مدیریت فضولی موقوف! (بخش چهارم)

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مدیریت فضولی ملکی یعنی کسی که بدون اجازه‎ی مالک، ملک اورا مدیریت کند که به اومدیر فضولی می گویند. چنین شخصی حق مطالبه‎ مخارجی را که کرده است ندارد. مگر در صورت وجود شرایطی.
فضولی ملکی

مدیریت فضولی ملکی موقوف! دراین بخش از فضولی ملکی می‎خواهیم درباره‎ی مدیریت فضولی ملک غیر به عنوان شکل دیگر از فضولی در ملک غیر( ما در مزاح آن را فضولی ملکی نامیده‎ایم) صحبت کنیم که در ابتدا به تعریف آن می‎پردازیم.

مدیریت فضولی ملک غیر؛ عبارت است از عملیاتی که شخص، با حسن نیت و انگیزه خیر خواهی، برای اداره اموال دیگری انجام می‌دهد که به این شخص  در قوانین حقوقی مدیر فضولی گفته شده است.

برای مثال: وقتی به مسافرت می‎رویم و کسی نیست باغچه‎های منزل‎مان را آبیاری کند و در نتیجه گلها و گیاهان موجود در باغچه در حال خشک شدن هستند، یکی از همسایگان برای این‎که گلها خشک نشوند هر روز باغچه‎ها را آبیاری می‎کند یا فرض کنید در فصل زمستان در منطقه‎ای که ویلای شما قراردارد، برف سنگینی آمده است و شما در ویلا نیستید برف به حدی سنگین است که اگر پارو نشود سنگینی آن باعث تخریب سقف ویلا می‎شود و در نتیجه هزینه‎های سنگینی روی دستتان  می‎گذارد.

همسایه‎ی شما که شاهد این منظره است برف را از روی پشت بام شما پارو می‎کند تا جلوی ضرری را که متوجه‎تان می‎شود بگیرد. پس از چندی که او را می‎بینید بابت کارهایی که کرده مبلغی مطالبه می‎کند.که البته چنین شخصی می‎تواند مطابق با شرایط قانونی هزینه‎هایی را که کرده است از شما بخواهد، هزینه‎های یاد شده جدای از اینکه ضروری بوده، باید روشن شود که اجازه‎ از مالک در آن زمان  مقدور نبوده است بنابراین چنانچه عمل او ضروری نبوده و یا اجازه از مالک برای او مقدور بوده و می‎توانست اجازه بگیردحق مطالبه هزینه را نخواهد داشت .

مدیریت فضولی

اقدام مدیرفضولی باید بدون وجود هیچ گونه قرارداد یا بدون این‎که به‎طور قانونی چنین اجازه‎ای را داشته باشد  صورت پذیرد تا بتوانیم آن را مدیریت  فضولی بگوییم . بنابراین اگر کسی به قصد اداره اموال دیگری، قراردادی با مالک اموال منعقد نماید و مالک به او  اجازه دهد، این اجازه، مدیر فضولی را در حکم وکیل قرار می‎دهد و دیگر اقدام او را مدیریت فضولی ملک غیر نمی‎دانیم. با این وصف اگر مدیر فضولی امکان گرفتن اجازه از مالک را داشته باشد، نمی‌تواند خودسرانه اموال او را اداره کند و در آن اموال دخالت کند، هرچند به قصد احسان و نیکی به او باشد.

بیشتر بخوانید:

فضولی ملکی موقوف !( بخش اول)

فضولی ملکی موقوف! ( بخش دوم )

فضولی ملکی موقوف! ( بخش سوم )

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی‎های حقوقی ملکی، مجله دلتا  مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

چه کار کنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم وغیره هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ …