رشد ملایم قیمت ها در بازار مسکن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آمار و بررسی ها نشان می دهد که معاملات مسکن در ماه‌ های اخیر افزایش یافته است ؛ این در حالی است که ، افزایش قیمت ها  که می تواند سال آینده  بر نرخ تورم تاثیر گذارد ، باعث نگرانی شده است .

به گزارش مجله خبری دلتا به نقل از اقتصاد آنلاین ، اغلب دست اندر کاران بخش مسکن می گویند: معاملات مسکن از شش ماه گذشته رو به افزایش است  و دردو سه ماه اخیر به اوج رسیده است. صاحب نظران بازار مسکن این روزها به خریداران خانه توصیه می کنند  که اگر قصد خرید ملک دارند ، تردید نکنند، چرا که سال آینده گرانی در تمام بخش ها دور از انتظار نیست .

در تابستان امسال ، زمانی که قیمت مصالح ساختمانی به تدریج رو به افزایش گذاشت و مصالح ساختمانی گران شد ، بعضی کارشناسان این اوضاع  را  رکود دوم بازار مسکن ارزیابی کردند ، اما این اتفاق نیفتاد زیرا ، قیمت مواد اولیه دربازارهای جهانی افزایش یافت و این افزایش  قیمت ها ناگزیر به بازار ایران هم سرایت کرد .

گران شدن مصالح ساختمانی نشان می دهد که هم اکنون ، قیمت تمام شده یک آپارتمان بیشتر از گذشته و این افزایش ها قیمت هر مترمربع واحد مسکونی را گران تر از پیش می کند که اولین نشانه از تحولات بازار مسکن است.

کارشناسان بخش مسکن می گویند :افزایش قیمت مسکن  مناطق شهری بیشتر به سبب عواملی مانند دستکاری نرخ سپرده بانکی و همچنین نقدینگی انباشته سال‌ های گذشته و جذابیت زیاد  سوداگری در بازار مسکن بوده است.

اگر چه عواملی مانند کاهش دستوری نرخ سپرده بانکی و نقدینگی انباشته سال‌ های گذشته ، بستر جهش قیمت مسکن را فراهم کرده اما عوامل دیگری مانند ثبات نرخ تورم  و وجود ساختمان ‌های خالی و شوک عرضه مسکن در تابستان ۹۶، مانع از جهش شدید قیمت ‌ها در بازار مسکن شده و در نهایت بازار مسکن فعلا با رشد نسبتا ملایم  قیمت‌ ها روبه رو است.

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…