خانه گزارش های ملکی قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۳ میلیون تومان

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۳ میلیون تومان

۹
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شیب رشد قیمت آپارتمان تهران بعد از بروز تورم ماهانه بی‌سابقه در اردیبهشت ماه ۹۷، در خرداد سال 98 به کمتر از نصف کاهش یافت.
قیمت آپارتمان در تهران

تازه‌ترین آمار رسمی از افزایش متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران تا ۱۳ میلیون تومان در بهار امسال حکایت دارد. نصف شدن تعداد معاملات خرید مسکن در خرداد ماه از عوامل اصلی کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در پایتخت بوده است؛ به عبارت دیگر، آنچه میانگین قیمت آپارتمان در تهران در سال ۹۸ را رقم زده، افت شدید تعداد معاملات خرید آپارتمان است.

به گزارش مجله دلتا، در اردیبهشت امسال، بالاترین تورم ماهانه مسکن در تهران، از ابتدای سال ۹۲ تاکنون تجربه شد. بنا بر آماری که مرکز آمار درباره تغییر قیمت معاملات در زمین و ساختمان اعلام کرده است، در بهار سال ۹۸ میانگین قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران ۱۳ میلیون و ۹۲ هزار تومان، با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر ۱۱ سال بوده است. میانگین قیمت هر مترمربع خانه در مقایسه با بهار سال گذشته، ۱۰۹ درصد و در مقایسه با زمستان ۹۷ حدود ۲۲.۷ درصد افزایش دارد.

همچنین میانگین مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی، حدود ۴۰ هزار و ۲۶۷ تومان با میانگین مساحت ۸۰ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که در مقایسه با زمستان ۱۷.۴ و بهار سال گذشته ۳۵ درصد افزایش دارد.

 

قیمت خانه در تهران

در خصوص تغییرات قیمت زمین نیز میانگین قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران، ۱۶ میلیون و ۹۵۶ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۴۶ مترمربع است. قیمت یک مترمربع زمین یا ساختمان کلنگی در مقایسه با زمستان ۱۶.۶ درصد و بهار سال گذشته ۱۷۴.۶ درصد افزایش داشته است.

قیمت خانه در تهران

هم اکنون با کاهش ۵۰ درصدی تعداد معاملات خرید و فروش مسکن در مقایسه با ماه گذشته و همچنین ماه مشابه در سال ۹۷، بازار مسکن در پایین تر ازکف رکود قرار گرفته است. نصف شدن تعداد معاملات خرید مسکن در خردادماه از عوامل اصلی کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در پایتخت در این ماه است.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…