جنگ غذا با دارو!

۶
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
غذا بخوریم یا دارو؟ غذا و خوراکی‎های مختلف می‎توانند به عنوان یک شبه‎دارو بسیاری از بیماری‎ها را درمان کنند با دلتا همراه باشید.
جنگ غذا

‍‍‍در شرایطی که برخی انتخاب‎های غذایی می‎توانند به پیشگیری یا افزایش خطر ابتلا به بیماری منجر شوند، همه بیماری‎ها فقط از طریق رژیم غذایی قابل پیشگیری یا درمان نیستند.

به گزارش مجله پیام دلتا، آنچه برای خوردن انتخاب می‎کنید، آثار عمیقی بر سلامت کلی بدن شما دارد. پژوهش‎ها نشان داده‎اند که عادت‎های غذایی بر خطر ابتلا به بیماری تاثیرگذار هستند. در شرایطی که برخی غذاها ممکن است موجب بیماری‎های مزمن شوند، برخی دیگر خواص دارویی و محافظتی قوی ارائه می‎کنند؛ پس درواقع غذا می‎تواند همچون دارو عمل کند.

با وجود این، رژیم غذایی در هیچ شرایطی به تنهایی نمی‎تواند و نباید جایگزین دارو شود. اگرچه بسیاری از بیماری‎ها از طریق تغییرات غذایی و سبک زندگی قابل پیشگیری، بهبودپذیر یا حتی قابل درمان هستند، بسیاری موارد دیگر این گونه نیستند.

جنگ غذا

محافظت بدن با غذا

بسیاری مواد مغذی موجود در مواد غذایی سلامت انسان را تقویت و از بدن ما در برابر بیماری ها محافظت می‎کنند. به همین سبب، مصرف مواد غذایی کامل و مغذی اهمیت دارد؛ زیرا ترکیبات منحصر به فرد موجود در آنها با همکاری یکدیگر تاثیری دارند که یک مکمل غذایی در ایجاد شرایطی مشابه با آن ناتوان است.

ویتامین‎ها و مواد معدنی

اگرچه بدن انسان به مقادیر کم ویتامین‏‎ها و مواد معدنی نیاز دارد اما آنها برای حفظ سلامت مطلوب بدن انسان ضروری هستند. رژیم‎های غذایی غربی که سرشار از غذاهای فرآوری‎شده هستند و میزان محصولات کامل و تازه در آنها کم است، به طور معمول با کمبود محتوای ویتامین‎ها و مواد معدنی مواجه هستند. چنین کمبودهایی می‏‎تواند خطر ابتلا به بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

به عنوان مثال، مصرف ناکافی ویتامین C، ویتامین D و فولات ممکن است به ترتیب به قلب انسان آسیب برساند، موجب اختلال در عملکرد سیستم ایمنی شوند و خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش دهند.

ترکیبات گیاهی مفید

مواد غذایی مغذی از جمله سبزیجات، میوه‎ها، لوبیا‎ها و غلات حاوی ترکیبات گیاهی مفید مختلفی، مانند آنتی اکسیدان‎ها هستند. آنتی اکسیدان‎ها از سلول‎ها در برابر آسیب ناشی از فعالیت رادیکال‎های آزاد که ممکن است به بیماری منجر شود، محافظت می‎کنند.

مطالعات نشان داده‎اند افرادی که رژیم غذایی آنها سرشار از آنتی اکسیدان‎های پلی‎فنولی است، نرخ‎ پایین‌تر افسردگی، دیابت، زوال عقل و بیماری قلبی را تجربه می‎کنند.

غذا

فیبر

فیبر بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم محسوب می‎شود. این ماده نه فقط گوارش و دفع مواد زائد را بهبود می‎بخشد بلکه باکتری‏‎های مفید در روده بزرگ را تغذیه می‎کند؛ از این رو، مواد غذایی سرشار از فیبر، مانند سبزیجات، لوبیاها، غلات کامل و میوه‎ها، به محافظت در برابر بیماری، کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی کمک می‎کنند. از سوی دیگر، رژیم‎های غذایی کم‎فیبر با افزایش خطر ابتلا به بیماری‎ها، از جمله سرطان روده بزرگ و سکته مغزی پیوند خورده‎اند.

پروتئین و چربی‎های سالم

پروتئین و چربی به طور کلی نقشی‎ مهم در بدن انسان دارند. اسید آمینه‎ها – واحدهای سازنده پروتئین – به عملکرد سیستم ایمنی، ساخت عضله، سوخت و ساز و رشد کمک می‎کنند، در شرایطی که چربی‎ها سوخت مورد نیاز بدن را تامین و به جذب مواد مغذی بدن کمک می‎کنند.

اسیدهای چرب امگا-۳ که در برخی مواد غذایی، مانند ماهی‎های چرب وجود دارند، به تنظیم سطوح التهاب کمک می‎کنند و با بهبود سلامت قلب و سیستم ایمنی پیوند خورده‎اند.

غذا

تاثیر رژیم غذایی بر بیماری‎ها

مواد غذایی مغذی ممکن است خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند، در شرایطی که عکس این مسئله برای غذاهای به شدت فرآوری‎شده صادق است؛ یعنی انتخاب‎ غذاهای ناسالم می‎تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

رژیم‎های غذایی ناسالم حاوی نوشیدنی‎های شیرین، فست‎فود و غلات پالایش‎شده از دلایل اصلی ابتلا به شرایطی مانند بیماری قلبی، دیابت و چاقی هستند. این غذاهای فرآوری‎شده به باکتری‎های روده بزرگ نیز آسیب می‎رسانند و موجب مقاومت به انسولین، التهاب مزمن و خطر کلی ابتلا به بیماری می‎شوند.

