روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟

۳
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مسواک زدن یکی از اصلی‌ترین راه‌های حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان است.
روش صحیح مسواک زدن

هرچندوقت یکبار باید مسواک بزنید؟ و چطور باید این کار را انجام دهید؟ بهترین روش صحیح مسواک زدن کدام است؟

به گزارش مجله پیام دلتا؛ دکتر «اوگو ایز» مدیر یک مرکز دندان‌پزشکی در لندن ، توصیه می‌کند که حداقل دوبار در روز مسواک بزنید.

اما زیاد مسواک‌زدن، آن هم به روش نادرست، باعث مشکلاتی می‌شود. «ایز» می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند اگر محکم و شدید مسواک بزنند، کارشان درست است، اما باید بدانید ممکن است با این کار لایه‌ی سطحی لثه و دندان را ازبین ببرید. آن ها فکر می‌کنند خونریزی لثه نشانه‌ی عفونت لثه است، اما این معمولا یکی از عوارض ساییدن شدید لثه‌ها با مسواک است».

روش صحیح مسواک‌زدن به‌گفته‌ی «ایز»، «تکنیک اصلاح شده‌ی باس» است: «براین‌اساس، مسواک‌زدن با حرکات دایره‌ای و بالا و پایین درست است و وقتی به مرز لثه می‌رسید، باید سر مسواک را به زاویه‌ی ۴۵ درجه برسانید و فشار ملایمی را وارد کنید تا زیر لثه تمیز شود و سپس مسواک را آنجا به‌حر‌کت در‌آورید و خارج کنید. مسو‌اک‌تان نباید لثه را سوراخ کند. البته تمیزکردن زیر لثه مهم است، چون غذا و باکتری زیادی آنجا جمع می‌شوند».

همیشه باید روی زبان‌تان را مسواک بکشید یا از یک ساینده‌ی زبان استفاده کنید. باکتری و پلاک به زبان می‌چسبند، پس هربار که مسواک می‌زنید، این کار را انجام دهید. برای انجام درست این کار دو تا سه دقیقه وقت بگذارید.

تا نیم‌ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید. این مدت زمان لازم است تا بزاق شما فرصت کافی داشته باشد تا اسید حاصل از خوردن و آشامیدن را خنثی کند. قبل از آن دندان‌های شما در حساس‌ترین حالت هستند و مسواک‌زدن می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

مسواک معمولی یا برقی؟

روش صحیح مسواک زدن

مسواک برقی یا معمولی؟ این واقعا سوال مهمی است. «ایز» می‌گوید: «من به بعضی افراد، کسانی که نمی‌توانند از مهارت دست‌شان برای استفاده از مسواک معمولی بهره ببرند، استفاده از مسواک برقی را توصیه می‌کنم. اما نمی‌گویم که مسواک برقی به‌لحاظ خودکاربودن بهتر است. مهم این است که تکنیک صحیح را یاد بگیرید. من همیشه به بیمارانم توصیه می‌کنم که مسواک‌های نرم یا متوسط را انتخاب کنند. مسواک‌های سخت آسیب بیشتری به دندان و لثه وارد می‌کنند».

مسواکی با سر کوچک انتخاب کنید تا به‌راحتی بتوانید دندان‌های عقب را مسواک بزنید. این یک اصل برای رعایت روش صحیح مسواک زدن است.

نخ دندان‌کشیدن واقعا لازم است؟

روش صحیح مسواک زدن

بله، اما یکبار در روز کافی است. به گفته‌ی «ایز»: «اگر معمولا غذا بین دندان‌ها گیر می‌کند، می‌توانید نخ دندان را درطول روز با خودتان داشته باشید تا هرزمان بتوانید از آن استفاده کنید. درغیراین‌صورت پیشنهاد می‌کنم شب‌ها نخ دندان بکشید. هرکس ممکن است الگوی خودش را داشته باشد، اما من آن را قبل از مسواک‌زدن انجام می‌دهم. چون نخ دندان کمی بین دندان‌ها فاصله ایجاد می‌کند.

