خانه گردشگری هفت کوتوله در جنگل!(+ویدئو)

هفت کوتوله در جنگل!(+ویدئو)

۱۳
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
داستان هفت کوتوله در جنگل یادتان است؟ می‌خواهیم جایی را به شما معرفی کنیم که هفت آبشار کوتوله در جنگل منتظر شما هستند.
هفت آبشار تیرکن

هفت آبشار تیرکن جایی است که باور واقعی بودنش کمی سخت است. فکرش را بکنید! هفت آبشار قد و نیم‌قد در فاصله‌های نزدیک به هم بر زمین فرو می‌ریزند. آن هم در دل جنگل‌های سرسبز مازندران. هفت آبشار تیرکن در استان مازندران و جایی بین بابل و شیرگاه قرار دارد. با مجله گردشگری پیام دلتا همراه باشید تا با هم به این آبشارهای جادویی سفر کنیم.

—————————————————————————

هفت آبشار تیرکن

هفت آبشار کجاست؟

از شهر بابل به شهر شیرگاه جاده فرعی سرسبز و زیبایی وجود دارد که به جاده “گنج افروز” شهرت پیدا کرده است.  هفت آبشار جایی در این جاده قرار دارد. در واقع آبشارها در روستای تیرکن قرار دارند که یکی از فرعی‌های جاده گنج افروز به شمار می‌‎رود. در مجموع از بابل تا روستای تیرکن، حدود ۳۰ دقیقه طول می‌‎کشد. از روستا هم تا آبشار اول، حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

هفت آبشار تیرکن

در هفت آبشار چه خبر است؟

هفت آبشار در محدوده جنگل‌های لفور قرار دارد. جنگل‌های لفور بخشی از جنگل‌های هیرکانی هستند که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند. یعنی با سفر به این منطقه شما با بخشی از جنگل‌های هیرکانی رو به رو می‌شوید. از روستای تیرکن تا اولین آبشار حدود نیم ساعت باید پیاده روی کنید و از اولین آبشار تا هفتمین آن ها، حدود ۲ ساعت زمان می‌برد. بنابراین شما با زیباترین جنگل‌های ایران، مناظر نفس‌گیری از رود و آبشار روبه‌رو می‌شوید. محیط جنگلی، هوای تمیز، آسمان آبی و سکوتی جادویی که فقط در آن صدای پرندگان و شرشر آب به گوش می‎‌رسد، از دیگر تجربیات جذابی است که در این سفر به آن دست پیدا می‌کنید.

هفت آبشار تیرکن

چی ببریم؟

برای رفتن به آبشارها نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. کفش راحت پیاده روی به پا کنید. همراه داشتن لباس اضافه، پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد. نیازی نیست از داخل آب حرکت کنید. برای همین همراه داشتن کفش ساحلی الزامی نیست. بطری آب، کرم ضد آفتاب، عینک دودی و کلاه لبه‌دار، تجربه‌های بهتری از سفر به شما می‌‎دهند. بطری آب همراه خودتان داشته باشید. در پیاده روی تشنه می‌شوید و به آن نیاز خواهید داشت. وسایل و مایحتاج مورد نیازتان را می‌توانید در طول مسیر و خود روستا بخرید. نیازی نیست همه چیز را از خانه بیاورید.

هفت آبشار تیرکن

نکات مهم در بازدید از هفت آبشار

از اولین آبشار تا هفمین آنها، مسیری حدود ۳ کیلومتر وجود دارد. این مسیر از شیب ملایمی برخوردار است. بنابراین با بچه‌ها و افراد مسنی که مشکل حرکتی خاصی ندارند، به راحتی می‌توانید تا انتها بروید. با این حال خانواده‌های دارای فرزند ترجیح می‌دهند همان حوالی آبشار اول و دوم بمانند.

هفت آبشار تیرکن

گرچه کباب کردن در جنگل خاطره انگیز و جذاب است، ولی ما به شما توصیه نمی‌کنیم. همراه بردن وسایل و تجهیزات مورد نیاز تا انتهای مسیر شما را خسته می‌‎کند و اجازه نمی‌دهد از فضا لذت ببرید. زیر آبشار اصلی که بلندترین آنها است، حوضچه کوچکی ایجاد شده است.

هفت آبشار تیرکن

اگر به تکنیک‌های شنا مسلط نیستید، دور شنا کردن را خط بکشید. شنا در محیطی که سنگ‌هایی پوشیده از جلبک دارند، خطرناک است. تا می‌توانید عکس بگیرید. این عکس‌ها می‌توانند تصویر زمینه تلفن همراه‌تان باشند. همچنین اگر مدیتیشن بلد هستید، این کار را انجام دهید. از طبیعت انرژی مثبت بگیرید و ذهن‌تان را آرام کنید. گفتن ندارد که هیچ گونه ذباله‌ای به جا نگذارید. جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی امانت ما برای آیندگان است.

هفت آبشار تیرکن

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

تور نوروزی تهرانگردی را با این ۵ مکان شروع کنید!

ممکن است شما وقت کافی برای رفتن به جاده‌ها یا شهرهای نزدیک تهران نداشته باشید اما به راحتی…