خانه دکوراسیون دکوراسیون داخلی اصول نورپردازی در آشپزخانه

اصول نورپردازی در آشپزخانه

۴
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نور به تمام المان های موجود در فضا معنا می‌دهد و به دکوراسیون داخلی هویت می‌بخشد. آشپزخانه از بخش های مهم خانه و نورپردازی مناسب در آن کاملا ضروری است.
نورپردازی در آشپزخانه

با اینکه هر بخش از خانه اهمیت خاص خود را دارد اما آشپزخانه قلب خانه است. از این مکان برای پخت و پز، آشپزی و صرف غذا استفاده می‌شود. بنابراین توجه به نورپردازی اهمیت ویژه ای دارد. در این بخش از مجله دلتا نکات نورپردازی در آشپزخانه و استفاده از نور مخفی را بررسی می‌کنیم.

نورپردازی در آشپرخانه به صورت مخفی

نورپردازی

در سبک های مدرن، نورپردازی در آشپزخانه به صورت مستقیم، جای خود را به نور مخفی داده است. منبع این نور در معرض دید قرار ندارد و فقط پرتوهای بازتاب شده آن به چشم می‌رسد. لوازم نورپردازی داخل فرو رفتگی های دیوار و کابینت کار می‌شوند و کم‎تر در معرض آلودگی های چرب و رطوبت قرار دارند. این نور به سمت بالا یا پایین تابیده می‌شود و فضا را با حالتی نرم و لطیف روشن می‌کند. روشن کردن گوشه های تاریک با ایجاد خطای دید، باعث بزرگ تر دیده شدن هر فضایی می‌شود. بنابراین در دکوراسیون داخلی همیشه توصیه می‌شود زیر میز، مبل و زوایای تاریک را روشن کنید. از نور مخفی در قسمت های زیرین کابینت ها استفاده کنید تا فضایی دلباز داشته باشید.

کابینت آشپزخانه

نورپردازی

در سال های اخیر استفاده از نورهای مصنوعی به شکل نوار‌ال‌ای‌دی، درون کابینت افزایش یافته است و باعث بهتر دیده شدن داخل کابینت، کشو و نمای آشپزخانه خواهد شد. بخش اعظم فضای آشپزخانه توسط کابینت پوشانده می‌شود. از همین رو نورپردازی این عنصر تاثیر به سزایی در برجسته تر دیده شدن و بهتر دیده شدن رنگ دارد.

کانتر

دکوراسیون آشپزخانه

برای خرد کردن مواد غذایی و سایر کارها، کانتر به عنوان میز کار استفاده می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از خستگی چشم و هم چنین زیبایی نما، چراغ آویز های بلند را بالای کانتر نصب می‌کنند. بهتر است نور های متمرکز و کانونی در این قسمت به کار نرود. لامپ هایی که نور را بازتاب می‌دهند، مانند هالوژن، انتخاب مناسب تری هستند. علاوه بر روشن شدن فضای کار، نورپردازی در آشپزخانه با استفاده از هالوژن سقف را بلندتر نشان می‌دهد.

پنجره

نورپردازی در آشپزخانه

از پنجره ها که راه هدایت نور خورشید به داخل خانه هستند. غافل نشوید. پنجره‌ها را با پرده‌های ضخیم نپوشانید و اجازه دهید نور خورشید به درون راه پیدا کند. علاوه بر روشنایی فضای داخل، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌شود.

 • ساعت دیواری مدرن

  تاثیر ساعت دیواری در دکوراسیون منزل

  بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ساعت در دکوراسیون نقش چندانی ندارد و فقط یک وسیله کاربردی …
 • فرش در دکوراسیون منزل

  قوانین پهن کردن فرش

  هر کسی دوست دارد زیباترین و بهترین فرش را برای منزل خود بخرد. اما نکته‌ای که باید خیلی به …
 • مدل های جدید دکوراسیون

  اصول قدیمی چیدمان را فراموش کنید

  خیلی از ما وقتی از قوانین و اصولی پیروی می‌کنیم، دیگر به سختی از آن‌ها دست می‌کشیم و سراغ …
بیشتر ببینید در دکوراسیون داخلی

همچنین بخوانید

میز غذاخوری، گرد یا چهارگوش؟!

بدون شک میز ناهارخوری و صندلی‌های آن، مهمترین و ضروری‌ترین عنصر در طراحی فضای غذاخوری می‌ب…