۱۰ خوراکی مفید برای پاکسازی کبد چرب

۷
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کبد چرب بیماری عصر حاضربوده که متاسفانه بسیار شایع گشته است.

کبد یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ارگان‌ های بدن انسان است. در سال‌ های اخیر و به دلیل عواملی مثل تغییر سبک زندگی، فشار های وارده و استرس به یکی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلات جسمی تبدیل شده است. بنابراین ضروری است که با پیروی از یک تغذیه اصولی و درست کبد چرب خود را پاکسازی کنیم.

به گزارش مجله پیام دلتا؛ در بسیاری موارد چرب شدن کبد و در نتیجه ناتوانی در انجام عملکرد صحیح و طبیعی مشکلات جدی برای سلامت فرد ایجاد کرده و حتی در برخی موارد منجر به مرگ می‌شود. حتی اگر مشکل کبدی ندارید و کبد سالمی دارید از پاکسازی کبد غافل نشوید. به این ترتیب همه چربی‌ها، اندوخته‌های قدیمی کلسترول، سنگ‌های مثانه، سموم، بقایای دارو‌ها و مواد زائدی که در طول زمان در کبد جمع شده‌اند از این عضو حیاتی بدن پاک می‌شوند.

۱. چای سبز و قهوه

پاکسازی کبد چرب

تحقیقات پزشکی صورت گرفته حاکی است که قهوه خطر ابتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و التهاب کبدی را کاهش می‌دهد. دلیل این مسئله کاهش تولید سلول‌های چربی است که از دلایل اصلی بیماری‌های کبدی هستند. افرادی که روزانه سه فنجان قهوه می‌نوشند معمولا دچار مشکلات کبدی نمی‌شوند. به این ترتیب قهوه یکی از مشهورترین غذاهای پاکسازی کبد چرب است که نوشیدن روزانه آن  معجزه می‌کند.

از سوی دیگر چای سبز هم بسیاری مشکلات کبدی از جمله کبد چرب را کاهش می‌دهد و مصرف روزانه و متعادل آن توصیه شده است.

۲.گریپ فروت

پاکسازی کبد چرب

گریپ فروت سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که آن را به یکی از مفیدترین میوه ها برای پاکسازی کبد چرب تبدیل کرده است.

۳.بلوبری و زغال اخته

پاکسازی کبد چرب

انواع بلوبری، توت، توت‌فرنگی و زغا‌ل‌اخته از جمله موثرترین غذاهای مفید برای پاکسازی کبد چرب به شمار می روند. بلوبری، زغال‌اخته و انواع توت حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «آنتوسیانین» هستند که سلامت کبد را تضمین می‌کند.

۴.انواع انگور

پاکسازی کبد چرب

انواع انگور به خصوص انگور قرمز از جمله بهترین و کارسازترین غذاهای پاکسازی کبد چرب هستند. در انگور ترکیبات بسیار مفید گیاهی وجود دارند که التهاب را کاهش می‌دهد و از کبد در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کند. مصرف منظم انگور خطر ابتلا به سرطان کبد را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

طبق تحقیقی که روی افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی صورت گرفته، مصرف روزانه عصاره دانه انگور به مدت سه ماه سبب بهبود عملکرد کبد در آن‌ ها می‌شود.

۵.لبو

پاکسازی کبد چرب

چغندر یا همان لبو حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام «بتالین» است. بتالین آسیب‌های کبدی و التهاب کبدی را کاهش و میزان ترشح آنزیم‌های سم‌زدای کبد را افزایش می‌دهد به همین دلیل لبو پخته یا خام یکی از غذاهای مفید پاکسازی کبد چرب شناخته می‎شود و بهتر است در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

۶.آب لیموترش

پاکسازی کبد چرب

لیموترش سرشار از ویتامین C است که به بدن در سنتز مواد سمی به ترکیباتی محلول در آب و دفع از طریق ادرار کمک می کند. برای این‌ که  با  لیمو ترش کبد خود را به خوبی تصفیه و سرحال کنید بهتر است هر روز صبح به صورت ناشتا آب یک عدد لیمو ترش را در یک پیمانه  آب بریزید و بنوشید.

۷.کلم بروکسل و بروکلی

پاکسازی کبد چرب

سبزیجات چلیپایی مثل انواع کلم و خردل سبز سرشار از فیبر هستند و علاوه بر سم‌زدایی از کبد از آسیب آن نیز محافظت می‌کنند. این تاثیر حتی در مورد کلم بروکلی و بروکسل پخته شده هم صادق است.

۸.انواع مغزها و آجیل

پاکسازی کبد چرب

انواع مغزها و آجیل سرشار از چربی‌های مفید، آنتی‌اکسیدان، ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید هستند که اتفاقا برای سلامت و پاکسازی کبد هم بسیار مفیدند.

۹.انواع ماهی چرب

پاکسازی کبد چرب

چربی دشمن کبد است اما نه هر نوع چربی. انواع ماهی‌های چرب مثل قزل آلا و سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که نقش زیادی در کاهش التهاب‌های مرتبط با بیماری‌های قلبی دارند. این چربی برای کبد هم مفید است. این چربی‌ ها از انباشت چربی های مضر در کبد جلوگیری می‌کنند و سطح آنزیم‌های کبدی را اصلاح کرده، التهاب را کاهش داده و حتی مقاومت به انسولین را هم بهبود می‌بخشند.

۱۰.روغن زیتون

پاکسازی کبد چرب

روغن زیتون هم یکی از غذاهای مفید برای پاکسازی کبد چرب است. دلیل این امر سالم بودن چربی موجود در روغن زیتون است که اتفاقا برای سلامت کبد بسیار هم مفید است. علاوه بر این مصرف روغن زیتون تجمع چربی را در کبد کاهش می‌دهد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

مضرات باورنکردنی چای که هرگز نمی‌دانستید!

اگرچه مصرف چای به میزان متعادل، انتخابی بسیار سالم برای بیشتر افراد است؛ اما مصرف بیش از ح…