خانه گزارش های ملکی خانه‌های ۲۵ و ۳۰ ساله وام مسکن می گیرند

خانه‌های ۲۵ و ۳۰ ساله وام مسکن می گیرند

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تسهیلات

با ابلاغ بخش‌نامه جدید بانک مسکن، واحدهای مسکونی ۲۵ و ۳۰ سال ساخت، مشمول پرداخت تسهیلات از محل اوراق حق تقدم شدند. چگونگی دریافت تسهیلات واحدهای مسکونی براساس این اوراق است. برای اطلاعات بیشتر با دلتا همراه باشید.

به گزارش مجله دلتا با بخشنامه جدید بانک مسکن واحدهای مسکونی تا ۳۰ سال قدمت هم مشمول دریافت تسهیلات بانکی خواهند بود. پیش‌تر تنها املاک تا ۲۰ سال سن قدمت، در دایره دریافت تسهیلات قرار داشتند. در ارائه تسهیلات خرید مسکن به واحدهای ۲۵ و ۳۰ ساله، قدمت آن‌ها براساس تاریخ صدور پروانه ساختمانی ارزیابی خواهد شد و عمر ساختمان ارتباطی به پایان کار نخواهد داشت.

با مصوبه اخیر هیات‌مدیره بانک مسکن به‌منظور آسان‌سازی فرآیند خانه‌دار شدن شهروندان، بناهای تا ۲۵ سال ساخت از این سقف تسهیلات بهره‌مند می‌شوند، ضمن آنکه امکان جدیدی به وجود آمده است تا املاکی که تا ۳۰ سال ساخت هستند نیز مشمول استفاده از تسهیلات شوند که البته رقم آن کمتر از میزان مصوب است. براساس این مصوبه متقاضیانی که دارای اوراق حق تقدم هستند اگر قصد خرید مسکن تا ۳۰ سال ساخت در تهران را داشته باشند سقف دریافت وام آنها در حالت انفرادی از ۶۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان کاهش می یابد و در حالت زوجین ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود. همچنین در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در حالت انفرادی ۴۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۷۰ میلیون تومان امکان استفاده وجود دارد.  در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز در حالت انفرادی ۳۵ میلیون تومان و در حالت زوجین ۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

گفتنی است اوراق حق تقدم بانک مسکن امتیاز دریافت تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن از طریق بانک مسکن با ارزش هر برگه پانصد هزار تومان تسهیلات را فراهم می سازد. دوره سررسید این اوراق دو ساله است، به همین دلیل متناسب با مدت باقی مانده از سررسید قیمت این اوراق تغییر می کند.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…