مالکان بفروشند، قیمت خانه افزایش نمی‎یابد

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فروشنده‎ها نسبت به فروش املاک عقب نشینی کرده‎اند، در حالی‎که خریدار وجود دارد. میزان معاملات مسکن در تهران بسیار کاهش داشته است و فروشندگان از بازار مسکن پایتخت کناره گیری کرده‎اند.
مالکان بفروشند، قیمت خانه افزایش نمی‎یابد

به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک،  میزان معاملات مسکن در تهران بسیار کاهش داشته است و فروشندگان از بازار مسکن پایتخت هم اکنون کناره گیری کرده‎اند.

به گزارش مجله دلتا، به نقل از اقتصادآنلاین، مصطفی قلی خسروی درباره وضعیت بازار مسکن تا آخر آبان‎ماه گفت: بر اساس آمار به‎دست آمده از بازه زمانی یکم فروردین تا  ۲۸ آبان ۹۷. تعداد معاملات و قراردادهای کشور ۸۹۲ هزار و ۶۰۸ مورد بوده که در مقایسه با همین مدت در سال  ۹۶ ، تعداد معاملات در کل کشور یک درصد افزایش داشته است.

وی افزود:‌ در همین مدت تعداد مبایعه نامه ها ۱۵ درصد افزایش و میزان اجاره ها نیز ۱۴درصد کاهش داشته است.

مالکان بفروشند ، قیمت خانه افزایش نمی‎یابد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران توضیح داد: در آمار مربوط به تهران به اعداد دیگری می‎رسیم. در همین بازه زمانی در تهران شاهد کاهش ۱۷درصدی تعداد کل معاملات هستیم  و تعداد مبایعه نامه ها نیز ۱۹درصد و تعداد قراردادهای اجاره نامه نیز ۱۶درصد کاهش داشته ،در نتیجه شاهد کاهش میزان معاملات در بازار مسکن تهران هستیم.

وی گفت:‌ با توجه به اظهارات و برنامه‎های وزیر راه و شهرسازی احتمال دارد میزان ساخت‎و‎سازها در کشور افزایش یابد؛ در نتیجه شاهد تاثیر این موضوع در بازار مسکن خواهیم بود.

خسروی تاکید کرد:‌ هم‎اکنون فروشنده‎ها نسبت به فروش املاک عقب‎نشینی کرده‎اند، در حالی‎که  خریدار وجود دارد. به اعتقاد من،  این اقدام فروشندگان اشتباه است زیرا بر این باورم که اگر پول در گردش باشد موجب افزایش برکت می‎شود و این ایده که ملک خود را نگه دارند تا قیمت افزایش یابد، درست نیست.

این فعال بازار مسکن تصریح کرد: در شهرهای استان تهران  میزان افزایش قیمت مسکن متفاوت بوده به‎طوری که در برخی مناطق و شهرها شاهد افزایش ۳۰، ۵۰ یا حتی ۱۰۰درصدی قیمت هستیم.

وی تاکید کرد:‌ میانگین افزایش قیمت مسکن در کل کشور نسبت به سال گذشته ۴۰درصد بوده است.

خسروی یادآورشد:‌ با توجه به کاهش توان مالی مردم،‌  قیمت مسکن در ماه‎های پایانی سال، افزایش نخواهد داشت.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

نکاتی در رابطه با تمدید قرارداد اجاره در سال ۱۴۰۱

از آنجایی که قرارداد اجاره جزو قراردادهایی‌ است که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها منعقد می‌شو…