فروش مسکن چرا رو به کاهش گذاشته است؟

۰
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فروش مسکن هم‎اکنون به طور کامل ظرفیت خود را از دست داده و این روند در سال آینده نیز ادامه دارد.

فروش مسکن چرا روبه کاهش گذاشته است؟ چشم‎انداز بازار مسکن سال آینده چگونه خواهد بود؟ کارشناسان مسکن معتقدند: احتمال جهش نرخ واقعی قیمت‎ها بسیار بعید است، اما احتمال رشد اجاره‎بها وجود دارد؛ زیرا امسال متناسب با افزایش قیمت مسکن، اجاره بها افزایش نیافته و به همین دلیل در سال آینده بخش اجاره با رشد جدی روبه رو خواهد شد.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا، به چند علت، فروش مسکن هم‎اکنون به طور کامل رو به کاهش گذاشته است و این روند در سال آینده نیز ادامه دارد.

دلایل کاهش فروش مسکن

  • گزارش‎های میدانی حاکی است که در روزهای اخیر برخی فروشندگان به تدریج قیمت‎های پیشنهادی را به نرخ قطعی معاملات نزدیک کرده‎اند. کارشناسان معتقدند: اگر افزایشی در سال آینده روی دهد، اسمی خواهد بود و رشد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ پایین تر از نرخ تورم عمومی قرار می‎گیرد.

فروش مسکن

اما چون در سال ۹۷ رشد اجاره‎بها کمتر از یک چهارم رشد فروش بوده است، انتظار می رود بخشی از این فاصله قیمتی در سال آینده پر شود.این احتمال می‎رود که اجاره‎نشین‎ها به مناطق پایین شهرها، حاشیه‎ها، واحدهای قدیمی‎تر و کوچک‎تر روی بیاورند و فضا برای ثبات قیمت‎های فروش در مناطق متوسط به بالا فراهم شود.

  •  با توجه به رشد ۹۲ درصدی قیمت‎ها، اندک متقاضیان واقعی به سمت آپارتمان‌های ارزان قیمت رفته‎اند و به همین دلیل در آبان  و آذر امسال، گرانی به مناطق جنوبی تهران نیز سرایت کرده است . اما این روند هم نمی‌تواند پایدار باشد؛ چرا که توان  متقاضیان در مناطق جنوبی به مراتب پایین تر از محله‎های شمال شهر است.
  •  مقایسه شاخص اجاره‎بها با قیمت واحد مسکونی نشان می‎دهد که قیمت املاک به بالاترین حد خود طی ۲۲ سال اخیر رسیده و در نقطه اوج خود قرار دارد. بنابراین در ماه‌های آینده به طور معمول باید شیب صعودی قیمت‎ها ملایم‌تر شود تا بتواند در مسیر مستقیم یا حتی نزولی قرار گیرد.

با صفحات خبر و گزارش و اخبار مسکن مجله دلتا، همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

نکاتی در رابطه با تمدید قرارداد اجاره در سال ۱۴۰۱

از آنجایی که قرارداد اجاره جزو قراردادهایی‌ است که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها منعقد می‌شو…