خانه گزارش های ملکی خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی پر فروش در مرداد ۹۸

خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی پر فروش در مرداد ۹۸

۴
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در مردادماه 98 بیشترین قراردادهای خرید و فروش در واحدهای ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بسته شد که سهم ۱۵ درصدی از معاملات را به خود اختصاص داده اند.
مرداد 98

خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیونی پر فروش ترین واحد های مسکونی در مرداد ۹۸ بوده اند.

در شرایطی که حدود ۸۰ درصد آگهی واحد های مسکونی ‌های عرضه شده در بازار مسکن به آپارتمان‌های بالای یک میلیارد تومان اختصاص دارد در مرداد ۹۸ بالغ بر ۶۵ درصد معاملات به خانه‌های کمتر از ۱.۲ میلیارد تومان اختصاص داشت؛ در این بین آپارتمان‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بیشترین  قراردادهای خرید و فروش را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش مجله پیام دلتا ، رابطه معکوس عرضه و تقاضا نمود خود را در آستانه ورود بازار مسکن به رکود سه تا چهار ساله  نشان داد. شرایط کنونی بازار نشان می‌دهد رکود تورمی که از آذرماه  ۹۶ آغاز و تا تیرماه ۹۸ ادامه داشته جای خود را به رکود غیرتورمی داده است. مرداد ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته معاملات ۷۳ درصد کاهش و قیمت ۷۵ درصد افزایش یافت. با این حال شاخص بانک مرکزی از کاهش ۲.۴ درصدی قیمت نسبت به تیر ماه حکایت دارد.

خانه‌های میلیاردی باد می‌خورند

یک اشتباه محاسباتی در زمان رونق ساخت و ساز بازار آپارتمان‌های بزرگ متراژ، لوکس و نیمه لوکس را دچار رکود کرد. میزان سنگین سرمایه‌گذاری روی این نوع واحدها که بین سال‌های ۸۸ تا ۹۱ صورت گرفته است به کسادی پنج ساله بازار فروش واحدهای لوکس بین سال‌های ۹۲ تا ۹۷ منجر شد.

با این حال این نوع آپارتمان‌ها از رونق نصفه و نیمه واحدهای میان متراژ و ارزان قیمت در سال ۹۷ بی‌نصیب بودند. با این‌که خانه‌های میلیاردی، آگهی‌های فروش ملک را قبضه کرده‌اند واحدهای کمتر از ۱.۲ میلیارد تومان سهم ۶۵ درصدی از معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ۹۸ داشتند.

همچنین در مرداد ۹۸ بیشترین قراردادهای خرید و فروش در واحدهای ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بسته شد که سهم ۱۵ درصدی از معاملات را به خود اختصاص داده اند. رتبه دوم به آپارتمان‌های ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با ۱۲.۳ درصد مربوط شد و خانه‌های ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان با ۹.۴ درصد از کل معاملات شهر تهران رتبه سوم را به دست آوردند.

مرداد 98

تهرانی‌ها به خانه‌ های کوچک‌ تر رو آورده‌اند

آن‌طور که بانک مرکزی گزارش داده، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب زیربنا در مرداد ۹۸ نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۱۵.۹ درصد اختصاص داشته است.

مرداد ماه سال گذشته این سهم به خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر مربع اختصاص داشت. امسال اما این دسته از آپارتمان‌ها با سهم ۱۳.۴ درصد به رتبه دوم معاملات ریزش کرده‌اند و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با سهم ۱۲.۱ درصد در رتبه سوم قرار دارند. در مردادماه امسال واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۹ درصد از معاملات انجام شده را از آن خود کرده اند.

افزایش فروش خانه‌های قدیمی

کاهش توان مالی متقاضیان، منحنی فروش خانه‌های قدیمی را صعودی کرده است. مردادماه امسال بالغ بر ۵۸.۲ درصد قراردادهای خرید و فروش به خانه‌های بیش از پنج سال ساخت مربوط شده است، در حالی که شش سال قبل یعنی سال ۹۲ این گروه  از آپارتمان‌ها حدود ۴۱ درصد قراردادها را در بر می‌گرفتند.

کوچ سرمایه‌ها از بازار مسکن

نقدینگی موجود در بازار مسکن هر ماه کمتر می‌شود. بر اساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پنج ماهه نخست امسال میزان نقدینگی بازار مسکن شهر تهران به ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است. اما آن‌چه که چشم‌انداز این بازار را ناامیدکننده‌تر نشان می‌دهد آن است که در مردادماه امسال ارزش معاملات ۵۶ درصد نسبت به مردادماه سال قبل افت کرده است.

منبع : ایسنا

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…