خانه سلامتی تاثیر کم خوابی و پر خوابی بر سلامت قلب

تاثیر کم خوابی و پر خوابی بر سلامت قلب

۸
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پژوهشگران دانشگاه کلرادو بولدر در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند کم خوابی و همچنین خوابیدن بیش از حد هر دو می‌توانند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.
کم خوابی

پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیر خود دریافتند کم خوابی  یعنی کمتر از پنج ساعت خوابیدن، خطر ابتلا به حمله قلبی را ۵۲ درصد افزایش می‌دهد و این در حالی است افرادی که بیش از ۱۰ ساعت در شب می‌خوابند نیز  دو برابر در معرض این حمله قرار دارند.

به گزارش مجله پیام دلتا؛ براساس این مطالعه که طی آن بیش از ۴۶۰ هزار بزرگسال انگلیسی مورد بررسی قرار گرفتند حتی افراد غیرسیگاری و آنهایی که ورزش می‌کنند و به بیماری‌های ژنتیکی و قلبی عروقی مبتلا نیستند نیز در صورت کم خوابی احتمال حمله قلبی در آنها افزایش یافته بود.

این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که ژنتیکی در معرض حمله قلبی قرار دارند با ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه می‌توانند از این حمله جلوگیری کنند.

پژوهشگران افزودند نه فقط کم‌خوابی می‌تواند افراد را در معرض حمله قلبی قرار دهد بلکه پرخوابی نیز برای افراد ضرر دارد و می‌تواند التهاب کلی را افزایش دهد اما کم‌خوابی به بافت بدن آسیب می‌زند و باعث ایجاد عاداتی مانند رژیم غذایی نامناسب و در نهایت حمله قلبی می‌شود.

در این مطالعه پژوهشگران سوابق پزشکی ۴۶۱ هزار شرکت کننده در انگلستان از سن ۴۰ تا ۶۹ سال را که هرگز دچار حمله قلبی نشده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

کم خوابی

پژوهشگران دریافتند در مقایسه با کسانی که ۶ تا ۹ ساعت در شب می‌خوابیدند، افرادی که کمتر از شش ساعت می‌خوابیدند، ۲۰ درصد بیشتر از آنها در معرض حمله قلبی بودند و حملات قلبی در میان افرادی که بیش از ۹ ساعت در شب می‌خوابیدند نیز ۳۴ درصد بیشتر بود.

محققان با پژوهش  روی افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض بیماری‌های قلبی قرار داشتند، دریافتند که خوابیدن بین ۶ تا ۹ ساعت در شب خطر ابتلا به حمله قلبی را ۱۸ درصد کاهش می‌دهد.

کم خوابی می‌تواند روی عروق خونی یا لایه درون‌رگی و بر رشد مغز استخوان سلول‌های التهابی تأثیر بگذارد. لایه درون‌رگی لایه نازکی از سلول‌ها است که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند. این لایه خون یا مایع لنف را از سطح زیرین خویش و مجرای درون رگ جدا می‌کند.

پژوهشگران گفتند همانطور که ورزش کردن و غذای سالم خوردن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد، خواب نیز نقش مهمی در سلامت قلب ایفا می‌کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…