پرونده مسکن مهر بسته می‌شود

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: «به زودی پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بسته خواهد شد اما کار دولت برای تامین خدمات مورد نیاز به این مجتمع‌ها همچنان ادامه دارد.»

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید که روز چهارشنبه برای افتتاح ۲۵ طرح عمرانی به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان به شهر جدید «صدرا» سفر کرده بود، در جریان این مراسم گفت: از دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور نزدیک به دو میلیون واحد به متقاضیان واگذار شده است. ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهر نیز حداکثر تا پایان دولت دوازدهم تحویل داده می شود و حدود ۱۵۰ واحد باقی مانده نیز هیچ متقاضی ندارد.

پرونده مسکن مهر بسته می‌شود

«حبیب‌الله طاهرخانی» به کمبودهای جدی در سایت‌های مسکن مهر سراسر کشور اشاره و تاکید کرد: «دولت با تمام توان می‌کوشد به لحاظ استانداردسازی محیط زندگی مردم در این واحدهای مسکونی، آنها را به سطح متوسط شهری ارتقا دهد و خدمات اولیه مسکن‌های مهر را تامین کند»

معاون وزیر راه و شهرسازی این را هم گفت که به زودی پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بسته خواهد شد اما کار دولت برای تامین خدمات مورد نیاز به این مجتمع‌ها همچنان ادامه دارد.

 جانشین مسکن مهر به زودی می‌آید

دولت یازدهم و دوازدهم طرح مسکن مهر را به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب در بیابان، مشکلات اجرایی و اثرات نامطلوب بر اقتصاد کشور، متوقف و به تکمیل واحدهای باقی‌مانده بسنده کرد. از سوی دیگر نیاز به مسکن در کلانشهرها به شدت احساس می‌شود. برنامه دولت این است که با توجه به زیرساخت‌های مناسب در کلان‌شهرها، نوسازی بافت‌های فرسوده را اولویت برنامه‌های خود قرار دهد که البته این هدف نیز با مشکلاتی مواجه است.

از سوی دیگر قرار است طرحی جایگزین مسکن مهر شود اما این بار دولت مجری طرح نیست؛ زیرا همواره کارشناسان عنوان می‌کنند که دولت‌ها سازندگان خوبی نیستند و بهتر است کارها به بخش خصوصی واگذار شود.

جانشین مسکن مهر

مسئولان اذعان دارند که اگر مسکن مهر هم از ابتدا به بخش خصوصی واگذار می‌شد تا الان به پایان رسیده بود. بر این اساس، شرکت عمران شهرهای جدید در قالب طرح‌های مشارکت با بخش خصوصی، احداث ۵۰ هزار واحد مسکن را تا پایان سال کلنگ می‌زند. جامعه هدف این طرح نیز اقشار متوسط هستند؛ چرا که عمده مخاطبان مسکن مهر، اقشار ضعیف بودند و به همین دلیل دولت قصد دارد با هدف تعاملات اجتماعی در شهرهای جدید تنوع جمعیتی ایجاد کند.

مدتی پیش مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در تشریح جزییات این طرح عنوان کرده بود: «عملیات احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت ۱۲ پروژه مسکونی را شروع می کنیم که ۱۰ هزار واحد را شامل می شود.»

وی در ادامه بیان داشت: «در دهه فجر ۵۰ هزار واحد مدنظر قرار می گیرد. این پروژه ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر آغاز می شود. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیت‎های مولد برود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

خواص معجزه‌آسای ارده برای لاغری

از مهمترین خواص ارده برای لاغری، کاهش اشتها است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، افراد برای ک…