قرار ملاقات با زندانی

۳
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در برخی موارد بنا به درخواست زندانی و موافقت رئیس زندان و یا قاضی ناظر زندان به شخص بازداشت شده، اجازه ملاقات حضوری بدون حضور مامور با همسر یا فرزندان داده ‌می‌شود.
قرار ملاقات با زندانی

همه زندانیان اعم از متهم و محکوم ‌می‌توانند طبق قانون با خانواده، آشنایان و بستگان خود با قرار ملاقات و یا مکاتبه در ارتباط باشند. مگر اینکه با دستور مقام قضایی منع قانونی در این خصوص  وجود داشته باشد که زندانی ممنوع‎الملاقات خواهد بود.
در صورتی که قرار ملاقات با زندانی و یا مکاتبه کردن با او برخلاف حسن جریان محاکمه باشد، قاضی باید به صورت کتبی ملاقات و مکاتبه با متهم را ممنوع کند. در این شرایط تا زمان پایان ممنوعیت؛ امکان ملاقات و مکاتبه با زندانی وجود ندارد، مگر با اجازه کتبی قاضی. به محض شروع محاکمه، قرار ملاقات وکیل مدافع با زندانی تنظیم خواهد شد. در مجله دلتا شرایط و مقررات دیدار با زندانی بررسی شده است.

درخواست ملاقات با زندانی

طبق قانون؛ به پدر، مادر، همسر، برادر، خواهر، فرزندان شخص بازداشت شده، پدر همسر و مادر همسر این حق داده شده است که به صورت هفتگی با زندانی ملاقات داشته باشند. سایر بستگان و دوستان زندانی ‌می‌توانند در صورت تمایل، درخواست خود را به رئیس زندان و یا قاضی ناظر اعلام کنند و در صورت اجازه از سوی این مقامات، وقت ملاقات بگیرند.

نحوه ملاقات با زندانی

چنانچه زندانی حسن رفتار و کردار داشته باشد، ‌می‌تواند با افراد مذکور به صورت حضوری ولی با حضور مامور ملاقات داشته باشد. در برخی از موارد بنا به درخواست زندانی و موافقت رئیس زندان و یا قاضی ناظر زندان به شخص بازداشت شده، اجازه ملاقات حضوری بدون حضور مامور با همسر یا فرزندان داده ‌می‌شود.

ملاقات زندانی

ملاقات وکیل با زندانی

در قانون این اجازه به وکلای دادگستری داده شده که در صورت داشتن وکالتنامه ‌رسمی ‌برای محافظت از حقوق موکل خود هر زمان که ضروری دیدند به زندان مراجعه کنند. آن‌ها باید پس از ورود از مقامات قضایی صلاحیت‌دار، مجوز کتبی بگیرند و پس از دریافت آن، وکالتنامه رسمی ‌را به رئیس زندان ارائه دهند. وکلا ‌می‌توانند در صورت وجود شرایط لازم با موکل خود در اتاقی مجزا از اتاق عمومی‌ ملاقات داشته باشند. در صورتی که زندانی مورد نظر ممنوع‎الملاقات باشد، ملاقات پس از اجازه مقام قضایی موردنظر امکان‌پذیر ‌است.

شرایط ملاقات شرعی در زندان

نوعی از ملاقات حضوری که به ملاقات شرعی معروف شده است ملاقات همسر زندانی است. مدارک لازم برای درخواست ملاقات شرعی، سند ازدواج دائم و یا صیغه نامه رسمی ۹۹ ساله به همراه شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر است که با درخواست از رئیس زندان میسر خواهد شد.

نکاتی در خصوص ملاقات

۱. باید برنامه ملاقات زندانیان طوری تنظیم شود که هر یک از آن‌ها حداقل ۱ مرتبه در هفته قرار ملاقات داشته باشد و زمان هر ملاقات کمتر از ۲۰ دقیقه نباشد.
۲. با نظر رئیس زندان و یا بالاترین مقام موجود در زندان ‌می‌توان برای زندانی قرار ملاقاتی خارج از وقت اداری تنظیم کرد.
۳. رئیس زندان ‌می‌تواند در صورت بیماری و بستری شدن زندانی در بیمارستان و ناتوانی وی در حرکت، با توجه به نظر پزشک تسهیلات لازم برای ملاقات با زندانی بیمار را فراهم آورد.
۴. رد و بدل شدن نامه و یا اشیاء مجاز بین ملاقات‌کننده و زندانی بدون کسب اجازه از رئیس زندان و یا نماینده او به هر طریقی ممنوع ‌است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مجازات‌های جایگزین حبس “مجازات جایگزین حبس در چه شرایطی اعمال میشود؟” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات زنای مرد مجرد با زن متاهل

به ارتباط جنسی که بین زن و مردی بدون وجود ارتباط زن و شوهری رخ می‌دهد، زنا می‌گویند. به مر…