دسته چک و نکات مهم آن

۵
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده و خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند. دارندگان چک و صاحبان حساب‌ جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌ چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد.
توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

در خصوص چک نکاتی وجود دارد که حتی مدیران و کسبه که به مراتب بیش از سایرین از این سند تجاری استفاده می‎کنند با ‎رعایت نکردن این نکات ناخواسته موجبات جعل و سوءاستفاده را برای سودجویان فراهم می‎آورند. چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده است. بسیاری از افراد به دلیل ناآگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان درمی‌آورند. دارندگان چک و صاحبان حساب‌ جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند، از دسته‌ چک آنان سوءاستفاده نمی‌شود و یا سوءاستفاده به حداقل ممکن می‌رسد. برای جلوگیری از جعل و سوءاستفاده از چک چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک در مجله دلتا ذکر شده است.

چند توصیه مهم برای دارندگان دسته چک

– هنگام نوشتن متن چک سعی کنید شخصا” و با قلم خود متن چک را بنویسید. حتی اگر طرف مقابل مورد اعتماد شما باشد، هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند.
– در قسمت «مبلغ چک» میزان آن را هم به‌ صورت ریال و هم تومان بنویسید. همچنین در قسمت «در وجه» سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می‌توانید از نوشتن کلمه «حامل» خودداری کنید.
– در داخل شکل مستطیل که باید مبلغ به عدد نوشته شود، سعی کنید از سمت چپ با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید و پس از نوشتن مبلغ در جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره کشیده شود.
– چک را به‌ آرامی بنویسید و از شتاب‌زدگی و عجله در نوشتن خودداری و تا آنجا که ممکن است بدون قلم‌خوردگی چک را صادر کنید.
– چنانچه در هنگام نوشتن دچار قلم‌خوردگی شدید حتی در یک حرف یا عدد، پشت چک قید شود که قلم خوردگی از جانب شما است و آن را تصحیح کنید.

دسته چک
– در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که به‌ راحتی قابل جعل باشد خودداری و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید.
– پس از صدور چک، ته چک را کامل کرده و تاریخ و مبلغ و اینکه چک را به چه کسی داده‌اید حتماً قید شود.
از نمونه امضاء خود در قسمت ته چک و برگ و جلد دسته‌ چک خودداری کنید تا چنانچه چک یا دسته‌ چک مفقود شد یا مورد سرقت قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد.
– چنانچه دسته ‌چک یا یک برگ چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت، در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده ۱۴ قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه کرده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید.
چنانچه به دادسرا مراجعه و دستور قضایی صادر نشود، بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می‌تواند وجه‎ چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند.

توصیه برای دارندگان دسته چک
– با توجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و چنانچه در تأمین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکل شدید حتماً با دارنده چک هماهنگ کرده به او اطلاع دهید و از او مهلت بخواهید تا با برگشت خوردن چک و بدحسابی مواجه نشوید.
– کسی که چک بلامحل صادر کند طبق قانون چک، علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند، به مجازات حبس و جزای نقدی نیز محکوم خواهد شد. در ضمن در صورتی که چک را بابت ضمانت یا تخلیه ملک به‌ طرف مقابل داده‌اید، حتماً از او رسید دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنای بیشتر با اقداماتی که در صورت گم شدن چک باید انجام شود “مفقودی چک ؛ مراحل اعلام و اثبات آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…