نکاتی درباره استعلام وکالت نامه‎های خارج از کشور

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نکاتی درباره استعلام وکالت نامه‎های خارج از کشور

نکاتی درباره استعلام وکالت‎نامه‎های خارج از کشور

برخی افراد به بنا به دلایلی برای انجام شدن کارهای شخصی مانند امور ملکی، اداری، حقوقی، بانکی و…خود وکیل و یا نماینده حقوقی استخدام و به ثبت وکالت‎نامه به همین منظور اقدام می‎کنند. استعلام وکالت نامه های خارج از کشور یکی ازمباحث مربوطه است. در این نوشتار و برای گاهی کاربران به چند نکته ضروری اشاره می‎کنیم .
به گزارش مجله‎ی دلتا وکالت نامه‎هایی تنظیم شده در داخل کشور را دفاتر اسناد رسمی ثبت می‎کنند و برغم نیاز مبرم به تشخیص اصالت آنها، تاکنون سامانه‎ای برای استعلام لحظه‎ای آنها راه اندازی نشده است و مردم برای بررسی صحت وکالت نامه‎ها چاره‎ای جز مراجعه حضوری به دفترخانه محل صدور وکالت‎نامه ندارند و معمولا” پاسخی به آنها داده نمی‎شود زیرا دفاتراسناد رسمی در این‎باره ملزم به پاسخگویی به اشخاص ثالث نیستند.

نکاتی درباره استعلام وکالت نامه‎های خارج از کشور

درباره گواهی امضا و وکالت‎نامه‎های اشخاص مقیم خارج ازکشور، موضوع متفاوت است. زیرا مرجع صدور این گواهی‎ها و وکالت‎نامه‎ها ، سرکنسولگری وسفارت خانه جمهوری اسلامی ایران(و یا نمایندگی‎های کشورمان) درکشورخارجی است به این  ترتیب که وزارت امورخارجه کلیه درخواست ها را از طریق سامانه اینترنتی خود جمع کرده و به سفارت خانه های متبوع ارسال می کند.
به منظور استعلام صحت و اصالت وکالت نامه های صادر شده درخارج ازکشور ،وزارت امور خارجه با راه اندازی سامانه تاک به این نیاز ضروری مردم و متعاملان پاسخ داده است. این نیاز وقتی شدید تر می شود که هنگام معامله ملک(به ویژه املاک ورثه‎ای) یک یا چند نفراز وراث که درخارج ازکشور هستند به سایرین وکالت نامه می‎دهند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…