طی یک تحقیق با حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر مشخص شد که هر ۱۰ درصد میزان افزایش مصرف غذای فرآوری‎شده به افزایش ۱۲ درصدی خطر ابتلا به سرطان منجر می‎شود.

رژیم غذایی سالم مثل دارو عمل می‎کند

از سوی دیگر، پژوهش‎ها نشان داده‎اند که رژیم‎های غذایی سرشار از غذاهای گیاهی و محتوای کم غذاهای فرآوری‎شده به تقویت سلامت انسان کمک می‎کنند؛ به عنوان مثال، رژیم غذایی مدیترانه‎ای که سرشار از چربی‎های سالم، غلات کامل و سبزیجات است، با کاهش خطر بیماری قلبی، بیماری‎های انحطاط عصبی، دیابت، برخی انواع سرطان و چاقی پیوند خورده است.

از دیگر الگوهای غذا خوردن که محافظت در برابر بیماری را نشان داده‏‎اند، می‎توان به رژیم‎های غذایی مبتنی بر گیاهان و مبتنی بر غلات کامل  اشاره کرد.

در واقع، برخی رژیم های غذایی ممکن است روند برخی بیماری‎ها را معکوس کنند؛ به عنوان مثال، رژیم‎های غذایی مبتنی بر گیاهان نشان داده‎اند که بیماری سرخرگ کرونر را معکوس می‎کنند، در شرایطی که سبک‎های زندگی بسیار کم کربوهیدرات ممکن است در برخی افراد به بهبود دیابت نوع ۲ کمک کنند.

افزون بر این، رژیم‎های غذایی مغذی، مانند رژیم غذایی مدیترانه‎ای، نسبت به رژیم‎های غذایی غربی با کیفیت بهتر زندگی و نرخ‌های پایین‌تر افسردگی پیوند خورده‎اند و ممکن است حتی طول عمر انسان را افزایش دهند.

چنین یافته‎هایی ثابت می‎کنند که رژیم‎های غذایی سالم و مغذی به عنوان دارویی پیشگیرانه عمل می‎کنند.

غذا

آیا غذا می‎تواند بیماری را درمان کند؟

در شرایطی که برخی انتخاب‎های غذایی می‎توانند به پیشگیری یا افزایش خطر ابتلا به بیماری منجر شوند، همه بیماری‎ها فقط از طریق رژیم غذایی قابل پیشگیری یا درمان نیستند. عوامل بسیار دیگری بر سلامت و خطر ابتلا به بیماری تاثیرگذار هستند.

خطر ابتلا به بیماری بسیار پیچیده است. اگرچه یک رژیم غذایی ضعیف می‎تواند موجب ابتلا به بیماری شود، اما عوامل بسیار دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند. ژنتیک، استرس، آلودگی، سن، عفونت‎ها، خطرات شغلی و انتخاب‎های سبک زندگی، مانند ورزش نکردن ، سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز می‎تواند در این زمینه تاثیرگذار باشند.

به هر حال، غذا نمی‎تواند جبرانی برای انتخاب‎های سبک زندگی ضعیف، ژنتیک یا عوامل دیگر مرتبط با ابتلا به بیماری باشد.

غذا نباید جایگزین دارو شود

اگرچه رعایت یک رژیم غذایی سالم‌تر می‎تواند به پیشگیری از بیماری کمک کند، درک این نکته اهمیت دارد که غذا نمی‎تواند و نباید جایگزین دارو شود. داروها برای نجات جان انسان‎ها و درمان بیماری‎ها توسعه یافته‎اند. در شرایطی که ممکن است بیش از حد تجویز شوند یا به عنوان راه‎حلی ساده برای مشکلات غذایی و سبک زندگی استفاده شوند اما داروها گزینه‎ای ارزشمند برای مقابله با بیماری در نظر گرفته می‎شوند.

از آنجا که بهبودی فقط با رژیم غذایی یا سبک زندگی حاصل نمی‎شود، نادیده گرفتن درمان دارویی و تمرکز بر رژیم غذایی به تنهایی می‎تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

مواد غذایی با خواص دارویی قدرتمند

انتقال به یک رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی کامل می‎تواند سلامت شما را به روش‎های مختلف بهبود ببخشد. از جمله مواد غذایی با فواید چشمگیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توت‎ها
 • مصرف سبزیجات چلیپایی
 • ماهی‎های چرب دریایی
 • انواع قارچ‎ها
 • ادویه‎های مفید چاشنی‎دهنده
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • چای سبز
 • آجیل و دانه‎های مغذی

بنابراین، رعایت یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی کامل، مانند میوه‎ها و سبزیجات، ساده‌ترین روش برای بهره‌مندی از فواید دارویی مواد غذایی است.

دانلود اپلیکیشن
 • عوارض کاشت مو

  عوارض جانبی کاشت مو چیست؟

  یکی از اثرات جانبی شایع بعد از کاشت مو، سکسکه است که حدود 5% افراد آن را تجربه می‌کنند. عل…
 • طول عمر

  چگونه جوان شویم؟

  اکسیر طول عمر و جوانی شما در این خوراکی‎ها نهفته است؛ اگر شما هم به دنبال تغییر در رژیم یا…
 • عرق کردن شبانه

  چرا شب ها عرق می‎کنیم؟

  چرا شب‌ها عرق می‎کنید؟ بهتر است بدانید دلیل تعریق شبانه شما به نوع بیماری‎ها و داروهای مصر…
بیشتر ببینید در سبک زندگی

همچنین بخوانید

چه کار کنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم وغیره هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ …