خانه گزارش های ملکی افزایش قیمت ملک ۲میلیون ؛ کاهش معاملات ۷۴ درصد

افزایش قیمت ملک ۲میلیون ؛ کاهش معاملات ۷۴ درصد

۷
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
در مرداد امسال میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی ۱۳ میلیون گزارش شده بود. این یعنی میانگین قیمت هر واحد مسکونی حدود ۲ میلیون تومان افزایش یافته است.
ملک

بازار ملک در تهران با افزایش ۲ میلیون تومانی و کاهش ۷۴ در صدی معاملات روبه‎رو شده است.

کاهش شدید توان خرید خانه و همخوان نبودن تسهیلات بانکی با افزایش قیمت مسکن، دوعامل موثر در رکود عمیق بازار مسکن  در نیمه اول سال ۹۸ بوده است.

به گزارش مجله دلتا، آمارها از معاملات خرید و فروش ملک حاکی است به رغم افزایش ۲ میلیون تومانی قیمت ملک، معاملات  خرید و فروش خانه به شدت کاهش یافته است.

گزارش بانک مرکزی حاکی است در فروردین ‌ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳ هزار و ۴۲۳ واحد رسیده که در مقایسه با اسفندماه ۹۷ با کاهش ۷۳.۳ درصدی روبه روبوده است.

در اسفند ماه ۹۷ تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران در حدود ۱۲ هزار و ۸۱۱ واحد گزارش شده بود، اما آخرین آمار بانک مرکزی از اوضاع بازار مسکن در مرداد امسال  ۳ هزار و ۲۹۲ واحد بوده است.

تحلیل این آمارها نشان می‌دهد که طی ۶ ماه اول امسال، معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران حدود ۹ هزار و ۵۱۵ واحد مسکونی افت کرده، این یعنی خرید و فروش در پایان تابستان امسال در مقایسه با پایان سال گذشته حدود ۷۴ درصد کاهش یافته است.

اگرچه قیمت‌ها در بازار طی نیمه اول سال ۹۸ تا حدی مسیری روبه  افزایش داشته در پایان سال گذشته، میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی ۱۱ میلیون تومان گزارش شده و این رقم در فروردین ۹۸ به ۱۱.۲ میلیون تومان افزایش یافته است.

این درحالی است که در مرداد امسال میانگین قیمت یک مترمربع واحد مسکونی ۱۳ میلیون گزارش شده بود. این یعنی میانگین قیمت هر واحد مسکونی حدود ۲ میلیون تومان افزایش یافته است.

منبع : اقتصادآنلاین

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…