خانه گردشگری موزه بریتانیا ؛ آرامگاه منشور کوروش

موزه بریتانیا ؛ آرامگاه منشور کوروش

۰
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در بخش ایران این موزه، بیش از سیزده هزار شی ایران باستان و مهم تر از همه، آنچه دنیا به عنوان منشور حقوق بشر آن را پذیرفته است به چشم می خورد. این گنجینه منشور کوروش است.

پانصد سال قبل از میلاد مسیح، کوروش هخامنشی، شاه جهان زمان خود، بابل را فتح و ملت در اسارت بابلیان را آزاد کرد. او بدون هیچ جنگ و خونریزی وارد بابل شد و پس از ورود باشکوهی که به آنجا داشت ۴۰ هزار نفر از بند آزاد شده و به سرزمین خود بازگشتند. او فرمانی صادر کرد که از شرح ورودش و عدم بدرفتاری با انسان ها و پرستش خداوند یگانه سخن می گفت. بر لوحی از گل رس به زبان بابلی نو (آکدی) حک شد. منشوری ۱۱ سانتیمتری با ۴۵ سطر که به منشور کوروش یا منشور حقوق بشر معروف شد. امروز صفحه گردشگری مجله دلتا را بخوانید تا ببینیم این منشور کجاست؟

منشورد حقوق بشر

موزه بریتانیا

یکی از بزرگ ترین و مشهور ترین موزه های جهان که با موزه لوور پاریس رقابتی تنگاتنگ دارد، موزه بریتانیا (British Museum) است. یکی از غنی ترین موزه های دنیا با بیش از ۷ میلیون گنجینه تاریخی از ملل،‌ فرهنگ ها و اقوام مختلف سراسر جهان از جمله ایران، در انگلستان قرار دارد و برای دیدن از آن باید به لندن بروید.

جالب است به شما بگویم موزه بریتانیا با شعار «موزه ای از دنیا، موزه ای برای دنیا» این گنجینه بی قیمت را از دوران ماقبل تاریخ تا کنون، کنار یکدیگر گردآوری کرده و به صورت رایگان در معرض دید همه بازدید کنندگان قرار داده است. شما پولی برای ورود به این موزه پرداخت نمی کنید اما هزینه کنجکاوی ذهن‌تان را با دیدن صدها هزار یادگار از دوران کهن، به خود پرداخت خواهید کرد.

بریتانیا

بخش خاورمیانه

در موزه بریتانیا بخشی به نام خاورمیانه وجود دارد. از همه ادوار و همه کشورها مانند ایران، عراق و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه اشیا باستانی بسیار پرارزشی را می توانید از نظر بگذرانید.

در بخش ایران، این موزه بیش از سیزده هزار شی ایران باستان را در دل خود جای داده و مهم تر از همه، آنچه دنیا به عنوان منشور حقوق بشر آن را پذیرفته است در آن به چشم می‌خورد. این گنجینه بزرگ منشور کوروش است که در محفظه ای شیشه ای قرار داده شده و بدل آن در سازمان ملل به عنوان نماد صلح بین ملت های مختلف نگهداری می‌شود.

موزه

منشور حقوق بشر یا همان منشور کوروش در این موزه دیدنی در کنار دیگر آثار باستانی از هنر ایران پیش از اسلام و پس از آن، همچون سفالینه هایی با قدمت ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، کلاه‌ خود به همراه زرهی به نام شاه عباس اول صفوی، سفال‌های لعابدار نیشابوری و کاشی‌ های عهد سلجوقی و صدها اثر دیگر از تمدن ایران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

کتابخانه موزه بریتانیا

راجع به کتابخانه عظیم موزه بریتانیا قطعاً شنیده‌اید. کتابخانه ای با ۱۵ میلیون جلد کتاب که یکی از بزرگ ترین کتابخانه های جهان است.

کتابخانه موزه بریتانیا

آثار مکتوب بسیاری به زبان‌های زنده دنیا، همچنین بیش از ۴۰ هزار نسخه خطی در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

در قسمت فارسی کتابخانه موزه بریتانیا حدود ۳ هزار نسخه خطی و ۱۰ هزار کتاب چاپی نگهداری می‌شود و در بخش عربی آن هزار نسخه خطی و ۳۰ هزار جلد کتاب چاپی از نمونه‌ خط عربی و تذهیب وجود دارد.

منشور کوروش مختصر

در سال ۱۸۷۹ میلادی (۱۲۵۸ خورشیدی) لوحی گلی در کاوش‌های شهر بابل، زیر پی دیواری توسط هرمزد رسام باستان‌ شناسی آشوری‌ تبار بریتانیایی، یافت شد که به زودی مشخص شد منشور کوروش هخامنشی پس از تصرف بابل و شکست دادن «نبونید» پادشاه بابلیان است.

لندن

تاکنون میلیون‌ها نفر از این منشور دیدن کرده‌اند و تحقیقات بسیاری نیز درباره آن صورت گرفته است. برخی از سطرهای این استوانه، آسیب‌ دیده و قابل خواندن نبود، اما در سال ۱۳۷۵ بخش جدا شده استوانه منشور کوروش که در دانشگاه ییل امریکا نگهداری می‌شد به موزه بریتانیا انتقال داده شد تا سطرهای  استوانه حقوق بشر کامل شود.

متن منشور حقوق بشر کوروش بارها توسط دانشمندان غربی ترجمه شد و در ایران برای نخستین‌ بار توسط دکتر عبدالمجید ارفعی، استاد فرهنگ و زبان‌ های خاور نزدیک باستان، به فارسی برگردانده شده است.

ترجمه حقوق بشر

در بخشی از ترجمه منشور کوروش آمده است:

«من برای همه انسان‌ ها آزادی پرستش خدایان‌شان را برقرار کردم و فرمان دادم که هیچ کس حق ندارد به این دلیل مورد بد رفتاری قرار بگیرد. من فرمان دادم که هیچ خانه‌ ای ویران نشود. من صلح و آسایش را برای تمام انسان‌ها تضمین کردم.»

حرف آخر

موزه بریتانیا برای بازدید عموم آزاد است اما هنگامی که اشیایی از موزه های دیگر برای نمایش موقت به اینجا آورده می‌شود را باید با پرداخت مبلغی به تماشا بنشینید. دیدن گنجینه ای از ایران و هنر ایرانی در موزه های بزرگی از این دست، برای هر ایرانی مایه فخر و مباهات است.

ایران

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

موزه ای به خوشمزگی شکلات

در بعضی از کشورها هم خوراکی‌های خوشمزه و منحصربه‌فرد را در قالب یک نمایشگاه و یا حتی موزه …