کاهش بی سابقه قیمت وام خرید خانه

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
به گفته  مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ، شرایط کنونی به لحاظ قیمت اوراق تسهیلات مسکن، بی‌سابقه بوده است و تاکنون قیمت اوراق به این میزان ریزش نداشته است.
وام خرید خانه

جهش قیمت خانه منجر به کاهش ۷۳ درصدی معاملات و ریزش بی‌سابقه قیمت اوراق وام خرید خانه  شده است.

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در مردادماه ۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید که البته نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد کاهش یافت اما در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۷۶ درصد افزایش داشته است .

با وجودی که بازار به حد اشباع قیمت رسیده و انتظار می‌رود برای سه تا چهار سال مسیر ثبات را طی کند، کاهش توان خرید متقاضیان از یک سو و همخوان نبودن سقف تسهیلات با قیمت روز مسکن از سوی دیگر، به کاهش شدید تقاضا برای دریافت وام خرید خانه منجر شده است.

به گزارش مجله پیام دلتا، به گفته  مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ، شرایط کنونی به لحاظ قیمت اوراق تسهیلات مسکن، بی‌سابقه بوده است و تاکنون قیمت اوراق به این میزان ریزش نداشته است.

محمدحسن مرادی البته مقطع زمانی کنونی را بهترین فرصت برای خرید اوراق به منظور دریافت تسهیلات خرید مسکن برای متقاضیان مصرفی می‎داند. با این وجود، کارشناسان معتقدند اگرچه قیمت خرید اوراق تسهیلات مسکن (تسه) کاهش یافته اما متقاضیان واقعی، توان خرید خانه را ندارند.

وام خرید خانه

وام خرید خانه ۲۲ درصد قیمت یک آپارتمان ۵۵ متری است

با توجه به میانگین قیمت خانه درشهر تهران هم‌اکنون یک آپارتمان ۷۵ متری که به عنوان میانگین الگوی مصرف عنوان می‌شود ۹۷۷ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت یک واحد ۶۵ متری ۸۴۶ میلیون و یک واحد ۵۵ متری با توجه به میانگین قیمت شهر تهران ۷۱۶ میلیون تومان است؛ در حالی که سقف پرداخت تسهیلات برای زوج های تهرانی ۱۶۰ میلیون تومان است. بر این اساس وام ۱۶۰ میلیون تومانی، فقط۲۲ درصد قیمت یک آپارتمان ۵۵ متری در پایتخت را پوشش می‌دهد.

اوراق تسهیلات مسکن در ماه گذشته بیش از ۴۴ هزار تومان قیمت داشت اما در روزهای اخیر نوسان چندانی نداشته و حدود قیمت آن ۴۲ هزار تومان است که زوج‌ های تهرانی برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن و جعاله باید حدود ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه کنند.

در این روزها پایین ترین قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن حدود ۴۱ هزار تومان است. این اوراق بسته به اینکه در چه تاریخی منتشر شده تا بیش از ۴۲ هزار تومان هم داد و ستد می‌شوند. به عنوان نمونه هر برگ از اوراق تسهیلات مسکنِ اردیبهشت ۹۸  در حدود ۴۲ هزار و ۶۰۰ تومان و هر برگ از اوراق فروردین ۹۸ معادل ۴۲ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

همچنین بیشترین قیمت اوراق تسهیلات مسکن به مرداد ماه ۹۸ مربوط است. قیمت این اوراق ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان است. دیگر اوراق منتشر شده در سال ۹۸ و اواخر ۹۷ بیش از ۴۲ هزار تومان معامله می شود. اوراقی که در نیمه اول سال ۹۷ منتشر شده است نیز حدود ۴۱ هزار تومان داد و ستد می شود اما اوراقی که در سال ۹۶ منتشر شده و تا سر رسیدِ آن زمان زیادی نمانده است کمتر از ۴۱ هزار تومان قیمت خورده است.

تقاضای خرید هست، پول نیست

فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که مهاجرت از کلانشهرها به شهرهای اطراف نشان می‌دهد تقاضا برای مسکن وجود دارد اما مردم نقدینگی ندارند، گفت: رکود مسکن خوشحال کننده نیست بلکه برای اقتصاد کشور آفت است.

وی با بیان این‌که مهم‌ترین عامل ایجاد رکود در بخش مسکن، نبود نقدینگی در بخش تقاضا است، تصریح کرد: اگر در ماه‌های گذشته شرایط بازار مسکن به صورت رکود تورمی بود، هم‌اکنون تورم تا حدودی کنترل شده اما رکود کماکان ادامه دارد.

پورحاجت درباره پیش‌بینی آینده گفت: من کاهش شدید قیمت مسکن را متصور نیستم. توصیه‌هایی هم که از جانب برخی مسوولان برای خرید نکردن می‌شود کارساز نخواهد بود. هنوز مردم در تلاش هستند که مسکن مناسب خود را خریداری کنند. از جمله دلایل پایین آمدن تعداد معاملات به امتناع فروشندگان برمی‌گردد. با این حال قیمت‌ها تا حدودی متعادل شده و آگهی های فروش آپارتمان و زمین افزایش پیدا کرده است. این موضوع می‌تواند به رشد معاملات و ایجاد شرایط برای پروژه‌های مشارکتی منجر شود.

منبع : ایسنا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…