خانه نکات حقوقی دریافت مهریه از پدر شوهر در چه شرایطی ممکن است؟

دریافت مهریه از پدر شوهر در چه شرایطی ممکن است؟

۸
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاهی هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل از عقدنامه پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضمانت پسرش را می‌کند که در صورت عدم پرداخت مهریه از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت آن است.
شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

در برخی مواقع زوج‌ها در زندگی زناشویی به مشکلات بسیاری برمی‎خورند و کار به جدایی و طلاق کشیده می‎شود و زن مهریه خود را درخواست می‌کند؛ البته در موارد متعددی حتی زن قبل از طلاق برای مطالبه و اجرای مهر خود اقدام می‎کند که طبق قانون شوهر مکلف به پرداخت مهریه است. مهریه حقی است که قانون به زن داده است و شوهر وظیفه دارد در هر زمانی که زن درخواست کرد، به پرداخت آن اقدام کند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا پدر همسر در پرداخت مهریه مسئولیتی دارد؟ و اگر اینطور است چه شرایطی باید وجود داشته باشد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر می‌پردازیم.

دریافت مهریه از پدر شوهر

اگر مردی اموالی داشته باشد زن می‌تواند از طریق تقدیم دادخواست به دادگاه مهرش را دریافت کند و در صورتیکه مرد اموالی نداشته نباشد، وی می‌تواند با دادن دادخواست اعسار از دادگاه تقاضای تقسیط کند. منتهی گاهی این سوال ایجاد می‎شود در صورتی که مرد توان مالی و استطاعت پرداخت مهریه را نداشته باشد امکان گرفتن مهریه از پدر شوهر وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید به این نکته توجه کرد که پدر شوهر هر چقدر هم از نظر مالی غنی و ثروتمند باشد، از نظر قانونی تکلیفی برای پرداخت مهریه پسرش ندارد.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

گاهی اتفاق می‎افتد هنگام عقد ازدواج و در سند ازدواج و یا حتی در قراردادی مستقل از عقدنامه پدر شوهر پرداخت مهریه را تقبل کرده است و یا ضامن پسرش شده که در صورت عدم پرداخت از جانب فرزندش، خود ملزم به پرداخت مهریه شود، که در این شرایط زن می‌تواند با توجه به آنچه پدر شوهر تعهد کرده است برای مطالبه آن به او مراجعه کند.

شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر

عدم پرداخت مهریه توسط پدر شوهر

در صورت مطالبه مهریه از پدر شوهری که پرداخت مهریه را ضمانت کرده است ولی ناتوانی پرداخت مهریه از سوی شوهر و نیز چنانچه ضامن (پدر شوهر) نتواند ادعای اعسار خود را ثابت کند. حتی عدم اثبات اعسار از پرداخت یکجای مهریه و یا عدم پرداخت اقساط مهریه در صورت تقسیط توسط دادگاه، زن می‎تواند تقاضای بازداشت ضامن تا زمان پرداخت مهریه را داشته باشد. دادخواست مطالبه مهر از پدر شوهر (ضامن) می‌تواند همزمان با مطالبه مهریه از بدهکار اصلی (همسر) به دادگاه خانواده مطرح شود و نیاز نیست تا عدم پرداخت مهریه توسط شوهر به اثبات برسد و سپس علیه ضامن اقدام کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در صورت خیانت شوهر می‌توان طلاق گرفت؟

یکی از راه‌های اثبات خیانت اقرار مستقیم متهم پیش قاضی یا بازپرس پرونده است. …