بازار اجاره کم رمق  در شهریور ۹۸

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اطلاعات دریافتی از واسطه‌های ملکی شهر تهران حاکی است که در مردادماه امسال نیز تعداد قراردادهای اجاره از حدود ۱۵ هزار مورد در 22 منطقه تهران تهران فراتر نخواهد رفت
بازار کم رمق اجاره

بازار اجاره کم رمق در شهریور  امسال پیش بینی می‎شود.

شش عامل تقویت‌کننده بازار اجاره، چشم انداز رو به رونق این بازار در آخرین ماه از فصل جابه‌جایی را دور از ذهن کرده است.

در شرایطی که معمولا با ورود به شهریورماه نگرانی‌ها از احتمال رشد اجاره‎بها تشدید می‌شود، کاهش معاملات و ثبات قیمت در آگهی ‌های خرید و فروش و همچنین تمدید قراردادهای اجاره که طی دو ماه اخیر نشان دهنده بازار اجاره کم رمق بوده این ذهنیت که امسال شهریور ملتهبی در بخش اجاره  را شاهد خواهیم بود کمرنگ کرده است.

به گزارش مجله پیام دلتا، از سوی دیگر شهریورماه آخرین فرصت موجران برای یافتن مستاجر محسوب می‌شود و انتظار می‌رود مالکان برای آن‌که گرفتار پاییز راکد نشوند از نرخ‌های پیشنهادی کوتاه بیایند. ورود املاک کلید نخورده‌ به بازار که از فروش بازمانده اند، عامل دیگری است که به تعدیل نرخ‌ها در این بخش کمک می‌کند.

مظنه اجاره بها در تهران بر اساس نرخ‌های پیشنهادی در ۳۱ مرداد ۹۸

محله متراژ سن بنا ودیعه (تومان) اجاره ماهیانه (تومان)
جنت‌آباد ۹۰ متر ۲ سال ۲۰۰ میلیون ۲ میلیون
نارمک ۷۰ متر ۱۸سال ۱۳۰ میلیون
افسریه ۷۲ متر ۷ سال ۸۵ میلیون
بریانک ۶۵ متر نوساز ۱۲۰ میلیون
پیروزی ۵۰ متر ۳ سال ۸۰ میلیون ۷۰۰ هزار
آذری ۶۵ متر ۱۰سال ۳۰ میلیون ۱.۲ میلیون
سعادت‌آباد ۱۱۰متر ۷ سال ۱۰۰ میلیون ۳.۶ میلیون
تهرانسر ۸۵ متر ۴ سال ۱۸۰ میلیون

اطلاعات دریافتی از واسطه‌های ملکی شهر تهران حاکی است که در مردادماه امسال نیز تعداد قراردادهای اجاره از حدود ۱۵ هزار مورد در ۲۲ منطقه تهران تهران فراتر نخواهد رفت. در ۱۵ روز ابتدای مردادماه ۷۷۵۸ قرارداد اجاره در شهر تهران منعقد شده که کاهش ۲۲ درصدی را در مقایسه با نیمه اول مردادماه سال ۹۷ نشان می‌دهد. برداشت سطحی از افت قراردادهای اجاره این است که اجاره‌نشین‌ها اقدام به خرید کرده‌اند. اما کارشناسان می‌گویند مهم‌ترین دلیلی که به آرامش بازار اجاره در پایتخت کمک کرده، مهاجرت از تهران و تمایل به تمدید قراردادها بوده است.

در پی نوسان بازار مسکن در دو سال اخیر و بر اساس مشاهدات میدانی جمعیت در بعضی شهرهای اطراف تهران افزایشی محسوس یافته است.

تعدیل بازار اجاره در مردادماه ۹۸

همچنین کارنامه بازار مسکن در تیرماه نشان‌دهنده  کاهش  قیمت مسکن در مناطق میانی بود. رییس اتحادیه مشاوران املاک گفته  بود در پی کاهش  قیمت در بخش خرید و فروش، نرخ اجاره بها نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

بازار کم رمق اجاره

مصطفی‌قلی خسروی در بیان جزئیات تعدیل قیمت‌ها در بازار اجاره  اظهارکرده  است: نرخ اجاره در منطقه ۲ تهران ۳ تا ۵ میلیون تومان، در منطقه ۴ تهران ۱۵ تا ۲۰ درصد، در منطقه ۱۰ تهران حدود ۱۰ درصد و در منطقه هشت ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش کاهش داشته است .

گزارش مرکز آمار میانگین افزایش نرخ اجاره در تهران در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته را ۳۵ درصد نشان می‌دهد. با این وجود مشاوران املاک می‌گویند که قیمت اجاره در آگهی ‌ها ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. این رقم  البته حدود نصف نرخ رشد قیمت مسکن محسوب می‌شود اما معمولا در کوتاه مدت، متغیر تورم عمومی تاثیر بیشتری نسبت به قیمت مسکن بر بازار اجاره دارد و قیمت‌ها در این بخش به مرور زمان با افزایش قیمت خرید و فروش در حالت تعادل قرار می‌گیرد، بنابراین جهش ناگهانی نرخ اجاره در شهریورماه بعید خواهد بود.

نامتناسب بودن عرضه و تقاضا در بازار اجاره

آپارتمان‌های نوساز و کلید نخورده زیادی در شمال تهران وجود دارد اما در مناطق جنوبی و محله‌های پر تقاضا، کمبود  آگهی ‌ها محسوس است. با این حال در شمال پایتخت، تعداد قابل توجهی آپارتمان خالی برای اجاره عرضه شده است اما به طور عمده  لوکس و بالای ۱۵۰ متر هستند که با بودجه خانوارهای متوسط همخوانی ندارد. بر این اساس در ماه‌های اخیر شاهد نوعی کوچ از شمال شهر به مناطق جنوبی و از جنوب شهر به حاشیه‌ها بوده‌ایم.

منبع : ایسنا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…