خانه گردشگری باشکوه‌ترین مراسم عاشورایی در زنجان

ایرانگردی، زنجان

باشکوه‌ترین مراسم عاشورایی در زنجان

۲
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زنجان یکی از مهمترین مراکز گردشگری عاشورایی به شمار می‌رود.
حسینیه اعظم زنجان

آنچه هویت زنجان را  از دیگر نواحی ایران متمایز می‌کند، شیوه منحصر به فرد مردمانش در برگزاری آئین مذهبی عاشورا و دهه محرم است. پرشورترین مراسم مذهبی ایران در دهه محرم در حسینیه اعظم زنجان برگزار می‌شود و بزرگترین دسته عزاداری عاشورای حسینی در این شهر به راه می‌افتد. این مراسم در فهرست میراث معنوی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم از حسینیه اعظم، موزه آن و سبک مراسم عاشورایی زنجان دیدن کنیم.

حسینیه اعظم زنجان
حسینیه اعظم زنجان

موزه تعزیه حسینیه اعظم

گردشگری زنجان به آئین منحصر به فرد عزاداری عاشورایی آن شهرت دارد. تا جایی که به پایتخت شور و شعور حسینی ملقب شده است. هر ساله افراد زیادی از داخل و حتی خارج از ایران، برای بازدید از این رویداد مذهبی آئینی، خودشان را به زنجان می‌رسانند. برای افرادی که در دهه محرم امکان بازدید از آئین عزاداری زنجانی‌ها را ندارند، موزه تعزیه حسینه اعظم، می‌تواند بخشی از این آئین را به گردشگران مشتاق بازتاب دهد.

حسینیه اعظم زنجان

حسینیه اعظم و کارآفرینی

همانگونه که آستان قدس رضوی به فعالیت‌های تولیدی و کارآفرینی پرداخته، حسینیه اعظم زنجان نیز در راستای ایجاد درآمد پایدار برای حسینیه و همچنین رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به حوزه اشتغال‌زایی و تولید روی آورده است. هم اکنون حسینیه اعظم به یک مجموعه کشت و صنعت تبدیل شده است که بخش دامداری آن بیشتر از دیگر قسمت‌های آن مشهور است. در روزهای دهه محرم، افراد زیادی در زنجان قربانی نذر می‌کنند. این قربانی‌ها به دسته‌های عزا تقدیم می‌شود. دامی که برای این قربانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از کشت و صنعت حسینیه اعظم تهیه می‌شود. بنابراین رونق گردشگری مذهبی در این شهر، به رونق اقتصاد هم کمک می‌کند.

 

حسینیه اعظم زنجان
حسینیه اعظم زنجان

یوم العباس

قدمت حسینیه اعظم زنجان به حدود یک قرن پیش می‌رسد. این مکان توسط دو فرد بنام‌های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف شده است. همه ساله روز هشتم محرم دسته عزاداری از محل حسینیه در خیابان فردوسی تا امام زاده سیدابراهیم حرکت می‌کند. در طول مسیر حرکت، دسته نذورات و احشام به صورت زنده و ذبح شده تقدیم دسته عزادارن می‌شود. روز هشتم محرم در زنجان به یوم العباس معروف است. تقریبا همه ساکنین شهر در این مراسم حضور دارند. افزون بر مردم بومی، از استان‌های مختلف و افراد عالی رتبه کشوری و لشکری در این دسته عزاداری می‌کنند. این مراسم به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری زنجان تبدیل شده است و هر ساله افراد زیادی در تعطیلات محرم به این شهر سفر می‌کنند. گفته می‌شود هر ساله بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر در مراسم عاشورایی زنجان شرکت می‌کنند.

حسینیه اعظم زنجان

چقدر طول می‌کشد؟

مراسم یوم العباس از پیش از ظهر شروع شده و با پایان اذان مغرب و برگزاری نماز جماعت پایان می‌پذیرد. تقدیم قربانی به هیات عزاداران معمولا در پایان مراسم و نزدیک به غروب آفتاب اتفاق می‌افتد. این رویداد آداب مخصوص به خود دارد. ذکر مصیبت‌ها و نوحه‌ها از پیش از مراسم تنظیم می‌شوند. هر بند ذکر مصیبت را ذاکری مخصوص اجرا می‌کند. همچنین به دلیل عظمت رویداد و استقبالی که از این مراسم می‌شود، هر ساله ستاد اسکان مهمانان حسینیه به اسکان گردشگرانی که با هدف شرکت در این آئین راهی زنجام می‌شوند، تشکیل می‌شود.

حسینیه اعظم زنجان

نکات مهم هنگام بازدید

از خوردن، آشامیدن و انجام رفتار و گفتاری که به نوعی هتک حرمت محسوب شده و خارج از عرف به شمار می‌رود بپرهیزید. شئونات مذهبی را رعایت کنید. از پوشیدن پوشاک با رنگ‌های تند و شاد خودداری کنید. این کار نوعی هتک حرمت به شمار می‌رود.در نظر داشته باشید در رویدادی بسیار شلوغ شرکت می‌کنید. اگر به هر دلیلی شلوغی محیط و سر و صدای زیاد به شما آسیب می‌زند، از شرکت در مراسم خودداری کنید.

حسینیه اعظم زنجان

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

موزه ای به خوشمزگی شکلات

در بعضی از کشورها هم خوراکی‌های خوشمزه و منحصربه‌فرد را در قالب یک نمایشگاه و یا حتی موزه …