خانه نکات حقوقی حق حبس مهریه و شرایط آن

حق حبس مهریه و شرایط آن

۱
2
طبق قانون مدنی زن می‎تواند تا زمانی که مهریه او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که نسبت به همسر خود دارد امتناع کند، به این عمل حق حبس در ازدواج گفته می‌شود.
حق حبس مهریه زن

از جمله تعهدات زن می‌توان به تمکین از شوهر خود اشاره کرد که در مقابل آن مرد مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می‌شود. به همین دلیل، زمانی که یکی از طرفین از ایفای تکلیف خود امتناع کند، به لحاظ حقوقی طرف مقابل نیز می‌تواند از ایفای تعهدات خود خودداری کند تا طرف مقابل حقوق وی را بپردازد. همین امر سبب شده است که اگر مرد مهریه را نپرداخت، زن بتواند در مقابل از حق حبس خود در عقد نکاح استفاده کرده و از تمکین در برابر شوهرش خودداری کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی حق حبس مهریه زن و شرایط آن می‌پردازیم.

حق حبس

بنا به ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، زن می‌تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهریه او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود. بر اساس این ماده، در صورتی‌که مرد مهریه زن را نپرداخته باشد، زن می‌تواند با استفاده از حق حبس خود، از تمکین در برابر شوهر خودداری کند تا شوهر مهریه را به وی بدهد. در صورتی‌که زن از حق حبس خود استفاده کند، علاوه بر اینکه شوهر باید مهریه زن را بپردازد، پرداخت نفقه زن نیز ضروری است و عدم تمکین زن به علت استفاده از حق حبس، سبب از بین رفتن حق نفقه زن در دوران حق حبس نخواهد شد.

شرایط اعمال حق حبس 

 • مهریه حال باشد. طبق قانون مدنی مهریه می‌‎تواند کلی و جزیی حال یا با وعده باشد. (مهریه حال مهریه‎‌ای است که برای پرداخت آن مهلتی تعیین نشده باشد و زن این حق را داشته باشد که پس از عقد هر زمانی که بخواهد، آن را مطالبه کند.)
 • اگر مهریه مدت‌‎دار باشد زمانی زن حق مطالبه آن را دارد که مدت مذکور سپری شده باشد و چون از زمان عقد نکاح مرد می‎تواند اجرای وظایف همسر را درخواست و زن نمی‎تواند از این حق خود استفاده کند.

حق حبس مهریه زن

موارد اسقاط حق حبس

به موجب ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی، در دو صورت حق حبس ساقط می‌شود و زن نمی‌تواند از این حق استفاده کند:

 • در صورتی‌که مهریه، مؤجل باشد؛ یعنى موعدى براى پرداخت آن بین زن و شوهر قرار داده شده باشد، مانند آن‌ که شرط شود که پس از دو سال مهریه به زن داده شود.
 • در صورتی‌که زن قبل از استفاده از حق حبس و گرفتن مهریه با اختیار خود اقدام به پذیرش وظایف زناشویی کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر عدم حضور زوجین برای ثبت طلاق چه عواقبی دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

یک نظر

 1. کامرانی

  ۱۶ مهر ۱۳۹۸ در ۶:۰۳ ب٫ظ

  سلام مطالب جالب در این مقاله بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

پرداخت خسارت بیمه بدنه در سرقت خودرو به چه صورت است؟

بیمه بدنه یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو است که در آن، خسارت‌های وارد شده به اتومبیل جبران…