تمایل خانه اولی‌ها برای خرید خانه‌های میانسال

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در تابستان گذشته سهم آپارتمان‌های قیمت متوسط در دامنه بودجه خانه اولی‌ها ازمعاملات ماهانه مسکن درتهران حدود هشت درصد بوده است که آپارتمان‌های بیش از پنج سال ساخت سهمی بیشتر از این معاملات دارند.

به گزارش مجله‎ی دلتا به نقل از دنیای اقتصاد دامنه بودجه اغلب زوج‌های جوان خانه اولی درتهران با احتساب تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی از محل اوراق یا دو موردتسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای یک خانه (مجموعا تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان)، بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان است.

دراین میان زوج‌هایی که توان خرید آنها بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان است، می‌توانند سراغ آپارتمان‌های قیمت متوسط مناسب خانه اولی‌ها که واجد شرط سنی تا ۱۵ سال ساخت برای صندوق یکم یا تا ۲۰ سال ساخت برای وام از محل اوراق هستند، بروند.

از طرفی سن بنای مطلوب خانه ‌اولی‌ها طبعا آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز با سن بنای تا پنج سال ساخت است.

اما کمبود آپارتمان نوساز در این دامنه قیمتی موجب شده سهم آپارتمان‌های با سن بیش از پنج سال از نوسازها پیشی گیرد؛ به نحوی که طی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور امسال سهم آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومانی از کل معاملات حدود هشت درصد بوده که از این میزان بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از معاملات این گروه، مربوط به آپارتمان‌های میانسال و کهنه ‌ساز با سن بنای ۶ سال و بیشتر بوده است.

تمایل خانه اولی‌ها برای خرید خانه‌های میانسال

آمار غیرقطعی معاملات مسکن انجام شده از ابتدای مهرماه تاکنون نیز حاکی است که نسبت هشت درصدی آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیونی از کل معاملات تا کنون حفظ شده و در این میان همچنان ۴۰ درصد از آپارتمان‌های این بازه قیمتی که فروش رفته، نوساز تا پنج سال ساخت بوده است.

تحقیقات درباره علت تکرار این سهم درآمار معاملات ماه‌های پیاپی از ابتدای تابستان تاکنون، حاکی است که به سبب کمبود واحد های نوساز در این دامنه قیمتی، بسیاری از خانه ‌اولی‌ها حتی با برخورداری از بودجه متوسط رو به بالا در مقایسه با عموم زوج‌های جوان خانه اولی، توان خرید واحد نوساز نداشته و ناچارند به سمت آپارتمان‌های میانسال روی آورند.

مشاوران املاک با تحلیل انتخاب خانه ‌اولی‌ها در بازار مسکن، علت دوم این وضع را اولویت دادن آنها به متراژ بزرگ ‌تر به جای سن بنای کمتر می‌دانند. به گفته آنها، آپارتمان نوساز و تازه‌ساز در دامنه قیمتی ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان در بازار ملک اندک نیست اما اغلب آنها یک‌خوابه اند و تا ۶۰ مترمربع مساحت دارند.

این در حالی است که در بسیاری از مناطق مصرفی می‌توان آپارتمان‌های دو خوابه با متراژ میانگین ۷۰ مترمربع را در گروه آپارتمان‌های هفت تا ۱۲ سال که بازسازی و برای عرضه در بازار آماده شده‌اند، پیدا کرد.

طبیعی است که در این صورت زوج‌های جوان با آینده‌نگری درباره فرزنددار شدن، آپارتمان دو خوابه میانسال را به نوساز کوچک‌متراژ ترجیح می‌دهند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

این گیاهان در تاریک‌ترین گوشه‌ خانه رشد می‌کنند

گیاهان آپارتمانی نیز مانند انسان‌ها با تغییرات سازگار هستند. آیا می‌دانستید که بعضی گیاهان…