خانه دکوراسیون معماری های خاص خانه‎ استخوانی ؛ ترکیبی از دو هنر معماری و مجسمه ‎سازی

خانه‎ استخوانی ؛ ترکیبی از دو هنر معماری و مجسمه ‎سازی

۳
24
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سراسر جهان سرشار از ایده‎های خلاقانه در زمینه معماری است که کاساباتلو یکی از آن‎هااست.
خانه‎ استخوانی کاساباتلو

کاساباتلو (Casa Batlló)، نام خانه‎ای استخوانی در منطقه پسیج گراسیا، در شهر بارسلون اسپانیا و اثر منحصربه‎فرد معمار مدرنیست اسپانیایی، “آنتونی گودی” است.

به گزارش مجله دلتا در ساخت نمای بیرونی این ساختمان که هم‎اکنون به موزه هنرهای معاصر تبدیل شده است، از جمجمه انسان ایده گرفته‎اند. طراحی این ساختمان چند طبقه با مساحت کلی ۵.۰۰۰ متر مربع، ترکیبی از دو هنر معماری و مجسمه‎سازی است.

خانه‎ استخوانی کاساباتلو

 اجزای این ساختمان  که در سال ۱۸۷۷ میلادی برای یکی از اشراف‎زادگان ثروتمند بارسلون ساخته شده، به‎گونه‎ای ماهرانه در کنار هم قرار گرفته که انگار اسکلت انسان را در ذهن تداعی می‎کند.

استایل مقابل پنجره ‎های این خانه به استخوان شباهت دارد و نماهای گلدار، اطراف آن را پوشانده است. سبک معماری خانه کاساباتلو مدرنیسم Modernisme یا Art Nouveau است، که سبک گائودی نیز در آن دیده می‎شود.

خانه‎ استخوانی کاساباتلو

بیشتر نمای آن، از موزاییک و کاشی شکسته، ساخته شده است که از رنگ نارنجی شروع شده و با رنگ سبز پایان می‎گیرد. سقف قوسی‎شکل و پشت‎بام کوژپشت آن نشان می‎دهد که در طراحی کاساباتلو، از خطوط مستقیم، بسیار کم استفاده شده است. این ساختمان زیبا و جالب، سرشار از هنر مدرن است.

خانه‎ استخوانی کاساباتلو

پنجره‎های مرکزی دیواره‎ی این خانه شبیه دهانی باز شده است و سقف آن که از کاشی‎های سرامیکی شفاف و براق ساخته شده، شباهت بسیاری به ستون فقرات یک اژدهای خوابیده دارد. از سمت راست این پشت‎بام، سر اژدها  با رنگ سبز شروع می‎شود. در وسط آن رنگ‎های آبی و بنفش و در سمت چپ رنگ‎های قرمز و صورتی جلوه‎گرند.

خانه‎ استخوانی کاساباتلو

با تابش نور آفتاب در هر ساعت از روز، سایه‎ای از رنگ‎های متنوع فضای داخلی خانه را پر می‎کند. گویی نمای بیرونی با ترکیبی از رنگ‎های سبز و آبی، و امواجی خفیف، آرامش دریا را  به تصویر می‎کشد که تبدیل به نمایی هفت رنگ روی شیشه‎ها می‎شود و همین رنگ‎ها در شب، از نمای جلو، مانند رنگین‎کمان به نظر می‎رسند.

 • طراحی داخلی مهدکودک

  طراحی داخلی مهدکودک

  معماری محل تحصیل به طور مستقیم با روند رشد خلاقیت در کودکان در ارتباط است. در این بخش از م…
 • خانه چندضلعی

  معماری خاص خانه چندضلعی در ژاپن

  به دلیل افزایش جمعیت در ژاپن نیاز به خانه های کوچک افزایش یافته است. در این بخش از مجله دل…
 • موزه مارپیچی

  موزه مارپیچی در نروژ

  موزه مارپیچی در نروژ، دو حاشیه رودخانه را به بکدیگر متصل می‌کند. در این بخش از مجله دلتا ب…
بیشتر ببینید در معماری های خاص

همچنین بخوانید

حضانت فرزندان بعد از سن قانونی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در خصوص جدایی یا طلاق زن و مرد ممکن است مطرح شود این است که حضان…