خانه گزارش های ملکی وام مسکن و جعاله ؛ آخرین قیمت خرید

وام مسکن و جعاله ؛ آخرین قیمت خرید

۴
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار این اوراق حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.
وام مسکن و جعاله

هم اکنون قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن حدود ۴۰ هزار تومان است و بنابراین هزینه وام مسکن و جعاله حداکثر به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد.

قیمت این اوراق در مقایسه با هفته گذشته چندان تفاوتی نداشته است و در حدود قیمت ۴۰ هزار تومان داد و ستد می‎شود.

به گزارش مجله دلتا، امتیاز تسهیلات مسکن مردادماه امسال هم اکنون کمی بیش از ۴۲ هزار تومان است و امتیاز این تسهیلات برای  فروردین ۹۸ حدود ۴۱ هزار و ۲۰۰ تومان است.

این در حالی است که برخی از این اوراق کمتر از ۴۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. نمونه آن اوراق آبان ۹۶ که قیمت آن به ۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان می رسد. همچنین اوراق تسهیلات خرداد ۹۷ حدود ۳۹ هزار تومان اما،قیمت اکثر اوراق تسهیلات حدود ۴۰ هزار تومان است.

 با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگ تسهیلات مسکن خریداری کنند، هزینه این تعداد اوراق هشت میلیون تومان می‌شود. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسهیلات خریداری شود، یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود

بنابراین در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شود.

وام مسکن و جعاله

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌ از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند.برای گرفتن این مبلغ آن ها باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند و حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند.

با احتساب یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع زوج های غیر تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون تومان پرداخت کنند.

همچنین زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند.و بابت خرید اوراق چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بپردازند. در ضمن برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر برای  وام جعاله نیز لازم است  یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی زوج ها باید حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون و مجردهایی که در مراکز استان‌هایی با بیش از۲۰۰ هزار نفر جمعیت سکونت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت مجرد‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله نیز لازم است مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

منبع : ایسنا

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…