حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حیوانات هم مانند انسان از حق حیات، درمان، آرامش، زیست جمعی و پرهیز از نسل کشی برخوردارند و هر گونه حق خوری از آن‌ها به منزله نقض حقوق حیوانات به شمار می‌رود، به همین دلیل دارای مجازات است.
حکم حیوان آزاری

برابر قانون حیوان آزاری جرم محسوب  و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. در مجله دلتا به بررسی جکم حیوان آزاری پرداخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

حکم حیوان آزاری

در قانون مجازات اسلامی آمده است که هر شخص خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به حیوان آزاری مخصوصاً شکار یا صید حیوانات یا جانوران حفاظت شده کند به حبس از ۲ تا ۱۰ سال محکوم می‌شود. از آن‌ جا که حیوانات بخشی از جامعه محیط زیست طبیعی یک کشور هستند و در برقراری توازن نظام طبیعت نقش موثری دارند، انسان نمی‌تواند به آن‌ها آزار برساند یا آن‌ها را شکار کند. حیوان آزاری حیوانات هم مانند انسان از حق حیات، درمان، آرامش، زیست جمعی و پرهیز از نسل کشی برخوردارند و هر گونه تجاوز به حقوق آنها به منزله  حیوان آزاری و نقض حقوق حیوانات به شمار می‌رود، به همین دلیل مشمول مجازات است. براساس حکم حیوان آزاری علاوه بر حبس از ۲ تا ۱۰ سال، حیوان آزاری مجازات دیگری هم دارد. به این صورت که هر شخصی به طور عمد و بدون ضرورت حیوانات حلال گوشت متعلق به شخص دیگری یا حیواناتی را که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع است بکشد یا مسموم، تلف یا ناقص کند، به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا ۳ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قانون نگهداری حیوانات در آپارتمان “نگهداری حیوانات در آپارتمان” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…