خانه گردشگری قدم زنان رو آینه صورتی کائنات (ویدئو)

ایرانگردی ، طبیعت گردی، شیراز

قدم زنان رو آینه صورتی کائنات (ویدئو)

۵
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
دریاچه مهارلو صورتی است! انگار پر از آب هندوانه است.
دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است! دریاچه‌ای صورتی که عین آینه همه چیز را بازتاب می‌دهد و آوازه همین بازتاب جادویی، مردمان زیادی را از گوشه و کنار دنیا به استان فارس کشانده، تا با این پدیده جذاب و دیدنی عکس یادگاری بیندازند. با صفحه گردشگری مجله پیام دلتا همراه باشید تا با هم به آینه صورتی استان فارس سفر کنیم و از زیبایی‌های آن لذت ببریم.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو کجااست؟

مهارلو در سمت جنوب شرقی شهر شیراز و ۲۰ کیلومتری مسیر جاده شیراز به فسا قرار دارد. این دریاچه، در مجاورت یک روستا به همین نام واقع شده، روستایی که قدمتش را به دوران صفویه نسبت می‎دهند و در قدیم به آن دشت گل می‌‌گفتند. جدای از دریاچه زیبای مهارلو، روستای مهارلو هم ظرفیت گردشگری بالایی دارد. این روستا در دامنه های جنوبی کوه های مرتفع زاگرس قرار گرفته است.

دریاچه مهارلو

خانه های این روستا، طاق های بلندی دارند و پنجره های قوس دار آن ها جلوه زیبایی به آن ها داده است. باغ های پراکنده ای مملو از درختان بادام، انار و انجیر که در مجاورت چشمه آب معدنی روستا ایجاد شده‎، بر زیبایی های مهارلو افزوده‎اند. بسیاری از اهالی روستا، عقیده دارند که آب این چشمه شفا بخش است و بسیاری از بیماری های پوستی را درمان می‎کند.

دریاچه مهارلو

 در نزدیکی روستا، بقایای یک کاروانسرای مربوط به دوران صفوی به نام کاروانسرای شاه عباسی هم به چشم می‌خورد.

دریاچه مهارلو

چطور برویم؟

وارد جاده شیراز به فسا شوید. با طی حدود ۲۰ کیلومتر به ابتدای دریاچه خواهید رسید و اگر مسیر را ادامه دهید، بعد از حدود ۵۷ کیلومتر به روستای مهارلو خواهید رسید.

دریاچه مهارلو

این دریاچه بانمک

دریاچه مهارلو در گذشته وسعت بسیار بیشتری نسبت به دریاچه کنونی داشته و امروزه به دلیل تغییرات اقلیمی و جوی در حال خشک شدن است. البته اقداماتی برای احیای دریاچه صورت گرفته که تا حدودی به افزایش سطح آب آن کمک کرده است.

دریاچه مهارلو

 دریاچه مهارلو محل سکونت گونه های بسیاری از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر است. می توان نام دریاچه نمک را هم بر این دریاچه گذاشت، چرا که آبی تقریبا شور دارد. به دلیل خشک شدن قسمت های زیادی از دریاچه، بستر برخی نقاط آن از نمک پوشیده شده و به عنوان منبع تامین نمک شیراز از آن استفاده می‎شود. مهارلو، یکی از جاذبه های طبیعی عجیب استان فارس است که با رنگ صورتی هندوانه‌ای جذابش، میزبان طبیعت گردان بسیاری از داخل و خارج از کشور است.

مهارلو

عمق دریاچه در بخش های مختلف آن متفاوت است و به بارش های جوی بستگی دارد. در بیشتر نقاط آن عمق آب حدود نیم متر است و در قسمت های عمیق، عمق سه متر را هم اندازه گرفته اند. آب این دریاچه از چند چشمه آب شیرین در شمال آن، بارش های باران و رودخانه های حمزه، خشک و سروستان تامین می شود.

دریاچه مهارلو

اشتباه نکنید! اینجا پر از آب هندوانه نیست

دریاچه مهارلو صورتی است. دست مثل اینکه مقدار زیادی آب هندوانه ببیند! اما اشتباه نکنید. این آب خوردنی نیست. در واقع آب دریاچه شور است. دلیل صورتی رنگ بودن آن هم به همین نمک موجود در آب بستگی دارد. میزان تبخیر آب این دریاچه بسیار بالا است. تبخیر شدید آب دریاچه مهارلو سبب شده است تا شوری آن به شدت افزایش یابد و نوعی جلبک دریایی قرمز رنگ به نام “کشند قرمز” در آن تکثیر شود. رشد و تکثیر بیش از حد این جلبک در این دریاچه باعث شده است تا تمام آب آن به رنگ قرمز متمایل شود و هیچ موجود زنده‌ای به جز یک نوع آبزی به نام آرتیما نتواند در آن زنده بماند.

مهارلو

ماهی‌گیری؟ عمراً

به دلیل شوری بیش از حد آب و همچنین تکثیر بیش از حد جلبک قرمز رنگ کشند قرمز در آن، هیچگونه ماهی در این دریاچه زندگی نمی کند. اما در گوشه و کنار محیط این دریاچه، می توان خزندگانی نظیر مارمولک، سوسمار، مار و لاک پشت را مشاهده کرد. برخی از دوزیستان نیز در مجاورت دریاچه زندگی می کنند. دریاچه مهارلو، محل سکونت گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر است. حواصیل، لک لک، پلیکان، کشیم، باکلان، اگرت، فلامینگو، اردک، خوتکا، سارگپه و … از جمله پرندگانی هستند که در این دریاچه مشاهده می‌شوند.

دریاچه مهارلو

نکات مهم هنگام بازدید

از آلوده کردن دریاچه با ریختن هر نوع زباله خودداری کنید. لوازم و نیازهای ضروری خودتان را همراه ببرید. آن حوالی امکانات رفاهی گردشگری خاصی وجود ندارد. تا می‌توانید عکس بیندازید و زیبایی‌های دریاچه را جاودانه کنید. افراد با نیازمندی‌های خاص نیز می‌توانند بدون هیچ مانعی از دریاچه دیدن کنند و از زیبایی‌‎های آن لذت ببرند. این سفر برای خانواده‌های دارای فرزند اتیسم نیز مناسب به نظر می‌رسد.

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…