شیره انگور ، عصاره حیات

۷
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شیره انگور بسیار لذیذ و پرخاصیت است. بیشتر آن‌را به‌عنوان صبحانه و به‌خصوص در فصل‌های سرد سال مصرف می‌کنند.
شیره انگور

معمولاً شیره انگور را با ارده مخلوط می‌کنند. علاوه بر آن‌که شیره انگور به عنوان یکی از اجزای لذیذ صبحانه به شمار می‌رود، فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد. برخی از خواص شیره انگور برای سلامتی در ادامه آمده است.

۱. محافظت از سلامت استخوان‌ها

شیره‌ی انگور باعث استحکام ساختار استخوان می‌شود، زیرا منبع خوبی از کلسیم است. هم‌چنین، مصرف شیره‌ی انگور به بهبود وضعیت سلامت دندان‌ها نیز کمک می‌کند. این ماده‌ی غذایی قدرت انقباض ماهیچه‌ها را نیز افزایش می‌دهد. مصرف شیره‌ی انگور از بدن در برابر بروز بیماری‌های استخوانی، به خصوص در دوران یائسگی، محافظت می‌کند.

۲. بهبود تمایل جنسی

یکی دیگر از خواص شیره انگور افزایش تمایل جنسی است. مصرف شیره‌ی انگور به تولید سالم هورمون‌های جنسی کمک می‌کند. این ماده‌ی غذایی با از سلامت جنسی آدم‌ها محافظت می‌کند.

۳. رفع یبوست

یکی دیگر از خواص شیره انگور برای سلامتی، کمک به تسکین یبوست است. این ماده‌ی غذایی باعث آرام شدن معده و روده‌ها می‌شود.

۴. حاوی بسیاری از مواد معدنی مفید

مصرف شیره‌ی انگور می‌تواند نیازهای روزانه‌ی بدن را به کلسیم، پتاسیم، منیزیوم، و آهن برآورده کند. شیره‌ی انگور به دلیل میزان بالایی مواد معدنی موجود، می‌تواند برای دوران بارداری، شیردهی، و بازیابی از انواع بیماری‌ها بسیار مفید باشد.

۵. مفید برای خون

شیره‌ی انگور حاوی آهن است و می‌تواند از بروز کم خونی پیشگیری کند. این ماده‌ی غذایی حدود یک سوم از نیاز روزانه‌ی بدن را به آهن تامین می‌کند. هم‌چنین، شیره‌ی انگور میزان خون بدن را افزایش می‌دهد.

۶. افزایش انرژی

افزایش انرژی بدن یکی دیگر از خواص شیره انگور است. بدن انسان بر اثر سرما، به خصوص در فصل زمستان، دچار ضعف می‌شود. مصرف شیره‌ی انگور با تقویت بدن از ابتلای آن به بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.

شیره انگور

۷. مفید برای دوران بارداری

خواص شیره انگور بسیار زیاد است و برای دوران بارداری مناسب است. از آن‌جا که شیره‌ی انگور حاوی مواد معدنی بسیاری است، مصرف آن برای دوران بارداری، شیردهی بسیار مفید است.

۸. مفید برای درد دوران قاعدگی

در برخی موارد، درد دوران قاعدگی به دلیل کمبود آهن ایجاد می‌شود. شیره‌ی انگور حاوی آهن است و می‌تواند از درد دوران قاعدگی پیشگیری کند.

۹. کمک به رشد سالم سلول‌ها

مصرف شیره‌ی انگور به سرعت و به آسانی به ترمیم بافت‌های پوست کمک می‌کند.

۱۰. افزایش میزان گلبول‌های قرمز خون

شیره‌ی انگور با افزایش سرعت تشکیل گلبول‌های قرمز خون می‌تواند دستگاه ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

۱۱. کمک به رشد

مصرف شیره انگور برای کودکان در حال رشد بسیار مفید است. شیره‌ی انگور با خاطر مواد معدنی و ویتامین‌های موجود برای کمک به رشد بدن مفید است.

۱۲. محافظت از دستگاه عصبی

شیره‌ی انگور به خاطر منیزیوم موجود در ترکیب خود، حجم کلسیم موجود در رگ‌های عصبی و خونی را متعادل می‌کند و باعث آرامش اعصاب می‌شود.

۱۳. رفع سردرد و خستگی مفرط

شیره‌ی انگور حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می‌توانند خستگی مفرط و سردرد را تسکین دهند.

شیره انگور

۱۴. سایر خواص شیره‌ انگور

  • کمک به رفع سختی سرخرگ‌ها
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان
  • باز کردن اشتها
  • محافظت از پوست در برابر اثرات مضر نور آفتاب
  • پیشگیری از پیری زودرس؛ جوان‌سازی بدن
  • محافظت از بدن در برابر اثرات منفی مصرف الکل و سیگار

روش‌های استفاده از شیره انگور

شیره‌ی انگور را به روش‌های مختلفی می‌تواند مصرف کرد.

چنان‌چه از شیره‌ی انگور برای درمان کم خونی استفاده می‌کنید، باید هر روز صبح، یک الی دو قاشق غذاخوری از آن را نوش جان کنید. این کار باعث افزایش تولید آهن در بدن می‌شود و از بروز کم خونی پیشگیری می‌کند.

ولی رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش استفاده از شیره‌ی انگور، مخلوط کردن آن با ارده، و مصرف آن هنگام صبحانه است.

تاثیر مصرف شیره انگور بر وزن بدن

شیره معمولا نوعی شربت عصاره‌ای است که میوه‌های نظیر انگور تهیه می‌شود. این ماده‌ی غذایی منبع خوبی برای کربوهیدرات و کلسیم است.

راه‌های مختلفی برای مصرف شیره‌ی انگور وجود دارد. چنان‌چه در مصرف شیره‌ی انگور اعتدال را رعایت کنید، مشکلی برای‌تان به وجود نخواهد آورد. ولی اگر شیره‌ی انگور را بی‌رویه مصرف کنید، ممکن است باعث افزایش وزن شود. به خصوص، مصرف بیش از اندازه‌ی ارده و شیر هنگام صبحانه ممکن است باعث افزایش وزن شود.

برخی شیره‌ی انگور را به رژیم غذایی‌شان اضافه می‌کنند. آن‌ها شیره‌ی انگور را جایگزین قند و شکر می‌کنند تا علاوه‌بر اجتناب از مضرات قند، کلسیم و کربوهیدرات مورد نیاز بدن‌شان را نیز تامین کنند. به این ترتیب، هم مصرف قند را پایین می‌آورند و هم به بدن‌شان کلسیم می‌رسانند.

عوارض جانبی مصرف شیره‌ی انگور

مصرف بیش از اندازه‌ی شیره‌ی انگور ممکن است باعث سوءهاضمه، نفخ یا اسهال شود.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …