خانه نکات حقوقی مزاحمت در فضای مجازی

مزاحمت در فضای مجازی

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ایجاد مزاحمت از طریق شبکه‌های اجتماعی از نود و یک روز تا دو سال حبس یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون ریال یا گاهی هر دو مجازات را در پی خواهد داشت.
مجازات مزاحمت در فضای مجازی

تنها فرقی که مزاحمان در عصر جدید با مزاحمان در دوران قبل دارند، داشتن امکانات بیشتر و ابزارهایی آسان‌تر برای ایجاد مزاحمت است. یکی از این ابزارها فضای مجازی است. برای همین مطابق قانون مزاحمت در فضای مجازی جرم تلقی شده و مجازاتی در پی دارد. در این نوشتار از مجله آنلاین دلتا به بررسی مزاحمت در فضای مجازی و مجازات آن می‌پردازیم.

مجازات مزاحمت در فضای مجازی

مطابق قانون، شخصی که با استفاده از اینترنت یا بهره بردن از ویدیو یا تصویر یا صوت دیگری را تغییر داده و آن را انتشار دهد مزاحم نامیده شده و محکوم به حبس به مدت ۹۱ روز الی ۲ سال شده یا موظف به پرداخت جریمه نقدی به میزان تعیین شده‌ خواهد شد. لازم به ذکر است که اگر تغییرات اعمال شده روی اسناد منتشر شده به شکل مستهجن باشد، شخص خاطی به هر دو مجازات محکوم می‌شود.

اگر شخصی با افشای اسرار شخصی فرد دیگری مسبب خساراتی به هر شکل اعم از نوع مادی یا معنوی اشخاص شود به حبس به مدت ۹۱ روز الی ۲ سال محکوم یا موظف به پرداخت جریمه نقدی به میزان معین و یا در صورت صلاح‌دید قاضی به هر دو مجازات محکوم می‌شود.

مجازات مزاحمت در فضای مجازی

هنگام مواجه شدن با مزاحمت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام وقوع مزاحمت توسط شبکه‎‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، واتساپ، فیسبوک و .. ، فرد زیان دیده می‌تواند با دادخواستی مبنی بر پیگیری جرم مزاحمت به دادسرای جرایم رایانه‌‎ای مراجعه کند. توجه داشته باشید که برای طرح شکایت خود باید گوشی همراه یا سایر دستگاه‎‌های رایانه‎‌ای یا مخابراتی را که حاوی متن پیام، صوت یا تصویری که موجب آزار و اذیت‎ شخص شده است را به دادسرا ارائه دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مزاحمت برای بانوان چه مجازاتی در پی دارد؟ را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

 • تقسیم ارث طلا

  تقسیم ارث طلای مادر

  ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری ط…
 • فروش ملک به چند نفر

  فروش یک ملک به چند نفر

  اگر در مال یا ملکی بیش از چند بار معامله انجام شده باشد، خریدار اول مالک قانونی محسوب خواه…
 • شرایط طلاق غیابی

  طلاق غیابی و نکاتی که باید بدانید!

  در دعاوی طلاق، گواهی عدم سازش برای هر یک از زوجین صادر می‌شود و آن‌ها باید در مدت چند هفته…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تقسیم ارث طلای مادر

ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری ط…