خانه نکات حقوقی سازش در دعاوی کیفری

سازش در دعاوی کیفری

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از روش‎های حل اختلاف سازش قضایی است که این نوع سازش در دادگاه انجام می‎شود و قاضی در روند اجرا و حل اختلاف بین طرف‎های دعوا نقش اساسی دارد.
سازش

با توسعه و پیشرفت روزافزون در جوامع امروزی روش‎های حل اختلاف همچون سایر ابعاد زندگی بشری، تحول یافته و به تدریج شکلی دوستانه و مسالمت‎آمیز به خود گرفته است. سازش به عنوان یکی از روش‎های حل اختلاف است. در مجله دلتا به تعریف سازش قضایی و شرایط و چگونگی رسیدن به آن پرداخته شده است.

سازش قضایی چیست؟

سازش یکی از روش‎های حل‎و‎فصل اختلافات است که از طریق آن دو طرف دعوا درصدد بر می‎آیند که با جستجوی راه‎حلی مسالمت‎آمیز و دوستانه به دعوا و اختلاف پایان دهند. در سازش، شخص ثالث بی‎طرف می‎تواند طرف ها را تشویق به ملاقات و مذاکره مستقیم کند. یکی از روش‎های حل اختلاف، سازش قضایی است که این نوع سازش در دادگاه انجام می‎شود و قاضی در روند اجرا و حل اختلاف بین طرف ‎های دعوا نقش اساسی دارد.

ارجاع به شورای حل اختلاف و موسسات میانجی‎گری

موضوع میانجی‎گری و صلح در دعاوی کیفری و سازش، نوعی ابتکار و نوآوری در قانون آیین دادرسی کیفری محسوب می‎شود. طبق قانون، قاضی می‎تواند بزه‎کار و بزه‎‎دیده را با توافق خودشان، به شورای حل اختلاف یا موسساتی که در بخش  میانجی‎گری فعالیت می‎کنند، ارجاع دهد تا آن‎ها بتوانند رابطه بزه‎کار و بزه‎‎دیده را اصلاح و میان آن ‎ها سازش ایجاد کنند.

در قانون، حداکثر زمان برای میانجی‎گری سه ماه تعیین شده است و به همین دلیل قانونگذار مقرر کرده است که رسیدگی به موضوع دعوا تا سه ماه متوقف شود تا رابطه میان بزه‎کار و بزه‎دیده اصلاح شده و گذشت شاکی گرفته شود.

هدف قانونگذار از صلح و سازش بین طرف ‎ها این است که رابطه بین بزه‎کار و بزه‎دیده ترمیم شده و در نتیجه آن از تکرار جرم جدید و اتفاقات ناگوار دیگری که ممکن است در اثر به ‎هم خوردن رابطه آن ‎ها ایجاد شود، جلوگیری کند.

گاهی ممکن است که اگر صلح و سازش در دعاوی کیفری میان افراد ایجاد نشود، حس انتقام‎جویی میان بزه‎دیده و خانواده او باقی مانده و به همین دلیل جرایم دیگری روی دهد که این موضوعات شرایط ناگواری برای دستگاه عدالت و جامعه ایجاد خواهد کرد.

سازش

مراحل تنظیم صورتجلسه میانجی‎گری

هنگامی که میان طرف‎های دعوا سازش ایجاد می‎شود، شخص ثالث که در واقع میانجی‎گر است باید، توافق دو طرف را در صورتجلسه تنظیمی بیان و همچنین عنوان کند که بزه‎دیده چه وظایف و تعهداتی دارد. این صورتجلسه پس از امضای ‎شخص ثالث و طرف‎های دعوای کیفری، برای تایید نزد مقام‎قضایی ارسال شده و در آن جا چگونگی اجرای توافقات، مشخص و معلوم می‎شود.

براساس قانون، نتیجه میانجی‎گری به صورت مشروح و با ذکر دلایل آن، طی صورتجلسه‎ای که به امضای میانجی‎گر و بزه‎دیده و بزه‎کار می‎رسد و برای بررسی و تایید و اقدامات بعدی نزد قاضی مربوط ارسال می‎شود. در صورت رسیدن به یک توافق، ذکر تعهدات طرف‎ ها و چگونگی انجام آن در صورتجلسه الزامی است.

سازش در دعاوی کیفری

در خصوص صلح در دعاوی کیفری ، براساس ماده ۸۲ قانون آیین دادرسی کیفری، در جرایم تعزیری که مجازات آن‎ها قابل تعلیق است، قاضی می‎تواند به درخواست متهم و موافقت بزه‎دیده یا مدعی خصوصی و با اخذ تامین مناسب، حداکثر دو ماه به متهم برای به دست آوردن رضایت و گذشت شاکی یا جبران خسارت ناشی از جرم مهلت تا اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین مقام قضایی می‎تواند برای ایجاد سازش بین طرف‎ های دعوا، موضوع را با توافق آن ‎ها به شورای حل اختلاف یا شخص یا موسسه‎ای برای میانجی‎گری ارجاع دهد. بنابراین اگر متهم درپی کسب گذشت شاکی است، باید خسارات وارده به وی را نیز جبران کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط شکایت کیفری “شکایت کیفری و تفاوت آن با دعوای حقوقی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…