فرزند زیبای زلزله در دل روستای چورت مازندران

۲۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دریاچه چورت با تمام کوچکی‌اش آینه تمام قدی است از تمام زیبایی‌هایی که طبیعت بکر می‌تواند در خود جای دهد. گه‌گاه که هنگام صبح مه رقیقی روی سطح آب پرسه می‌زند و صدای آواز پرندگان به آرامی به گوش می‌رسد، مسحور آرامش و سکوت آن می‌شوید.
دریاچه چورت

دریاچه چورت دریاچه‌ای کوچک در انبوه جنگل‌های مازندران است و یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت‌گردی به شمار می‌رود. دریاچه‌ای که با وجود وسعت کم، آینه تمام قدی است از تمام افسون‌هایی که طبیعتی بکر می‌تواند در خود جای دهد. با مجله دلتا همراه باشید تا با این دریاچه زیبا آشنا شوید.

دریاچه چورت

دریاچه‌ها در هر منطقه‌ای نشانی از طراوت و زندگی هستند. فرصت استراتژیک و مهمی که هر کدام از این دریاچه‌ها برای آن منطقه فراهم می‌کند قابل توجه است.

دریاچه چورت

دریاچه‌ چورت یکی از بی‌شمار دریاچه‌های ایران به شمار می‌رود. این دریاچه در منطقه‌ آبی محصوری در میان درختان سرسبز قرار دارد که اکوسیستم فوق العاده‌ای را رقم زده است. حوالی صبح که مه رقیقی روی سطح آب پرسه می‌زند و صدای آواز پرندگان به‌آرامی به گوش می‌رسد، آرامش آن دوچندان می‌شود.

دریاچه چورت در مازندران

دریاچه چورت یا دریاچه میانشه همیشه زیبا و دیدنی‌ است اما در پاییز آن، طوفان رنگ است که غوغا می‌کند و منظره‌ای را می‌سازد که به سختی می‌توان از آن چشم برداشت.

دریاچه میانشه کجاست؟

دریاچه میانشه نزدیک به روستایی به نام چورت واقع شده است و از این‌رو آن را دریاچه چورت نیز می‌نامند. این دریاچه جوان، قریب به ۸۰ سال پیش متولد شده است. به این ترتیب که در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب، چشمه‌ای در کنار دریاچه به وجود آمد. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقی‌مانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند، منظره ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.

دریاچه میانشه

این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دورتادور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌ است. شکل هندسی دریاچه به‌شکل بیضی کشیده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است.

دریاچه چورت یا دریاچه میانشه

موقعیت جغرافیایی دریاچه چورت

دریاچه چورت به وسعت دو و نیم هکتار، در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران واقع شده است.

دیدنی های مازندران

تفریحات این منطقه

از مهم ترین تفریحات این دریاچه ماهیگیری گردشگران است و همچنین قایق‌سواری یکی از مهیج‌ترین تفریحاتی است که در این دریاچه می‌توان از آن لذت برد. تفریحات لذت‌بخشی که در عین حال آرامش‌بخش نیز هستند.

اگر در سفر ایرانگردی خود به این منطقه، حال و هوای پیاده‌روی در جنگل را داشتید شک نکنید که قدم زدن در جنگل‌های انبوه اطراف دریاچه خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد. عبور از مسیر رسیدن به دریاچه چورت خودش می‌تواند به اندازه گشت و گذار در کنار دریاچه لذت‌بخش باشد.

بخش چهاردانگه شهرستان ساری

پیشنهاد مطالعه: مطلب سفری بی‌نظیر به کالیفرنیای ایران را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

اوج هیجان را در این نقطه تهران تجربه کنید

پارک پرواز یکی از جذاب‌ترین پارک‌های غرب تهران محسوب می‌شود که به‌ دلیل ارتفاع زیاد، علاوه…