وام مسکن مشکلات را بیشتر می‌کند

۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش وام مسکن و سقف تسهیلات با توجه به دوره بلند مدت باز پرداخت و همچنین کاهش قدرت خرید مردم راه حل مناسبی برای خانه دار شدن به نظر نمی‌رسد.
افزایش وام مسکن

تا همین چند ماه گذشته، زمزمه‌های افزایش تسهیلات مسکن از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان مطرح بود، اما اکنون بانک مسکن اعلام کرده است، فعلا برنامه‌ای برای افزایش وام مسکن ندارد.

به گزارش مجله دلتا محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بارها مخالفت خود را با افزایش تسهیلات مسکن به دلیل تورم زایی، اعلام کرده است. وی که طرح ساخت و عرضه  ۴۰۰ هزار  واحد مسکونی را تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار داده معتقد است: این طرح به رونق ساخت و ساز بخش خصوصی منجر خواهد شد. اسلامی که جذابیت طرح اقدام ملی را کامل می‌داند می گوید: خانه‌ ها را برای مردمی می‌خواهیم که با توان مالی خود به راحتی نمی‌توانند از واحدهایی که در بازار وجود دارد خانه خود را تامین کنند.

افزایش وام مسکن، نه!

بانک مسکن که اکنون برای تامین مالی طرح اقدام ملی با وزارت راه و شهرسازی همکاری می‌کند، سیاست خود را بر کاهش قیمت تمام شده مسکن استوار کرده است. رحیمی انارکی، مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه این بانک به منظور افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان هم اکنون برنامه‌ای ندارد، اعلام کرد: این بانک، سیاست کاهش قیمت مسکن را در دستور کار خود قرار داده است و برنامه افزایش تسهیلات با توجه به شرایط خاص و ویژه ای که وجود دارد، با احتیاط پیگیری می‌شود، چرا که در سال‌های گذشته بخش مسکن، تنش و شوک‌هایی فراوانی را تجربه کرده است.

رحیمی انارکی در ادامه می‌افزاید: علاوه بر اینکه باید اهتمام کافی صورت گیرد تا تصمیمات و سیاست‌های بانکی به ایجاد شوک در بخش مسکن منجر نشود، باید آثار افزایش وام مسکن بر قیمت واحدهای مسکونی نیز ارزیابی شود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن سیاست کاهش قیمت مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن است. امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این خصوص دست پیدا کنیم.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…