خانه نکات حقوقی با ازدواج مجدد زن مهریه قطع می‌شود؟

با ازدواج مجدد زن مهریه قطع می‌شود؟

۰
1
یکی از مهم‌ترین حقوقی که به موجب شرع و قانون به زن تعلق می‌گیرد مهریه‌ای است که به سبب عقد نکاح میان زن و مرد تعیین می‌شود.
تکلیف مهریه با ازدواج مجدد

مهریه عموما در هنگام ازدواج یا طلاق مطرح می‌شود و در واقع نشان دهنده صداقت و بخشش و هدیه مرد است که در زمان عقد نکاح تعیین می‌شود. مهریه حق زن است و می‌تواند در هر شرایط و زمانی آن را از مرد مطالبه کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تکلیف مهریه زن با ازدواج مجدد می‌پردازیم.

تکلیف مهریه زن با ازدواج مجدد

طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، چنانچه طلاق از هر نوعی که باشد، به درخواست زن یا درخواست مرد و یا توافق طرفین، دادگاه باید تکلیف مهریه را در دادنامه مشخص کند. چنانچه مرد موظف به پرداخت مهریه یا بخشی از آن است، ازدواج مجدد زن مانع دریافت مهریه نخواهد شد. پس تکلیف مهریه زن در صورت ازدواج مجدد مشخص شده است و هیچ مانعی برای دریافت مهریه وجود نخواهد داشت. چنانچه در طلاق توافقی طبق توافق زوجه، نصف مهریه بخشیده شده باشد، مابقی مهریه باید توسط زوج به صورت کامل یا اقساطی پرداخت شود و پس از طلاق و ایام عده، مهریه بعد از ازدواج مجدد زن قطع نخواهد شد. ثبت طلاق نیز تا زمان پرداخت حقوق مالی زوجه، انجام نمی‌پذیرد. در صورتی‌که زوجه رضایت دهد و یا حکم قطعی مبنی بر عدم توانایی مالی زوج و اقساطی کردن مهریه داده شود، طلاق ثبت خواهد شد. اگر زن به ثبت طلاق بدون گرفتن حقوق خود رضایت دهد، پس از آن می‌تواند طبق قانون و از طریق اجرای احکام دادگستری، نسبت به دریافت مهریه خود اقدام کند.

تکلیف مهریه با ازدواج مجدد

مهریه و شرایط پرداخت آن

در ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی آمده‌است که زن به مجرد عقد، مالک مهریه است و هر نوع تصرفی می‌تواند در آن انجام دهد. طبق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی، مقدار مهریه سقف مشخصی ندارد و با رضایت طرفین باید تعیین شود. مهریه می‌تواند به صورت نقدی یا طلا و سکه و اموال منقول و غیر منقول مانند: ملک، زمین، آپارتمان و… باشد. نحوه پرداخت مهریه بستگی به سند ازدواج دارد که در آن شیوه پرداخت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه مشخص شده باشد.

مطالبه مهریه پیش از طلاق

زن هم در زمان ازدواج و هم در هنگام طلاق می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند و طبق قانون مرد موظف است آن را بپردازد. چنانچه زوجه دوشیزه باشد، تمام مهریه را می‌تواند تقاضا کند، اما تنها در هنگام طلاق در صورت باکره بودن، نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد. در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد، مرد باید هر زمان که زن مهر خود را مطالبه کرد آن را بپردازد، اما اگر مهریه به صورت عندالاستطاعه در سند ازدواج ذکر شده باشد، زن باید استطاعت مالی همسر خود را به دادگاه اثبات کند تا بتواند تمامی مهریه خود را بگیرد، در غیر این صورت دادگاه با توجه به توان مالی مرد، می‌تواند مهریه را به صورت اقساط برای او مشخص کند. در صورتی که ضامنی برای اخذ مهریه در سند ازدواج مشخص شده باشد، چنانچه مرد از پرداخت مهریه سرباز زند، زوجه طبق قوانین می‌تواند مهریه خود را از ضامن مطالبه کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر پس گرفتن طلا بعد از طلاق را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

نکاتی که باید درباره تخلیه ملک مسکونی بدانید

اجاره از جمله قراردادهای ملکی است که به لحاظ اهمیت و نقشی که در روابط اجتماعی بازی می‌کند،…