حتما با دیدن آن شگفت‌زده و محو تماشای آن خواهید شد. مکانی رویایی با صخره‌هایی بلند و تنگه‌ای زیبا، که در آن رود «ماربره» با جریان خود آهنگ دلکشی از طبیعت را می‌نوازد.

تنگه لی لی استان لرستان

لی لی در دل صخره‌های زاگرس

لی لی جایی در دل صخره‌های استوار زاگرس جای دارد و در طی سالیان دراز در اثر فرسایش‌های آبی و بادی شکل گرفته است. فرسایش صخره‌ها باعث به‌وجود آمدن سطوح صاف و صیقلی در سنگ‌ها شده و دیواره‌هایی با اشکال عجیب به‌وجود آورده است. رود ماربره با عبور از میان آن حیات و زندگی را به آن هدیه کرده است. اینکه چرا این رود، نام «ماربره» را به خود گرفته است به گذشته برمی‌گردد. گفته می‌شود در گذشته در این رود مارهای زیادی وجود داشته است، به این دلیل این رود به رود ماربره معروف شده است. ماربره با گذر از میان لی لی، تشکیل حوضچه‌ها و استخرهای طبیعی می‌دهد. این حوضچه‌ها در زمانی بارندگی و فصول پر آب سال گاهی عمق‌شان به دو متر نیز می‌رسد.

جاذبه های گردشگری لرستان

چطور به تنگه لی لی برویم؟

تنگه لی لی در مجاورت روستای چمنار از توابع بخش مرکزی دورود، در دهستان حشمت آباد و نرسیده به روستای سمیرم واقع است. فاصله‌ این تنگه تا دورود حدود ۲۰ کیلومتر است.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند در این روستای ایرانی همه دو قلو هستند.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

برای شبگردی در رامسر کجا برویم؟

جاهای دیدنی رامسر در شب شاید طور دیگری باشد. زیرا دیگر نوری نیست که سبزی جنگل را به آبی در…