خانه گزارش های ملکی خروج مستاجران از بازار ؛ تخلیه حباب اجاره

خروج مستاجران از بازار ؛ تخلیه حباب اجاره

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با شروع فصل پاییز ،حباب قیمتی املاک بدون امکانات با خروج یکباره تعداد زیادی از مستاجران از بازار اجاره می‌ترکد و قیمت‌ها منطقی ‌تر می‌شود.
حباب

در حالی که تا یکی، دو هفته گذشته تعداد آپارتمان‌هایی که  به رغم نداشتن  امکانات کامل به قیمت‌های بالاتر از ارزش اجاره‎ای ملک در بازار عرضه می‎شدند قابل توجه بود؛ اما در اولین روز مهر‎ماه حباب قیمت پیشنهادی تعدادی از این املاک ترکید و قیمت‌ها به سطح مورد انتظار مستاجران نزدیک شد.

به گزارش مجله پیام دلتا، با شروع فصل پاییز بهترین زمان جا‎به‎جایی های ملکی یعنی تابستان که با تعطیلات سال تحصیلی همزمان است، به پایان رسید و تغییر در شاخص های  بازار اجاره‌بها آغاز شد.

 به شکل سنتی هر سال، بهترین آپارتمان‌های اجاره‎ای در فصل تابستان عرضه می‌شوند و البته این عرضه با بالاترین قیمت ممکن که عموما معادل یک‌پنجم ارزش خرید ملک است، صورت می‌گیرد.

به‌عنوان مثال یک واحد آپارتمان ۵۰ مترمربعی که مترمربعی ۱۰ میلیون تومان در بازار مسکن قابل معامله است، در بازار اجاره حداکثر معادل یک‌پنجم این رقم،‌ یعنی ۱۰۰ میلیون تومان رهن کامل به مستاجر واگذار می‎شود.

البته بخشی از این رقم در صورت تمایل موجر می‌تواند با فرمول ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه به جای هر یک میلیون تومان ودیعه، به اجاره‌بها تبدیل شود.

عرف اجاره پیشنهادی املاک به ویژه آپارتمان‌های دارای امکانات کامل اعم از پارکینگ، آسانسور، انباری و بالکن در فصل تابستان معادل یک‌ پنجم تا یک ‌ششم ارزش خرید ملک است. اما این رقم در مورد املاک بدون  امکانات کامل پایین‌تر است.

با این حال، مالکان این گروه از آپارتمان‌ ها بعضا تلاش می‌کنند همزمان با ایام اوج جست‌وجوی مستاجران در بازارمسکن، این املاک را نیز به بهایی معادل سقف اجاره آپارتمان‌ های هم‌متراژ اما با امکانات ضروری اجاره دهند.

این تلاش ها اغلب بی‌نتیجه  بوده است و با شروع فصل پاییز ،حباب قیمتی املاک بدون امکانات با خروج یکباره تعداد زیادی از مستاجران از بازار اجاره می‌ترکد و قیمت‌ها منطقی ‌تر می‌شود.

 به این ترتیب املاک بدون امکانات اکنون پیشتاز تخلیه حباب قیمتی در بازار اجاره‌بها شده‌اند و این موضوع در آگهی ‌های عرضه شده نزد بنگاه‌ها در اولین روز پاییز قابل مشاهده است.

منبع :دنیای اقتصاد

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…