زمین رایگان برای انبوه سازان

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دولت عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تا دو سال و نیم آینده یعنی پایان سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار داده که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در مجموعه شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری ارائه خواهد شد.
زمین رایگان

زمین رایگان برای انبوه سازان ؛ خبر جدیدی است که معاون وزیر راه و شهرسازی از آن سخن گفته است. حبیب‌الله طاهرخانی با اشاره به برنامه ساخت ۴۰۰ هزار آپارتمان تا پایان سال ۱۳۹۹؛ گفته است به سازندگان مسکن، زمین رایگان می‎دهیم.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا،  طاهرخانی در برنامه تلویزیونی «راهکارهای رونق بازار مسکن»، گفت: «دولت عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را تا دو سال و نیم آینده یعنی پایان سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار داده که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در مجموعه شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری ارائه خواهد شد.»

وی افزود: «مطابق طرح جامع مسکن و اسناد برنامه ششم توسعه باید سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور عرضه شود تا بتوانیم به نیاز کشور به‎خصوص برای اقشار متوسط و کم درآمد پاسخگو باشیم؛ چرا که در بخش لوکس با مازاد عرضه مواجهیم. در واقع در این بخش که نیاز وجود ندارد، عرضه صورت گرفته و در بخش دیگر که نیاز واقعی است و عمده بودجه خانوار را می‎بلعد، عرضه کافی نداشتیم.

زمین رایگان سازندگان

این موضوع هم هیچ وقت به‎طور کامل بر عهده دولت نبوده و دولت عموما بخش محدودی از این کار را انجام می‎داده است. تولید عمده‎ای از عرضه مسکن توسط بخش خصوصی و سازندگان شخصی انجام می‎شده که باید در آن بخش تسهیل صورت گیرد تا فعال شود.»

او در ادامه گفت: «سعی کردیم هزینه عرضه را برای سازندگان کاهش دهیم. دو عامل تعیین‎کننده در قیمت مسکن دخیل است که یکی زمین و دیگری هزینه پروانه‎های ساختمانی است. در برنامه تولید و عرضه مسکن، زمین رایگان را وارد فرایند می‎کنیم و پذیرش هزینه پروانه ساختمانی با ما است.

ما پروانه‎های زیادی را از شهرداری‎ها پیش‎خرید کرده‎ایم. زمین و پروانه بر عهده ما است و انبوه‌سازان مسئولیت ساخت را بر عهده می‎گیرند. در پایان کار، دولت سهم خود و انبوه‌سازان نیز سهم خود را برمی‎دارند. طرح نیز اقشار متوسط را هدف گذاری کرده است.»

وی در پایان گفت: «ما در سال‌های اخیر شاهد افزایش سرمایه بانک مسکن بودیم که قدرت مانور می‎دهد. تفاهم‎نامه‎ای هم در قالب تجمیع داریم و با توجه به این‎که تولید ساختمان‌های سبز مدنظرمان قرار دارد؛ تسهیلات را با نرخ بهره کمتری در اختیار داریم. موضوع دیگر این‎که امکان می‎دهیم وقتی سازندگان به‎طور جدی وارد کار شدند؛ ساختمان‎ها را پیش‎فروش کنند و تجهیز منابع صورت گیرد.»

خبرهای بیشتر درباره بازار مسکن در ایران را در صفحات خبر و گزارش و اخبار مسکن مجله دلتا  بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان

در دوران اوج ایران، دیواری بسیار بزرگ در گرگان وجود داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار …