گرم‌ترین نقطه زمین کجاست؟

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که گرم‌ترین نقطه کره زمین کجاست؟ اگر پاسخ این سوال را نمی‌دانید، بسیار متعجب خواهید شد. زیرا که گرم‌ترین نقطه کره زمین جایی نیست جز منطقه کلوت شهداد کرمان در ایران.
کلوت شهداد کرمان

وقتی کسی از شما می‌خواهد که یک مقصد یا جاذبه طبیعی را نشانش دهید، آنچه که بیشتر در ذهن‌تان شکل می‌گیرد، تصاویری از جنگل‌های انبوه و دریاچه‌ها و آبشارهاست. شاید کمتر کسی به نواحی بیابانی توجه کند و به زیبایی‌های آن‌ها بیندیشد؛ اما واقعیت این است که کشور عزیزمان ایران، در کنار جنگل و دریا و آبشار و هزاران جاذبه طبیعی دیگر، بیابان‌های زیبایی هم دارد. مناطقی که یکدست به رنگ خاکی درآمده‌اند و سکوت و آرامش عجیبی را در خود دارند. کلوت شهداد کرمان یکی از این جاذبه‌ها است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا درباره این مکان بیشتر بدانیم.

کلوت یعنی چه؟

کلوت به برجستگی‌هایی گفته می‌شود که بین شیارهای U شکل ایجاد شده‌اند. راس این برجستگی‌ها صاف به نظر می‌رسد. جهت رو به باد آن‌ها به صورت پرشیب و سمت دیگر آن‌ها به‌صورت کم‌شیب شکل گرفته است. این اشکال معمولا در رسوبات قدیمی و نرم دریاچه‌ها ایجاد می‌شوند و به شکل تپه‌های فرسایشی رخ می‌نمایند.

کلوت شنی کرمان

اگر کلوت‌های شهداد را به‌عنوان مقصد سفرتان انتخاب کردید، برای انجام فعالیت‌های زیر برنامه‌ریزی کنید:

  • سافاری و گشت و گذار در میان کلوت‌ها
  • شترسواری
  • موتور چهارچرخ
  • پیاده‌روی و عکاسی
  • تماشای جلوه‌های آسمان

دیدنی‌های اطراف کلوت‌های شهداد

کلوت شهداد کرمان تنها یکی از دیدنی‌های منطقه به شمار می‌روند، حال که این راه را می‌روید، سعی کنید بازدید از این جاذبه‌ها را نیز در برنامه خود بگنجانید تا بعدها پشیمان نشوید:

جاذبه های گردشگری کرمان

نبکاها: اگر به دنبال جاذبه‌ای تازه در کویر هستید به سوی گلدان‌های کویری بروید که به «نبکا»‌ شهرت دارند. نبکا یا تله گیاهی وقتی به وجود می‌آید که در پای گیاه، ماسه تجمع کند و به مرور تلی از ماسه شکل بگیرد که تاجی از گیاه بر سر آن است.

پلی‌گون‌ها: شش‌ضلعی‌های نمکی ایجاد شده کویر به پلی‌گون مشهور هستند و در اطراف دریاچه نمکی می‌توانید آن‌ها را ببینید.

نمک‌زار: در کویر شهداد، به نمک‌زاری با وسعت ۱۰۰ هکتار بر می‌خورید که شکل جوشش تخم‌مرغی دارد و مشابه آن در جای دیگری دیده نمی‌شود.

کاروانسرای شفیع‌آباد: این بنا عبارت است از یک دروازه ورودی با دو برج، چهار برج در چهار گوشه کاروانسرا، اتاق‌هایی دور تا دور کاروانسرا، یک فضای چند اتاقه بالای دروازه و عمارت ستون‌دار یک طبقه در ضلع جنوبی کاروانسرا.

رود شور: رود شور تنها رود دائمی کویر لوت به شمار می‌رود و تاثیر زیادی در شکل‌گیری کلوت‌ها دارد. این رود از شور‌ترین آب‌‌های جهان محسوب می‌شود و آن‌قدر نمکش زیاد است که در اواخر مسیر، شکلی شبیه ماست پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر تاریخچه هتل عباسی اصفهان، جاذبه بی‌نظیر گردشگری را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

سفر به شهر بادگیرها، قنات‌ها و بناهای تاریخی

شهر یزد یکی از زیباترین شهرهای ایران است که مرکز استان یزد می باشد، این شهر در بین رشته کو…