خانه نکات حقوقی آیا با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟

آیا با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد موظف به پرداخت است و در صورت فوت زن، ورثه او این حق را دارند که از مرد تقاضای مهریه متوفی را داشته باشند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار می‌شوند.
مهریه زن پس از فوت

مهریه از جمله حقوق قانونی زن است و همین که عقد ازدواج صورت گرفت زن مالک مهریه می‌شود و این اجازه را خواهد داشت تا مهریه خود را از همسر درخواست کند. زن یا شوهر از هم ارث می‌برند. البته ارث بردن از یکدیگر بین زن و شوهر هنگامی برقرار می‌شود که رابطه زناشویی آن‌ها دائمی باشد و در ازدواج موقت این امر امکان‌پذیر نیست. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا با فوت زن مهریه ساقط می‌شود؟ در مجله دلتا به این پرسش پاسخ داده شده است.

با فوت زن مهریه ساقط می‌شود؟

مهریه دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد موظف به پرداخت است و در صورت فوت زن، ورثه او این حق را دارند که از مرد تقاضای مهریه متوفی را داشته باشند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار می‌شوند. بنابراین با قتل و فوت زن، مهریه از بین نمی‌رود و وراث می‌توانند برای  مطالبه آن اقدام کنند.

مهریه زن

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد

همانطور که گفته شد مطالبه مهریه همواره برای صاحب آن وجود دارد، حتی اگر زن در قید حیات نباشد. از همین روی وراث زن می‌توانند بعد از فوت به نمایندگی از او مهریه‌اش را از مرد درخواست کنند.‏ به عبارتی دیگر مهریه زن پس از فوت او به وراث وی منتقل شده و می‌توانند به قائم مقامی از زن مهریه او را از مرد مطالبه کنند.‏ این در حالی است که مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه همسر متوفی خود به ورثه‌اش به هر بهانه‌ای خودداری کند. مگر آنکه مهریه به دلیل قانونی مانند بخشش آن توسط زن یا دریافت آن پیش از فوت، وجود نداشته باشد. بنابراین باید گفت که دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز است و حتی در صورت وجود بدهی‌های متعدد مرد یا حتی فوت وی، باز هم پرداخت مهریه زن بر سایر بدهی‌ها مقدم است و در الویت قرار دارد. شایان ذکر است که ورثه زن باید مدارکی همچون عقدنامه او را نیز به پیوست دادخواست خود تقدیم دادگاه کنند.

برچسب ها

۵ دیدگاه

 1. یوسفی

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ در ۸:۵۶ ق٫ظ

 2. بدون نام

  ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ در ۰:۱۱ ق٫ظ

  تورو خدا قوانین چن صد سال پیشتون رو به روز کنید من حی و حاضر ۴ سال تو دادگاه پرونده مطالبخ مهریه دارم نه تونستم نفقه بگیرم نه مهریه بعد توقع دارید بعد مردنم ورثه ها بیان مهریه بگیرن

  پاسخ

 3. بدون نامچ

  ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ در ۰:۰۵ ق٫ظ

  چرا نظرات رو منتشر نمی کنید پاهم بهره ببریم

  پاسخ

 4. بدون نام

  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ در ۸:۴۴ ب٫ظ

  قوانین مملکت من ناقص هستش در مورد طلب مهریه بعد فوت صحبت می کنید فقط با قلم سیاه می کنید و می نویسید بابا حی و حاضر من زنده ۴ ساله تو دادگاه یک سکه نتونستم از همسرم که من رو ترک کرده بگیرم قوانین مرد سالاری حاکم هستش دادگه ها هم طلاق نمی دهند که امار طلاق رو نشون ندهند یه سری به دادگاهها بزنید ببینید چه خبره زنان سر در گم رها شده اند برای عدالت خواهی به دادگاه رفته اند ولی هیچ حداقل پرونده من این طور هست

  پاسخ

 5. ثامن

  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ در ۵:۴۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

بخشیدن قسمتی از مهریه به چه صورت است؟

زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند؛ بنابراین می…