خانه سلامتی بشنو و باور کن!

بشنو و باور کن!

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هرچقدر هم که بگوییم گوش شما بدهکار این موضوع مهم و خطرناک نیست! حتما می‎پرسید چه موضوعی؟ با ما همراه باشید.
گوش-پاک-کن

هرچقدر هم که بگوییم گوش شما بدهکار نیست! اما ما باز هم می‎گوییم لطفا گوش خود را با وسایل خطرناک و کثیف تمیز نکنید! این مسئله می‎تواند عواقب جدی برای شما در پی داشته باشد.

به گزارش مجله پیام دلتا، اکثر افراد بعد از بیرون آمدن از حمام یا استخر و حتی گاهی بدون اینکه گوش‎شان خیس باشد، گوش خود را پاک می‎کنند. بدون آنکه از عوارض پاک کردن گوش خبر داشته باشند.

گوش

قصه‎ی گوشی که بدهکار نیست!

شما باید بدانید که استفاده کردن از کلید، چوب‎کبریت و حتی گوش‎پاک‎کن باعث بروز عفونت در گوش خارجی می‎شود. بر خلاف باور عموم، جرم موجود در گوش مفید است.

نادر اکبری دیلمقانی، متخصص گوش، حلق و بینی چنین می‎گوید که خداوندگوش انسان را مانند سایر قسمت‌های بدن به گونه‌ای ساخته است که خود بتواند بهداشت و فیزیولوژی طبیعی‌اش را حفظ کند. در اغلب مواقع، گوش سالم هیچ نیازی به پاک شدن ندارد.

وی افزود: اشتباهی که امروزه در جامعه وجود دارد، استفاده از وسیله‌ای است که به نوک آن پنبه متصل شده و افراد به عنوان گوش‌‎پاک‌کن در تمیز کردن گوش از آن استفاده می‌کنند؛ بدون آنکه از عواقب این کار آگاه باشند.

گوش

 لطفا گوش خود را تمیز نکنید!

در حقیقت، جرمی که در داخل گوش وجود دارد، ماده‌ای است که وظیفه محافظت از کانال و پرده گوش از اجسام خارجی و حشرات را بر عهده دارد. در کل جرم داخل گوش ماده مضری نیست.

این متخصص گوش، حلق و بینی ضمن اظهار نگرانی چنین می‎گوید که عده‌ای از افراد برای نظافت گوش از گوش‌‎پاک‌کن استفاده و آن را به سختی داخل گوش می‌کنند تا جرم داخل آن خارج شود؛ در صورتی که کانال گوش به گونه‌ای ساخته شده است که جرم به صورت اتوماتیک در آن ایجاد می‌شود و پس از انجام وظیفه جرم آن خشک و خود به خود از گوش خارج می‌شود.

وی افزود: اصلاً نیازی نیست به عنوان گوش‎پاک‌کن، وسیله‌ای نوک‎تیز را وارد گوش کنیم تا جرم آن تمیز شود؛ این کار می‎تواند به جای مفید بودن به گوش شما و پرده‎ی آن آسیب جدی وارد کند.

درواقع، شکل و سایز گوش‎پاک‌کن به گونه‌ای است که به جای آنکه جرم گوش را خارج کند؛ مانند سمبه جرم را به داخل آن فرو می‌برد و تا نزدیک پرده گوش هدایت می‌کند؛ این یعنی خودکشی محض!

نزدیک شدن جرم به پرده گوش باعث انسداد، درد، عفونت یا پارگی آن می‌شود؛ لذا در حالت عادی استفاده از گوش‎پاک‌کن در هر فرم، شکل و سنی به هیچ شخصی توصیه نمی‌شود.

بنابراین، اگر گوش‎تان جرم گرفته یا احساس درد می‎کنید حتما به پزشک مراجعه کنید تا آن را معاینه و در صورت لزوم شستشو دهد.

منبع: مشرق

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نشانه‌هایی از کبد چرب که باید آن را جدی گرفت!

کبد عضوی از بدن است که سموم بدن را دفع می‌کند. در صورتی‌ که کبد از عهده این کار برنیاید، ن…