وقتی بعد از آن مسواک می‌زنید، فلوراید می‌تواند به شکاف بسیار کوچک بین دندان‌ها نفوذ کند. بین همه‌ی دندان‌ها را نخ بکشید و برای هر کدام از نخ تمیز استفاده کنید و تاجایی‌که می‌توانید بدون زخم‌کردن لثه نخ را در لای دندان فرو ببرید. نخ را به‌آرامی به زیر لثه فرو ببرید و به‌آرامی بیرون بیاورید. این کار دندان و سطح ریشه‌ را تمیز  و باکتری‌ها و ذرات غذا را جدا می‌کند.

«ایز» معتقد است: «بچه‌هایی که دندان شیری دارند، احتمالا به نخ دندان‌کشیدن نیازی ندارند». استفاده از نخ دندان به همراه رعایت روش صحیح مسواک زدن باعث سلامتی دندان‌ها می‌شود.

آیا باید از دهانشویه استفاده کرد؟

روش صحیح مسواک زدن

دهان‎شویه‌های معمولی می‌توانند ترکیبات مفید خمیردندان را بشویند و ازبین ببرند. «ایز» معتقد است که دهان‎شویه فقط در شرایط خاص لازم است: «خوردن شکر باعث جذب باکتری‌های تولیدکننده‌ی اسید می‌شود که پلاک ایجاد می‌کنند و پلاک سطح دندان را می‌ساید. ترکیباتی که در خمیردندان فلوراید وجود دارند به بازسازی لایه‌ی سطح دندان کمک می‌کند. درصورتی‌که مشکل لثه داشته باشید، دندانپزشک ممکن است دهان‎شویه‌ی خاصی برای شما تجویز کند».

آیا باید بعد از مسواک‌زدن، دهان‌ را کاملا با آب شست یا باید کمی خمیردندان در دهان‌ بماند؟ «ایز» پاسخ می‌دهد: «برای بچه‌ها، من توصیه می‌کنم که دهان را کاملا بشویند. چون اگر هنوز بعضی از دندان‌های دائمی‌شان درنیامده باشد، ممکن است فلوراید زیادی در بدن‌شان انباشته شود که می‌تواند دندان‌ها را خراب کند. برای بزرگسالان خوب است که یک لایه حفظ شود، البته با رعایت تعادل. نباید دهان‌تان پر از خمیردندان بماند. من از یک روش نیمه‌ شست‌وشو استفاده می‌کنم: کمی آب در دهانم می‌ریزم تا خمیرندان را از زبانم بشوید».

خوردن تنقلات چطور؟

روش صحیح مسواک زدن

«ایز» توصیه می‌کند که به‌طور دائم درحال خوردن تنقلات نباشید. او می‌گوید: «بعضی‌ها را دیده‌ام که تمام روز میوه می‌خورند. اما مشکل اینجااست که مقدار قندی که ازاین‌طریق مصرف می‌کنند، برای دندان‌ها مضر است. در خوردن تعادل را رعایت کنید». از مصرف میوه‌های خشک خودداری کنید، چون به دندان می‌چسبند.

«ایز» می‌گوید: «بهتر است غذاهایی که قند زیادی دارند را در یک وعده بخورید و در طول روز پخش نکنید. وقتی یک چیز شیرین می‌خورید تا نیم‌ساعت تا چهل‌دقیقه بزاق شما به‌شدت ترشح می‌شود تا خاصیت اسیدی آن را خنثی کند.

اگر درطول روز مداوم غذاهای شیرین بخورید، با این مکانیسم دائما به دندان‌های شما حمله می‌شود. خیلی‌ها در تمام طول روز همراه چای یا قهوه‌ قند مصرف می‌کنند، بدون اینکه متوجه ضرری که این‌کار به دندان‌های‌شان وارد می‌کند، باشند».

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …