خانه دانستنی ها نظریه مثلثی عشق: عشق از دیدگاه علمی

نظریه مثلثی عشق: عشق از دیدگاه علمی

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عشق را می‌توان به شکل یک منشور دانست که با نگاه کردن به زوایای مختلف آن، چهره‌های متفاوتی از این پدیده دیده می‌شود.
نظریه عشق

یک بخش این منشور ممکن است مولفه‌های سه‌گانه عشق یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد باشد که توسط تست نظریه مثلثی عشق استنبرگ سنجیده می شود. بخش دیگر آن می تواند بیانگر داستان های عاشقانه باشد که با تست قصه عشق می توان آن را ارزیابی کرد. در این مقاله از مجله دلتا برخی از جنبه های منشور عشق را بررسی می‌کنیم.

مدل نظریه مثلثی عشق استرنبرگ

مدلی که به استرنبرگ بر می‌گردد نشان می‌دهد که عشق از یک مثلث تشکیل شده است که هر راس آن استعاره‌ای از جنبه‌های مختلف آن است. راس بالای مثلث صمیمیت، راس سمت چپ مثلث اشتیاق و راس سمت راست آن تعهد است.

صمیمیت: این راس مثلث به احساس نزدیکی، پیوند و دلبستگی در روابط عاشقانه اشاره دارد.

اشتیاق: این راس مثلث به مولفه‌هایی اشاره دارد که منجر به جذب جسمانی و هیجان در روابط عاشقانه می‌شود.

تعهد: این بخش از مثلث شامل تصمیم است که فرد برای دوست داشتن دیگری در بلند مدت می‌شود.

این سه مولفه نظریه مثلثی عشق با یکدیگر تعامل دارند. صمیمت بیشتر ممکن است اشتیاق یا تعهد بیشتر را ایجاد کند. تعهد بیشتر ممکن است احتمال افزایش صمیمت و یا حتی اشتیاق را افزایش دهد. با اینکه هریک از رئوس مثلث از بخش‌های مهم یک رابطه عاشقانه هستند، اما از رابطه‌ای به رابطه دیگر و یا با گذر زمان ممکن است بروز و ظهور متفاوتی داشته باشند.

نظریه عشق استرنبرگ

نظریه قصه عشق استرنبرگ

نظریه مثلث عشق ساختار عشق را برای ما روشن می‌کند. اما چگونگی ایجاد این ساختار را می‌توان با استفاده از نظریه قصه عشق تعیین نمود. طبق نظریه مثلثی عشق به عنوان یک داستان که در سال ۱۹۹۸ ارائه شد مثلث‌های ایجاد شده از داستان‌های مختلفی شکل می‌گیرند. می‌توان گفت هر یک از ما قصه و داستان متفاوت و منحصر به خود را داریم.

این داستان‌های متنوع باعث تفاوت ما از درکمان نسبت به عشق می‌شود. برخی از این داستان‌ها مستقیما یک موضوع عاشقانه را در بر گیرد. برخی دیگر ممکن است در دل داستان‌های دیگر باشد. در هر صورت منابع مختلفی از جمله رسانه، ادبیات، تجربه می‌توانند ذهنیت ما در رابطه با عشق را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین زمانی که در معرض چنین داستان‌هایی قرار می گیریم به مرور درک مشخصی در مورد عشق پیدا می کنیم.

با توجه به آنچه گفته شد تعامل خصوصیات شخصی ما با محیط منجر به توسعه و رشد داستان‌هایی می گردد که باعث می شود در زندگی آن‌ها را تحقق بخشیم. ما همواره دنبال افرادی می‌گردیم که داستان‌شان به ما شبیه باشد و یا حداقل مکمل آن باشد.

ممکن است چندین داستان را به صورت سلسله مراتبی در وجود خود داشته باشیم. برخی از داستان‌ها نسبت به دیگری ممکن است از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. تست نظریه مثلثی عشق این امکان را می‌دهد تا بتوانید با استفاده از آن، این داستان ها را ارزیابی کنید.

زوجینی که داستان‌های مشابه بیشتری دارند رضایت بیشتری در روابط احساس می‌کنند. این در حالی است که داستان‌ها متضاد و مخالف یکدیگر باعث بروز اختلاف‌های شدیدی در زوجین خواهد شد.

در کنار داستان‌های عاشقانه هر فرد در زندگی لازم است تا جنبه‌های دیگر از جمله تفکر، هوش و خلاقیت فرد را نیز مدنظر قرار دهیم. مثلا افرادی که در تست گاردنر نمرات بالایی در هوش کلامی دارند به احتمال زیاد در برقراری روابط ممکن است توانمندی بیشتری را در رابطه عاشقانه نشان دهند.

هوش تحلیلی نیز بسیار مهم است. چرا که قطعا در روابط چالش‌هایی وجود دارد که حل و فصل کردن آن نیاز به درک بالا و توانایی استدلال و حل مساله دارد. بدون در نظر گرفتن خرد، هوش، خلاقیت و توانایی‌های ذهنی دیگر ممکن است فردی عاشق باشد اما در روابط خود شکست بخورد.

بیشتر بخوانید: تحقیق جدیدی که نشان می‌دهد مغز شنوندگان با نوازندگان در حال اجرا همگام سازی می‌شود. مقاله «همگام سازی مغز و موسیقی» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

نان داغ را در کیسه‌های پلاستیکی قرار ندهید!!

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برای مصرف و نگهداری مواد غذایی مجاز نیست. بهتر است نان داغ را…